Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Budynek nowej Filharmonii Szczecińskiej ma szansę na międzynarodową nagrodę architektoniczną. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Budynek nowej Filharmonii Szczecińskiej ma szansę na międzynarodową nagrodę architektoniczną. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Budynek nowej Filharmonii Szczecińskiej ma szansę na międzynarodową nagrodę architektoniczną.
Gmach znalazł się w gronie nominowanych do europejskiego wyróżnienia Union Prize for Contemporary Architecture. Fundują je od 1987 roku - Parlament Europejski, Komisja Europejska oraz fundacja Ludwiga Miesa van der Rohe i jest jedną z najważniejszych nagród we współczesnej architekturze.

Prace nominowane do nagrody mogli zgłaszać między innymi niezależni architekci. Hubert Trammer - wykładowca na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej i jeden z ekspertów nominujących podkreśla, że szczecińska Filharmonia jest obiektem interesującym i wyróżnia się w przestrzeni miasta.

- Filharmonia Szczecińska jest obiektem zapamiętywalnym, na który ludzie znający go tylko ze zdjęć zwracają uwagę. Jest wielowątkową przestrzenią w której sam fakt, że ludzie idą na koncert jest ciekawym wydarzeniem - mówi Trammer.

Filharmonię Szczecińską wskazało aż dwóch z czterech polskich ekspertów i komisja Stowarzyszenia Architektów RP. To jeden z dwóch budynków w Polsce, który cieszył się taką popularnością.

Laureaci wyłaniani są raz na dwa lata. W tym roku nominację otrzymało 420 budynków z całej Europy, w tym 18 z Polski. Kapituła konkursu wybierze ośmiu finalistów, a wyniki konkursu zostaną ogłoszone w kwietniu.
Hubert Trammer - wykładowca na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej i jeden z ekspertów nominujących podkreśla, że szczecińska Filharmonia jest obiektem interesującym i wyróżnia się w przestrzeni miasta.

Zobacz także

2016-02-19, godz. 20:40 Harper Lee nie żyje Harper Lee, autorka powieści "Zabić drozda", zmarła w wieku 89 lat w Monroeville. » więcej 2016-02-19, godz. 07:07 Ostatni dzień Berlinale [WIDEO] Piątek jest ostatnim dniem pokazów filmów konkursowym na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale. O główną nagrodę Złotego Niedźwiedzia ubiega się 18 filmów z niemal wszystkich kontynentów. Jest również film z Pols… » więcej 2016-02-18, godz. 21:48 Gwiazdy na Berlinale. Łowcy autografów nie próżnują Meryl Streep, Julianne Moore, George Clooney, Channing Tatum czy Colin Firth - to tylko niektóre gwiazdy 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Berlinale to gratka dla łowców autografów. » więcej 2016-02-18, godz. 12:31 Prawdziwe wyzwanie dla kinomanów w Berlinie 18 filmów walczy o Złotego i Srebrnego Niedźwiedzia na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, wśród nich "Zjednoczone stany miłości" Tomasza Wasilewskiego. » więcej 2016-02-17, godz. 12:09 Zmarł reżyser Andrzej Żuławski Zmarł reżyser filmowy Andrzej Żuławski - podał francuski dziennik „Le Figaro”. Chorował na nowotwór. » więcej 2016-02-17, godz. 07:18 Półmetek Berlinale i mocny faworyt z Włoch [ZDJĘCIA] 66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie już na półmetku. O Złotego i Srebrne Niedźwiedzie walczy w tym roku 18 filmów, w tym najnowszy obraz Tomasza Wasilewskiego "Zjednoczone Stany Miłości". » więcej 2016-02-16, godz. 14:04 Nie ma pieniędzy na modernizację szczecińskiego Teatru Polskiego Nie ma środków na gruntowną modernizację szczecińskiego Teatru Polskiego, nie wiadomo też, czy i kiedy się znajdą. Potrzebne jest około 60 milionów złotych. » więcej 2016-02-16, godz. 08:44 Nagrody Grammy z niespodziankami 58. ceremonia rozdania muzycznych nagród Grammy za nami. W tym roku organizatorzy postawili przede wszystkim na mini koncerty oraz wspomnienia muzyków, którzy odeszli w ostatnim czasie. » więcej 2016-02-16, godz. 08:32 Gdzie i kiedy powstanie mediateka na Prawobrzeżu? "Radni prezydenta" chcą zobowiązać Piotra Krzystka do budowy centrum kultury i nowej biblioteki na Prawobrzeżu Szczecina. » więcej 2016-02-15, godz. 20:55 "Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy". Premiera nowej książki Płużańskiego Witold Pilecki, organizator ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, został zabity przez komunistyczne władze, ponieważ znał prawdę o współpracy z gestapo premiera Cyrankiewicza - tak twierdzi Tadeusz Płużański, autor książki… » więcej
401402403404405406407