Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spektakl "O jednym takim, co się wyprowadził, bo już nie było go stać na czynsz". Opera Dirka von Lowtzow i René Pollescha z Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Spektakl "O jednym takim, co się wyprowadził, bo już nie było go stać na czynsz". Opera Dirka von Lowtzow i René Pollescha z Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
W piątek na Kontrapunkcie zobaczymy "Ogniste ptaki" i "Noc performerów". Przedostatni dzień 50. Przeglądu Teatrów Małych Form będzie bardzo długi.
Po spektaklach konkursowych o godzinie 22 z placu Solidarności francusko-niemiecka grupa Titanick wyruszy z plenerową paradą "Ogniste ptaki". O północy zaplanowano prezentacje performerów z Polski i Izraela oraz działania Instytutu Sediny.

Czwartkowy wyjazd do Berlina jak zwykle - od niemal dekady - cieszył się dużym powodzeniem. Tym razem ponad 200 widzów Kontrapunktu obejrzała spektakle w Deutsches Theater i Volksbune am Rosa - Luksemburg Platz.

- Berlin tym razem skromny - mówi Robert Cieślak z Uniwersytetu Warszawskiego. - Zdecydowanie najmniej interesujący ze wszystkich dotychczasowych edycji, zdecydowanie z korzyścią dla dzisiejszej prezentacji w Deutsches Theater, a niekorzyścią dla Rene Pollesch'a i jego realizacji.

Przedstawienie słynnego Rene Pollesch'a wzbudziło najwięcej kontrowersji. - Wizualnie i teatralnie na pewno lepszy był Pollesch, ale nie powiem, żebym się zachwyciła - oceniła jedna z kobiet.

Również w czwartek, ale w Szczecinie można było zobaczyć zapis wideo dwóch produkcji Radia Szczecin. Widzowie zobaczyli słuchowiska „Błękitna pustynia" i "Światło w nocy" w Teatrze Kana.

"Błękitna pustynia" to reportaż wojenny. Jego autorem jest nasz redakcyjny kolega Rafał Molenda. Akcja dzieje się w Afganistanie.

- Były momenty zamyślenia i żal, że giną ludzie. Tym bardziej, że to ludzie związani ze Szczecinem. Jak zobaczyłam to na ekranie, czułam się, jakbym była w środku - mówili widzowie. - To porażające, bo my często nie zdajemy sobie sprawy, że gdzieś daleko giną ludzie.

Bohaterami są żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina i saper 1. Brzeskiego Pułku Saperów.

Z kolei „Światło w nocy" - jest zaadaptowaną na potrzeby teatru radia sztuką teatralną Macieja Karpińskiego. To zabawny dramat filozoficzno-logiczny. Reżyserem obu tych słuchowisk jest Krzysztof Czeczot.

Na piątkowy wieczór i spotkanie z Titanickiem zaprasza Anna Garlicka. - To największy spektakl Titanicka, jaki będziemy mogli obejrzeć w Szczecinie. To parada "Firebirds". Przyjdźmy na plac Solidarności i przejdźmy się z artystami - zachęca Garlicka.

Kontrapunkt odbywa się już po raz 50. Przez cały tydzień uczestnicy oglądają m.in. spektakle, koncerty i widowiska. Festiwal potrwa do niedzieli.
Relacja Małgorzaty Frymus.
"Błękitna pustynia" to reportaż wojenny. Jego autorem jest nasz redakcyjny kolega Rafał Molenda. Akcja dzieje się w Afganistanie.
Bohaterami są żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina i saper 1. Brzeskiego Pułku Saperów.

Zobacz także

2014-07-18, godz. 22:11 "Joyride" najlepszą młodą kapelą ze Szczecina Finał czwartej odsłony konkursu "Born in Szczecin" odbył się w piątek na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2014-07-18, godz. 07:06 To pierwszy tak daleki wyjazd szczecińskich śpiewaków Szczeciński Chór Akademii Morskiej wyrusza w weekend w tournée po Ekwadorze. Jako jedyny zespół z Europy, wystąpi na 36. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "El Canto Coral Sister of the Peoples". » więcej 2014-07-17, godz. 18:51 Szczeciński skrzypek w międzynarodowym konkursie Muzyk Filharmonii Szczecińskiej - Łukasz Górewicz - znalazł się w drugim etapie 1. Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. » więcej 2014-07-16, godz. 21:34 Afryka w Szczecinie Kazimierz Nowak polski podróżnik Afrykę wzdłuż przejechał na rowerze, konno i pieszo w latach 30-tych XX wieku w pięć lat. Po niemal 80 latach jego śladami wyruszyła inna ekspedycja. Tym razem było ich na całej trasie niemal 150-ciu… » więcej 2014-07-16, godz. 09:35 Odkrycie pod Szczecinem. To "warzymickie Pompeje" [ZDJĘCIA] Pozostałości po średniowiecznym kościele odnaleźli archeolodzy w Warzymicach. To posadzka i fundamenty rozebranej pół wieku temu budowli. » więcej 2014-07-13, godz. 16:41 Teatr w stodole? Tak jest w Nastazinie Od 12 lat państwo Mironiowie z Nastazina koło Maszewa udostępniają swoją stodołę aktorom. W takiej oryginalnej sali teatralnej odbywa się festiwal "Teatr w stodole". Mieszkańcom wsi swoje produkcje pokazują: szczeciński Teatr "nie… » więcej 2014-07-13, godz. 08:17 Snap! na Summer Festivalu [DUŻO ZDJĘĆ] Autorzy takich hitów jak "Rhythm is a dancer" czy "I've got a power" wystąpili w sobotę w Niechorzu. Niemiecki duet Snap! zagrał na Summer Festivalu. » więcej 2014-07-12, godz. 08:52 Laur Cisowy dla Wojciecha Smarzowskiego Reżyser "Wesela" czy "Drogówki" odebrał nagrodę dla twórcy filmowego podczas trwającego w Nowogardzie "Lata z Muzami". » więcej 2014-07-11, godz. 12:13 Startuje Lato z Muzami. Na początek spotkanie ze znanym reżyserem Spotkanie z reżyserem Wojciechem Smarzowskim otworzy festiwal "Lato z Muzami" w Nowogardzie. » więcej 2014-07-09, godz. 17:47 Pieniądze na ochronę zabytków podzielone 1,2 mln zł - tyle na ochronę zachodniopomorskich zabytków przeznaczy zarząd województwa. Właśnie rozstrzygnął konkurs. W tym roku dofinansuje remonty w sumie 50 obiektów w całym regionie. » więcej
454455456457458459460