Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Wyspa umarłych" Jacka Malczewskiego będzie ósmym obrazem artysty w kolekcji szczecińskiego muzeum. Fot. Paulina Sawicka [Radio Szczecin]
"Wyspa umarłych" Jacka Malczewskiego będzie ósmym obrazem artysty w kolekcji szczecińskiego muzeum. Fot. Paulina Sawicka [Radio Szczecin]
Pierwszy z obrazów, "Portret" łotewskiego artysty Jaquesa Chapiro zakupiło Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Paulina Sawicka [Radio Szczecin]
Pierwszy z obrazów, "Portret" łotewskiego artysty Jaquesa Chapiro zakupiło Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Paulina Sawicka [Radio Szczecin]
Obrazy Malczewskiego i Chapira za 100 tysięcy złotych wzbogaciły kolekcję szczecińskiego Muzeum Narodowego. Dzieła znajdą się w zbiorach XIX i XX-wiecznego malarstwa.
Pierwszy z obrazów, "Portret" łotewskiego artysty Jaquesa Chapiro zakupiło Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie.

- Dzieło malarza, nazywanego przez historyków spadkobiercą van Gogha to wyjątkowy nabytek - przekonuje prezes stowarzyszenia Edward Osina. - Zdecydowaliśmy się go kupić. Kosztuje 37 tysięcy złotych. Świetny obraz i bardzo ładnie wychodzi na zdjęciach.

"Wyspa umarłych" Jacka Malczewskiego będzie ósmym obrazem artysty w kolekcji szczecińskiego muzeum. Ten obraz szczecinianie obejrzą w lipcu w rocznicę urodzin artysty, w ramach akcji "Niech żyją mistrzowie".

Zbiory malarstwa europejskiego XIX-tego i XX wieku liczą już około 100 obrazów. Całą kolekcję będzie można obejrzeć jednak dopiero za kilka lat.

Jacek Malczewski to malarz i rysownik, jeden z najważniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX wieku. Był uczniem Jana Matejki, a swój warsztat doskonalił m.in. w Paryżu i Wiedniu. W kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie znajduje się 8 dzieł artysty, m.in. "Autoportret z dwoma postaciami" z 1906 roku i "Moja dusza" z 1918.

Jaques Chapiro to łotewski twórca, który w porewolucyjnej Rosji tworzył murale i plakaty propagandowe. Później malował już w Paryżu, gdzie należał do artystycznej bohemy. Prace tego artysty można oglądać w galeriach w Paryżu, Moskwie, Chicago i Tel-Avivie.
- Dzieło malarza, nazywanego przez historyków spadkobiercą van Gogha to wyjątkowy nabytek - przekonuje prezes stowarzyszenia Edward Osina.

Zobacz także

2019-09-07, godz. 10:56 Ósme Narodowe Czytanie, tym razem polskich nowel [WIDEO] W sobotę po raz ósmy w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą są nowele polskie. Akcja propagująca znajomość naszej literatury odbywa się z inicjatywy prezydenta Rzeczpospolitej. » więcej 2019-09-06, godz. 21:38 Muzyka ludowa w filharmonii. Wystartował Turniej Muzyków Prawdziwych [ZDJĘCIA] V Turniej Muzyków Prawdziwych wystartował w piątek w Szczecinie. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza występują artyści z całej Polski. » więcej 2019-09-06, godz. 20:40 Ruszyły "Dni Muzyki Żydowskiej" Druga edycja "Dni Muzyki Żydowskiej" ruszyła w piątek w Szczecinie. Organizatorzy zapraszają na spotkanie z dźwiękami kameralnymi i niestety zapomnianymi. » więcej 2019-09-05, godz. 16:03 Filharmonia Szczecińska świętuje [ZDJĘCIA] Milion widzów i prawie 1400 koncertów samej Filharmonii i ponad 900 innych wydarzeń - taki jest bilans ostatnich pięciu lat nowej siedziby Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2019-09-05, godz. 08:42 Zachodniopomorskie porty na przestrzeni wieków. Wystawa w Szczecinie [ZDJĘCIA] Wystawa, na której będzie można zobaczyć widoki portów z Pomorza Zachodniego, będzie w czwartek prezentowana podczas Kongresu Morskiego w Szczecinie. » więcej 2019-09-04, godz. 14:46 Nowy sezon Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia Kilkanaście wydarzeń w ciągu miesiąca, przedstawienia teatralne, pokazy filmowe, wystawy i spotkania - Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia rozpoczyna nowy sezon. » więcej 2019-09-01, godz. 21:43 „Sierpniowe przełomy" w interpretacji orkiestry symfonicznej „Sierpniowe przełomy" - koncert przygotowany przez Operę na Zamku w Szczecinie odbył się w sobotę wieczorem na Placu Solidarności w Szczecinie. » więcej 2019-09-01, godz. 09:53 Walka wojsk i wywiadów. Premiera słuchowiska "Konsul" w Radiu Szczecin [WIDEO] W niedzielę, w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, w Radiu Szczecin premiera słuchowiska „Konsul” na podstawie wspomnień Jerzego Kurcyusza. » więcej 2019-08-31, godz. 14:52 Korytowska Noc Poetów i "niepowtarzalna magia wierszy" Blisko 40 poetów, głównie z Zachodniopomorskiego, ale też z innych części Polski i nawet Niemiec wzięło udział w 9. Korytowskiej Nocy Poetów. » więcej 2019-08-31, godz. 08:33 Nie żyje Jan Kulma Reżyser teatralny i telewizyjny, muzyk, filozof i pisarz, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego zmarł w sobotę w wieku 97 lat. » więcej
196197198199200201202