Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Wyspa umarłych" Jacka Malczewskiego będzie ósmym obrazem artysty w kolekcji szczecińskiego muzeum. Fot. Paulina Sawicka [Radio Szczecin]
"Wyspa umarłych" Jacka Malczewskiego będzie ósmym obrazem artysty w kolekcji szczecińskiego muzeum. Fot. Paulina Sawicka [Radio Szczecin]
Pierwszy z obrazów, "Portret" łotewskiego artysty Jaquesa Chapiro zakupiło Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Paulina Sawicka [Radio Szczecin]
Pierwszy z obrazów, "Portret" łotewskiego artysty Jaquesa Chapiro zakupiło Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Paulina Sawicka [Radio Szczecin]
Obrazy Malczewskiego i Chapira za 100 tysięcy złotych wzbogaciły kolekcję szczecińskiego Muzeum Narodowego. Dzieła znajdą się w zbiorach XIX i XX-wiecznego malarstwa.
Pierwszy z obrazów, "Portret" łotewskiego artysty Jaquesa Chapiro zakupiło Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie.

- Dzieło malarza, nazywanego przez historyków spadkobiercą van Gogha to wyjątkowy nabytek - przekonuje prezes stowarzyszenia Edward Osina. - Zdecydowaliśmy się go kupić. Kosztuje 37 tysięcy złotych. Świetny obraz i bardzo ładnie wychodzi na zdjęciach.

"Wyspa umarłych" Jacka Malczewskiego będzie ósmym obrazem artysty w kolekcji szczecińskiego muzeum. Ten obraz szczecinianie obejrzą w lipcu w rocznicę urodzin artysty, w ramach akcji "Niech żyją mistrzowie".

Zbiory malarstwa europejskiego XIX-tego i XX wieku liczą już około 100 obrazów. Całą kolekcję będzie można obejrzeć jednak dopiero za kilka lat.

Jacek Malczewski to malarz i rysownik, jeden z najważniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX wieku. Był uczniem Jana Matejki, a swój warsztat doskonalił m.in. w Paryżu i Wiedniu. W kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie znajduje się 8 dzieł artysty, m.in. "Autoportret z dwoma postaciami" z 1906 roku i "Moja dusza" z 1918.

Jaques Chapiro to łotewski twórca, który w porewolucyjnej Rosji tworzył murale i plakaty propagandowe. Później malował już w Paryżu, gdzie należał do artystycznej bohemy. Prace tego artysty można oglądać w galeriach w Paryżu, Moskwie, Chicago i Tel-Avivie.
- Dzieło malarza, nazywanego przez historyków spadkobiercą van Gogha to wyjątkowy nabytek - przekonuje prezes stowarzyszenia Edward Osina.

Zobacz także

2018-03-01, godz. 22:54 Język polski na sportowo Pisanie krótkich form literackich, wykłady czy gry językowe, a wszystko w konwencji Zimowych Igrzysk Olimpijskich - tak wygląda Festiwal Języka Polskiego w Zespole Szkół nr 7 w Szczecinie. To inicjatywa polonistów, którzy chcą zachęcić… » więcej 2018-03-01, godz. 11:28 "Umarli, abyśmy mogli żyć. Stanisław Kasznica". Słuchowisko w Radiu Szczecin "Umarli, abyśmy mogli żyć. Stanisław Kasznica" - słuchowisko Sylwestra Woronieckiego to historia polskiego adwokata działacza Obozu Wielkiej Polski i Obozu Narodowo-Radykalnego, dowódcy wojskowego, skazanego na karę śmierci, zamordowanego… » więcej 2018-02-27, godz. 18:55 Tydzień Kresowy rozpoczęty [ZDJĘCIA] Wystawą Ferdynanda Ruszczyca rozpoczął się w Szczecinie Tydzień Kresowy - Kaziuki. Na wernisażu zaśpiewały też kresowe pieśni dzieci ze szkoły muzycznej w Szczecinie. » więcej 2018-02-25, godz. 21:04 Upamiętniono 208. urodziny Fryderyka Chopina Na Białorusi upamiętniono 208. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Kilkugodzinny koncert odbył się w największym w Mińsku centrum handlowym „Dana Mall”. Imprezę rozpoczęli uczniowie stołecznej szkoły muzycznej imienia Fryderyka… » więcej 2018-02-25, godz. 20:32 300 tys. zabytków znaleziono podczas budowy metra W Salonikach (Grecja) podczas prac przy metrze znaleziono 300 tysięcy antycznych przedmiotów - 50 tysięcy z nich to starożytne monety. Ostatnio odkopano bezgłową figurę Afrodyty i mozaikę podłogową z IV wieku przed naszą erą. » więcej 2018-02-25, godz. 16:08 Nowy projekt, czyli "Saksofonowa niedziela w muzeum" [ZDJĘCIA] XIX-wieczne utwory w nowoczesnej aranżacji na fortepian i saksofon: w niedzielę w samo południe w Muzeum Narodowym w Szczecinie odbył się koncert w ramach ''Saksofonowej niedzieli w muzeum''. Na scenie wystąpiły… » więcej 2018-02-25, godz. 08:38 Szumowska nagrodzona w Berlinie! Polska reżyserka Małgorzata Szumowska nagrodzona na festiwalu Berlinale w stolicy Niemiec. Jury przyznało jej Srebrnego Niedźwiedzia za film "Twarz". » więcej 2018-02-24, godz. 10:26 Materna, Poniedzielski, Tym... Goście, goście na urodzinach Kota Rudego Krzysztof Materna, Andrzej Poniedzielski i Stanisław Tym - to tylko niektórzy goście 21. urodzin "Czarnego Kota Rudego", czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Tegoroczny jubileusz, rozpisany na cztery wieczory, przebiega… » więcej 2018-02-23, godz. 16:53 Benefis Włodzimierza Piątka Na benefis Włodzimierza Piątka, nestora polskiej fotografii prasowej, fotoreportera, autora zdjęć utrwalających ważne wydarzenia historyczne i kulturalne - zaprasza Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie"… » więcej 2018-02-23, godz. 08:25 Wstęp do urodzin sceny kabaretowej Teatru Polskiego „Zróbmy sobie Paryż" tak zatytułowano wieczory urodzinowe Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej
279280281282283284285