Dziś rozpoczyna się 13. Festiwal Słowian i Wikingów.
Hasło tegorocznego festiwalu nawiązuje do bogatej historii Wolina, który w X-XI wieku był jednym z największych portów w Europie, odwiedzanym i zamieszkiwanym przez przedstawicieli wielu kultur i narodów. Na tegorocznym festiwalu zwiedzający będą mogli zobaczyć jak żyli mieszkańcy portowego miasta, jednego z największych ośrodków handlu sprzed tysiąca lat.
Bogaty program festiwalu przewiduje m.in. prezentacje wczesnośredniowiecznych rzemiosł takich jak garncarstwo, bednarstwo, kowalstwo, złotnictwo, szewstwo czy mennictwo, pokaz obozowiska Słowian, Wikingów oraz przedstawicieli innych kultur sprzed tysiąca lat.
Zaplanowano też stanowiska strzelania z łuku i rzucania oszczepem oraz posługiwania się niektórymi rodzajami wczesnośredniowiecznej broni. Tradycyjnie nie zabraknie też inscenizacji bitew wczesnośredniowiecznych, w tym także morskich z udziałem kilkuset wojowników z różnych krajów, prezentacji muzyki granej przez zespoły muzyki dawnej z różnych krajów. Nowością tegorocznego festiwalu będą inscenizacje legend związanych z różnorodnymi kulturami wczesnośredniowiecznymi.
Festiwal rozpocznie się dziś o godzinie 11 przemarszem uczestników festiwalu spod kościoła Św. Mikołaja, przez Rynek Wolina, na wyspę Ostrów. Parada przejdzie przez teren festiwalu, a następnie uda się na "pole bitwy", gdzie dokonane zostanie oficjalne otwarcie 13. Festiwalu Słowian i Wikingów Wolin-Jómsborg-Vineta 2007.
Zdjęcia z poprzednich edycji Festiwalu Wikingów znaleźć można na naszej wakacyjnej stronie: www.radio.szczecin.pl/wakacje.
Zobacz także
2008-09-26, godz. 08:54
10 lat Pogotowia Teatralnego
Przez dekadę teatr Tomasza Jankiewicza zrealizował kilkadziesiąt przedstawień, wystąpił w kilkuset miejscach i pocieszył wielu małych widzów w ich domach i szpitalach.
» więcej
2008-09-25, godz. 17:08
Hiszpanie mają prawie gotowy projekt filharmonii
Jeszcze w tym roku cała dokumentacja niezbędna do otrzymania pozwolenia na budowę nowego budynku Filharmonii Szczecińskiej powinna znaleźć się w magistracie.
» więcej
2008-09-25, godz. 10:13
Promocja książki Artura Daniela Liskowackiego
Artur Daniel Liskowacki, ceniony prozaik, poeta, eseista, a także od niedawna redaktor naczelny "Kuriera Szczecińskiego" będzie dziś promował swoją najnowszą książkę "Capcarap".
» więcej
2008-09-19, godz. 12:45
Pierwszy koncert w Teatrze Polskim po remoncie
Nowe fotele na widowni, nowa scena i nowe kolory... Efekty blisko 3-miesięcznego remontu Teatru Polskiego w Szczecinie są już widoczne. Otwarcie odświeżonej Dużej Sceny dziś wieczorem.
» więcej
2008-09-15, godz. 16:14
Sztuka nagrodzony na Festiwalu Malarstwa Współczesnego
Artysta z Częstochowy Jacek Sztuka zdobył Grand Prix odbywającego się w Szczecinie 22. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego.
» więcej
2008-09-15, godz. 11:55
Nowi aktorzy w Teatrze Współczesnym
Dyrektorzy stołecznych teatrów zainteresowali się szczecińskimi artystami, którzy zagrali w odnoszącym sukcesy w kraju "Weselu" w reżyserii Anny Augustynowicz. W nowym sezonie w Teatrze Współczesnym zabraknie kilku aktorów.
» więcej
2008-09-15, godz. 10:27
Festiwal malarstwa w Szczecinie
98 artystów z całego kraju będzie rywalizowało o główną nagrodę rozpoczynającego się dziś w Szczecinie XXII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego.
» więcej
2008-09-13, godz. 13:22
Targi Kultury w Klubie XIII Muz
W Szczecinie rozpoczęły się I Targi Kultury. Na jej miłośników czekają między innymi debaty, kabarety, premiery filmów, koncert jazzowy i wystawa Józefa Robakowskiego.
» więcej
2008-09-13, godz. 13:00
We Współczesnym pierwsza premiera po wakacjach
Polską premierą sztuki Gerta Jonke'go "Zatopiona katedra" Teatr Współczesny w Szczecinie rozpocznie nowy sezon artystyczny.
» więcej
2008-09-12, godz. 11:12
Zderzenia Sztuk i Kultur w Gryfinie
Spektakle w plenerze, koncerty, projekcje filmowe, a także wystawy komiksów i fotografii to tylko niektóre z punktów programu II Edycji Zderzenia Sztuk i Kultur - Sztukowanie.
» więcej