Dziś rozpoczyna się 13. Festiwal Słowian i Wikingów.
Hasło tegorocznego festiwalu nawiązuje do bogatej historii Wolina, który w X-XI wieku był jednym z największych portów w Europie, odwiedzanym i zamieszkiwanym przez przedstawicieli wielu kultur i narodów. Na tegorocznym festiwalu zwiedzający będą mogli zobaczyć jak żyli mieszkańcy portowego miasta, jednego z największych ośrodków handlu sprzed tysiąca lat.
Bogaty program festiwalu przewiduje m.in. prezentacje wczesnośredniowiecznych rzemiosł takich jak garncarstwo, bednarstwo, kowalstwo, złotnictwo, szewstwo czy mennictwo, pokaz obozowiska Słowian, Wikingów oraz przedstawicieli innych kultur sprzed tysiąca lat.
Zaplanowano też stanowiska strzelania z łuku i rzucania oszczepem oraz posługiwania się niektórymi rodzajami wczesnośredniowiecznej broni. Tradycyjnie nie zabraknie też inscenizacji bitew wczesnośredniowiecznych, w tym także morskich z udziałem kilkuset wojowników z różnych krajów, prezentacji muzyki granej przez zespoły muzyki dawnej z różnych krajów. Nowością tegorocznego festiwalu będą inscenizacje legend związanych z różnorodnymi kulturami wczesnośredniowiecznymi.
Festiwal rozpocznie się dziś o godzinie 11 przemarszem uczestników festiwalu spod kościoła Św. Mikołaja, przez Rynek Wolina, na wyspę Ostrów. Parada przejdzie przez teren festiwalu, a następnie uda się na "pole bitwy", gdzie dokonane zostanie oficjalne otwarcie 13. Festiwalu Słowian i Wikingów Wolin-Jómsborg-Vineta 2007.
Zdjęcia z poprzednich edycji Festiwalu Wikingów znaleźć można na naszej wakacyjnej stronie: www.radio.szczecin.pl/wakacje.
Zobacz także
2007-12-05, godz. 11:03
Listy Witkacego do żony są już w księgarniach
Drugi tom listów Stanisława Ignacego Witkiewicza do żony Jadwigi trafił do szczecińskich księgarń. Przedrukowana i opracowana korespondencja z lat 1928-1931 stanowi część zbiorów Książnicy Pomorskiej.
» więcej
2007-12-05, godz. 10:54
Żurawiecki w Piwnicy przy Krypcie
Bartosz Żurawiecki, dziennikarz, krytyk filmowy i kontrowersyjny pisarz kojarzony z nurtem literatury homoseksualnej przyjedzie dziś do Szczecina.
» więcej
2007-12-04, godz. 10:10
Bursztynowy Pierścień dla Olgi Adamskiej
Aktorka Teatru Polskiego Olga Adamska jest najlepszą aktorką minionego sezonu teatralnego - uznali widzowie biorący udział w plebiscycie "Bursztynowy Pierścień".
» więcej
2007-12-03, godz. 15:34
Muzyczna lekcja w Kołobrzegu
Marek Raduli uznawany za jednego z najlepszych polskich gitarzystów poprowadził lekcję muzyki w Zespole Szkół Ekonomiczno - Hotelarskich w Kołobrzegu.
» więcej
2007-12-03, godz. 13:20
Rozdanie Bursztynowych Pierścieni
Dziś poznamy laureatów tegorocznych Bursztynowych Pierścieni, czyli nagród szczecińskich widzów teatralnych.
» więcej
2007-12-01, godz. 17:49
Dziś pierwszy "Koncert o północy"
Koncert poświęcony twórczości Karola Szymanowskiego zainauguruje w Szczecinie w nocy z 1 na 2 grudnia cykl pod nazwą w "Koncerty o północy".
» więcej
2007-11-29, godz. 09:36
Nowy nabytek Muzeum Narodowego
Muzeum Narodowe w Szczecinie kupiło obraz znanego szczecińskiego malarza Eugena Dekerta.
» więcej
2007-11-28, godz. 23:14
"Wesele" obsypane nagrodami
Anna Augustynowicz, wybitna reżyser i dyrektorka artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie zdobyła główną nagrodę za inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego w ramach festiwalu "Wyspiański 2007".
» więcej
2007-11-26, godz. 10:18
Bajor znów zachwycił publiczność
Michał Bajor wystąpił wczoraj w sali Filharmonii Szczecińskiej. Artysta promował swoją najnowszą płytę zatytułowaną "Inna bajka".
» więcej
2007-11-22, godz. 16:34
Nagroda archeologów dla badacza czasów rzymskich
Profesor Jerzy Okulicz - Kozaryn, badacz wielkiego cmentarzyska Gepidów znajdującego się niedaleko Elbląga otrzymał dziś nagrodę Ryszarda Wołągiewicza przyznawaną co dwa lata przez szczecińskich archeologów.
» więcej