Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Inauguracja Opery na Zamku. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Inauguracja Opery na Zamku. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Szczecińska Opera wróciła do Zamku Książąt Pomorskich. W piątek wieczorem odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej siedziby.
O godz. 18 rozpoczęła się gala inauguracyjna, podczas której widzowie mogli m.in. obejrzeć spektakl baletowy przedstawiający kilkusetletnią historię szczecińskiego Zamku.

Nowa "twarz" Opery większości podobała się. - Na razie wygląda to oszałamiająco. Jest piękne wejście, zobaczymy co dalej - oceniali widzowie, którzy przyszli na otwarcie. - Piękne czarne granity. Ślicznie to wygląda. Nareszcie Szczecin ma operę z prawdziwego zdarzenia.

Przydługa inauguracja pozwoliła sprawdzić akustykę wyremontowanego teatru. - Akustyka jest piękna. Wszystko zrobione jest tak jak trzeba. Nie ma porównania do tego, co było - komentowali widzowie. - Przepiękna sala ze wspaniałym wystrojem.

Po gali rozpoczął się spektakl "Bal maskowy" Giuseppe Verdiego z udziałem światowej sławy mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej. - Aria, którą śpiewa Ulryka jest taką popisową arią, w której trzeba mieć i "doły", i "góry", i takie mroczne zabarwienie głosu - mówiła przed premierą.

"Bal maskowy", czyli opowieść o władzy i zemście oraz miłości króla Gustawa do żony swojego największego przyjaciela wzruszyła widownię.

- To było wielkie przeżycie. Wzruszyłam się. Piękne głosy, wspaniała scenografia, piękne stroje. Warto było przyjść - oceniali po spektaklu.

Na premierę zaproszeni zostali też poprzedni dyrektorzy teatru. Wśród nich Warcisław Kunc, który zapoczątkował przebudowę. - Ponieśliśmy tutaj wiele ofiar. Chyba niesłusznie i niepotrzebnie, ale to jest taka cena. Cieszę się, że przebudowa się zakończyła. Niech to służy społeczeństwu, Operze i baletowi. Niech się rozwija - mówił Kunc.

Kolejny "Bal maskowy" już w sobotę wieczorem. Wcześniej, w ramach nowego otwarcia, odbędzie się sesja operologiczna.

Remont szczecińskiej Opery na Zamku trwał kilka lat. Kosztował ponad 70 milionów złotych.
Relacja Małgorzaty Frymus.
Relacja Małgorzaty Frymus.
Realizacja: Piotr Sawiński [Radio Szczecin]

Zobacz także

2017-11-05, godz. 19:28 Zmarł profesor Walery Pisarek W Katowicach zmarł profesor Walery Pisarek - wybitny językoznawca, honorowy przewodniczący Rady Języka Polskiego. Miał 86 lat. Profesor zmarł nagle tuż przed rozpoczęciem Gali "Ambasador Polszczyzny", podczas której miał wygłosić… » więcej 2017-11-05, godz. 15:26 W poszukiwaniu białych kruków, czyli bazar fantastyczny Do godz. 17 odwiedzić można pierwszy szczeciński bazar fantastyczny. W pubie EXP przy Placu Żołnierza na miłośników fantasy czy science fiction czekają komiksy, figurki książki i gry planszowe. Można je kupić albo się wymien… » więcej 2017-11-04, godz. 19:28 Trudna sztuka diaporamy na Zamku Książąt Pomorskich 48 spektakli audiowizualnych z 12 krajów świata prezentowanych jest w trakcie 38. Pomorskich Spotkań z Diaporamą. Zwycięska produkcja otrzyma złoty medal Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej oraz nagrodę finansową Zamku… » więcej 2017-11-04, godz. 17:13 „Król Edyp" Sofoklesa w Teatrze Współczesnym Na Dużej Scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie wieczór premierowy: „Król Edyp” Sofoklesa w reżyserii Rudolfa Zioły. » więcej 2017-11-04, godz. 12:59 "Komunia" walczy o europejskiego Oscara Obraz Anny Zameckiej otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Dokument. » więcej 2017-11-04, godz. 10:43 Polskie gwiazdy uświetnią festiwal w Chicago W Chicago ruszają pokazy polskich filmów. Przez najbliższe dwa tygodnie widzowie obejrzą ponad 70 produkcji zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych. » więcej 2017-11-03, godz. 16:20 Nowy festiwal w Szczecinie. Poznaliśmy szczegóły Wooded City 2018 Sety dj'skie, koncerty, czy specjalne strefy eco i rodzinne na szczecińskiej Łasztowni. Tak ma wyglądać Festiwal Wooded City 2018. » więcej 2017-11-03, godz. 07:31 Polskie kino na festiwalu w Chicago W Chicago w ten weekend rozpoczyna się 29. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. Ta cykliczna impreza jest nie tylko największym pokazem polskiego filmu w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. » więcej 2017-11-02, godz. 18:04 Nie żyje Grażyna Harmacińska-Nyczka, nestorka szczecińskiego malarstwa Urodzona w Słupcy, studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu i w Sopocie. W 1953 osiedliła się w Szczecinie wraz z "Grupą Sopocką", w skład której weszli młodzi artyści, wychowankowie sopockiej uczelni… » więcej 2017-11-01, godz. 12:55 Znana jest przyczyna śmierci Fryderyka Chopina Wrocławscy patolodzy przez trzy lata badali serce Fryderyka Chopina i właśnie opublikowali wyniki tych badań. Wiadomo już, co było bezpośrednią przyczyną śmierci kompozytora. » więcej
289290291292293294295