Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wyczekiwanie telewizyjnego amerykańskiego hitu to wręcz zjawisko socjologiczne - oceniają eksperci. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Wyczekiwanie telewizyjnego amerykańskiego hitu to wręcz zjawisko socjologiczne - oceniają eksperci. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Zdaje się, że może nie być choinki, ale nie ma świąt bez filmu "Kevin sam w domu". Wyczekiwanie telewizyjnego amerykańskiego hitu to wręcz zjawisko socjologiczne - oceniają eksperci.
To 25. święta z komedią o chłopcu, o którym w święta zapomniała rodzina i musi walczyć ze złodziejami.

Święta bez Kevina? I dla młodych i dla starszych wydaje się, że to niemożliwe - co jednych cieszy, a innych mniej. - Musi być co roku. Tak jakby świąt nie było bez tego filmu. To już przesada z tym Kevinem - mówią telewidzowie.

- Kevin to już niejako tradycja - mówi socjolog Robert Bartłomiejski z Uniwersytetu Szczecińskiego. - Właściwie to nie celebrytyzm, ale fenomen socjologiczny. Mimo że chcemy na to narzekać, to jest coś co potocznie nazywamy pewną fazą. Ludzie wkręcają się w pewien temat. Myślę, że Polacy do tego przywykli i święta bez Kevina to rzeczywiście byłoby nie do pomyślenia. Z przymrużeniem oka można postawić znak równości między choinką i Kevinem.

Film zarobił na całym świecie ok. 500 mln dolarów i trafił do Księgi Rekordów Guinessa jako najbardziej dochodowa komedia wszech czasów.

"Kevin sam w domu" do obejrzenia w wigilijny wieczór, a powtórka w Boże Narodzenie.

Film Chrisa Columbusa swoją premierę miał w 1990 roku. W Polsce - dwa lata później. Potem powstała kolejna część - "Kevin sam w Nowym Jorku".

Kilka lat temu, gdy jedna ze stacji poinformowała, że nie wyemituje filmu, ponad 90 tys. widzów zaprotestowało w internecie. W efekcie film trafił do świątecznej ramówki.
Relacja Anny Łukaszek.

Zobacz także

2015-03-29, godz. 20:26 Przyszli inżynierowie zaśpiewali najpiękniej Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Pasyjnej w Szczecinie. Zespół odebrał też statuetkę za najlepsze wykonanie utworu pasyjnego. » więcej 2015-03-29, godz. 17:24 Szczecińscy chórzyści zaśpiewają dla chorego wykładowcy Szczecińscy chórzyści wystąpią dla chorego wykładowcy. W niedzielę wieczorem Chór Akademicki im. prof Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego wykona m.in. Hymn Cherubiński Krzysztofa Pendereckiego oraz… » więcej 2015-03-29, godz. 13:34 70 filmów dokumentalnych na 70-lecie polskiego Szczecina W "Starej Rzeźni" na szczecińskiej Łasztowni rozpoczął się przegląd filmowy "70 na 70". » więcej 2015-03-28, godz. 18:46 Kilkaset dzieci opanowało scenę SDS Kilkaset dzieci wzięło w sobotę udział w jubileuszowej piętnastej już edycji prezentacji tanecznych "Terazy My". » więcej 2015-03-28, godz. 16:29 Kilkadziesiąt chórów wystąpiło na szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej W Szczecinie trwa II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Pasyjnej. Łącznie w festiwalu bierze udział ponad 30 chórów i większość z nich wystartowała w konkursie. Pieśni Pasyjne śpiewają chóry z Polski, Niemiec i Litwy. Przesłuchania… » więcej 2015-03-28, godz. 16:13 Ośmioro artystów, jedna ekspozycja. Nowa wystawa w filharmonii #MASHUP - to nowa wystawa sztuki współczesnej, którą od środy można oglądać w Galerii na czwartym piętrze Filharmonii Szczecińskiej. » więcej 2015-03-27, godz. 21:52 Gwiazdorski wieczór z Filipem w S-1 [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO] Komplet publiczności obejrzał w piątek w studiu koncertowym S-1 Radia Szczecin premierę audiobooka "Filip". » więcej 2015-03-27, godz. 18:06 "Tu liczą się nie tylko popisy wokalne, ale przekaz" 900 chórzystów w Szczecinie na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Pasyjnej. W konkursie, który odbędzie się w sobotę weźmie udział 31 chórów z Polski, Niemiec i Litwy. » więcej 2015-03-27, godz. 11:08 Zamkowe sceny łączą siły Teatr Krypta i Piwnica przy Krypcie z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie łączą siły. Od października będą funkcjonować pod jednym szyldem. » więcej 2015-03-26, godz. 11:21 Odtwórca roli głównej "Opery za 3 grosze" w Radiu Szczecin [WIDEO] Po rocznej przerwie na deski Teatru Polskiego powraca "Opera za 3 grosze" Bertolda Brechta i Kurta Weilla w reżyserii Adama Opatowicza. W tym muzycznym przedstawieniu gra niemal cały zespół Teatru Polskiego, a w roli głównej Mackie Majchra… » więcej
440441442443444445446