Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja: Piotr Sawiński [Radio Szczecin]
W poniedziałek muzeum Przełomy zostało otwarte. Pokazuje najważniejsze wydarzenia jakie miały miejsce po wojnie w naszym regionie.
W podziemnych salach wystawowych można zobaczyć filmy, zdjęcia, a także dzieła sztuki na wielkiej interaktywnej wystawie. Najwięcej przestrzeni zajmują tzw. polskie miesiące, które tu na Pomorzu Zachodnim budowały tożsamość mieszkańców tych ziem.

Na otwarcie muzeum przyszedł Henryk Toczek - brat zamordowanego w grudniu 1970 roku Zygmunta Toczka. - Wróciłem do stoczni. Powiedziałem: rodzice, ja się zemszczę za śmierć brata. Nie popuszczę tego.

Swoich znajomych na zdjęciach szukał Andrzej Milczanowski, były działacz opozycji demokratycznej. - Widziałem Bałukę, Jurczyka, Radziewicza, mógłbym wymieniać dalej.

Dziesięć lat zabiegałam o utworzenie takiego muzeum - wspominała dziś Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, twórczyni Przełomów.

- To jest lustro. W nim się mają szczecinianie odbić i zobaczyć jakie mieli niesamowite dzieje, jacy ludzie tu mieszkali. Pozbyć się wreszcie kompleksów, które trawią Szczecin od wielu lat. Na prawdę nie mamy się czego wstydzić - mówi Kuchcińska-Kurcz.

Oprócz eksponatów w muzeum są też prezentowane dzieła i instalacje najlepszych polskich artystów.
Relacja Grzegorza Gibasa
Centrum Dialogu "Przełomy", Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Centrum Dialogu "Przełomy", Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Centrum Dialogu "Przełomy", Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Centrum Dialogu "Przełomy", Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]

Zobacz także

2013-10-03, godz. 17:51 Znacząca europejska kolekcja w Muzeum Narodowym Po blisko 70 latach kolejna część kolekcji Dornów powróciła do szczecińskiego Muzeum Narodowego. » więcej 2013-10-02, godz. 21:27 Heliodor Sztark ma swoją tablicę w Szczecinie [ZDJĘCIA] Tablicę pamiątkową na ścianie kamienicy, w której mieszkał konsul II Rzeczypospolitej, odsłoniła jego wnuczka, Sylwia Wierzbicka. » więcej 2013-10-02, godz. 07:35 Jak zmienia się Szczecin? Tam można to zobaczyć Charakterystyczne punkty Szczecina - wczoraj i dziś. Powstała strona internetowa, na której możemy zobaczyć przemiany w centrum miasta na przestrzeni lat. » więcej 2013-10-02, godz. 07:20 Sukces szczecińskiego fotografika Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej FIAP przyznała Cezaremu Dubielowi tytuł 'wybitnego artysty'. » więcej 2013-10-01, godz. 16:02 Była jedna galeria, teraz będzie inna Galeria zastępuje galerię. Na placu Orła Białego w Szczecinie, w miejscu gdzie jeszcze kilka miesięcy temu swoją siedzibę miała Odra ZOO, powstaje kolejna galeria. Poprzednia musiała się wynieść, bo mieszkańcy skarżyli się na… » więcej 2013-09-29, godz. 14:01 Zrobić dzieło sztuki ze śmieci? Oni to potrafią Sofa ze starych opon, dywan z reklamówek oraz meble z palet, czyli 'Ładne umeblowanko'. » więcej 2013-09-29, godz. 09:58 Studenci Akademii Sztuki meblują Szczecin Studenci pokażą zaprojektowane i wykonane przez siebie meble oraz przedmioty codziennego użytku przy zabytkowej fontannie na placu Orła Białego. Nauczą też, jak z odpadów przygotować ciekawe ozdoby. » więcej 2013-09-27, godz. 22:08 Pasjonaci rozpoczęli sezon. Bilety - co łaska Aktorzy szczecińskiego Teatru Nie Ma wystawili inauguracyjny spektakl 'Droga Pani Heleno'. » więcej 2013-09-27, godz. 16:45 Filharmonicy zagrają dla „Wujka Marczyka” Koncert poświęcony pamięci wieloletniego dyrektora i kierownika artystycznego Filharmonii Szczecińskiej - Stefana Marczyka odbędzie się w piątek wieczorem. » więcej 2013-09-27, godz. 13:46 Studenckie Asy w Akademii Sztuki Najlepsi studenci Akademii Sztuki z kierunku Multimedia pokazali w czwartek swoje prace w Zonie Sztuki Aktualnej. To galeria należąca do uczelni. » więcej
486487488489490491492