Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Klub Filmowy "Cuma"/Stowarzyszenie OFFicyna.
Fot. Klub Filmowy "Cuma"/Stowarzyszenie OFFicyna.
Prace nad publikacją Dzieje Pomorza Zachodniego od 1945 do 1989 roku chce rozpocząć szczeciński Instytut Pamięci Narodowej. Będzie to pierwsza tego typu kompleksowa książka powstała po zmianach ustrojowych w Polsce.
Ma to być praca zbiorowa, w której mają znaleźć się rozdziały poświęcone m.in. komunistycznej władzy, opozycji, stosunkom państwo-Kościół, a także gospodarce i kulturze.

- Potrzebna nam jest historia popularno-naukowa, która - mówiąc wprost - trafi pod strzechy, tzn. do dzieci, młodzieży, uczniów, wszystkich zainteresowanych historią regionu, czyli taka napisana rzetelnym językiem i w sposób zobiektywizowany, bez jakichś prób gloryfikacji PRL - mówi Krzysztof Kowalczyk, dyrektor IPN w Szczecinie i pomysłodawca przedsięwzięcia.

Opracowanie będzie powstawać kilka lat. - Dobra książka, zwłaszcza popularno-naukowa, nie powstaje z dnia na dzień. To wymaga pracy, zaangażowania, pobytu w archiwach, wreszcie napisania prostym, czytelnym, a jednocześnie precyzyjnym językiem. To jest niezmiernie trudne zadanie, które wymaga czasu, ale warto takie wyzwanie podjąć - tłumaczy Kowalczyk.

Dyrektor szczecińskiego IPN chce też powołać komitet honorowy, który będzie patronował publikacji.
- Potrzebna nam jest historia popularno-naukowa, która - mówiąc wprost - trafi pod strzechy, tzn. do dzieci, młodzieży, uczniów, wszystkich zainteresowanych historią regionu - mówi Krzysztof Kowalczyk, dyrektor IPN w Szczecinie i pomysłodawca przedsięwzię
- Dobra książka, zwłaszcza popularno-naukowa, nie powstaje z dnia na dzień. To wymaga pracy, zaangażowania, pobytu w archiwach, wreszcie napisania prostym, czytelnym, a jednocześnie precyzyjnym językiem - mówi Kowalczyk.

Zobacz także

2014-06-18, godz. 17:11 Wystawa z Sejmu trafiła do Książnicy Była w Sejmie w Warszawie, dziś jest w Szczecinie w Książnicy Pomorskiej. Otwarto wystawę poświęconą mecenasowi Władysławowi Sile-Nowickiemu - doradcy Solidarności, obrońcy więźniów politycznych w czasach PRL-u, pracownikowi… » więcej 2014-06-18, godz. 12:05 "Ten komplet to prawdziwy unikat". Wojskowe pieczątki w świnoujskim muzeum Niemieckie pieczątki używane przez stacjonujący na Pomorzu 3 Pułk Strzelców Marynarki Wojennej trafiły do Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. » więcej 2014-06-17, godz. 10:09 Omilanowska nową minister kultury Małgorzata Omilanowska została szefem resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Na stanowisku ministra zastąpiła Bogdana Zdrojewskiego, który w ostatnich wyborach zdobył mandat europosła. » więcej 2014-06-16, godz. 13:36 Matylda i Mateusz Damięccy oraz Jacek Knap w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA, WYWIAD] Sławne aktorskie rodzeństwo wystąpiło w spektaklu baletowym pt. "Jaś i Małgosia" szczecińskiej Opery na Zamku oraz Fundacji Balet. Damięccy wcielili się w role tytułowe, zaś Knap - w rolę narratora. » więcej 2014-06-16, godz. 06:37 Radio Szczecin świetnie przyjęte na "Dwóch Teatrach" [DUŻO ZDJĘĆ] Sukces Radia Szczecin. Spektakl "Światło w nocy" został entuzjastycznie przyjęty na 14. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i TV "Dwa Teatry-Sopot 2014". » więcej 2014-06-15, godz. 10:11 Wzruszający koncert tym, którzy nie powrócili z morza [ZDJĘCIA] Tym, którzy nie wrócili z morza - jak co roku - zagrała szczecińska Opera na Zamku. Koncert odbył się w sobotni wieczór na Cmentarzu Centralnym, obok fontanny. » więcej 2014-06-14, godz. 12:58 Dobra książka i spotkanie z autorami w szczecińskiej Pleciudze Trzecie Szczecińskie Spotkania z Książką dla Dzieci i Młodzieży trwają w Teatrze Lalek Pleciuga. » więcej 2014-06-14, godz. 10:56 Symboliczny pochówek pierwszych Słowian To jedna z większych sensacji archeologicznych dotyczących naszych terenów. » więcej 2014-06-13, godz. 15:46 Ciemna strona mocy działa na planie nowej odsłony Gwiezdnych Wojen Ofiarą padł Han Solo, przemytnik i przyjaciel Luke'a Skywalkera, czyli w rzeczywistości Harrison Ford. Aktor trafił do szpitala. » więcej 2014-06-12, godz. 18:45 Historyczne odkrycie z XVIII wieku w Szczecinie [ZDJĘCIA] Fragment Fortu Prusy - jednego z trzech, które niegdyś zabezpieczały miasto odkryli budowlańcy podczas prac przy dawnej pralni wojskowej, przy ul. Głowackiego w Szczecinie. » więcej
476477478479480481482