Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa w Książnicy Pomorskiej. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa w Książnicy Pomorskiej. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Wybrane powieści, wiersze, muzyka czy... manifesty polityczne - łączy je jedno, od 1 stycznia są za darmo.
Chodzi o tak zwaną domenę publiczną. Prawo autorskie w Polsce chroni dzieło twórcy przez 70 lat, później każdy może je wykorzystać bezpłatnie. Ostatnio trafiły do niej między innymi wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, dzieła Wincentego Witosa czy... "Mein Kampf" Adolfa Hitlera.

O domenie publicznej dyskutowali goście "Radia Szczecin na Wieczór". Dyrektor Centrum Cyfrowego dr Alek Tarkowski tłumaczył, że dzieła artystów są chronione prawami autorskimi.

- Równie wiele, jak nie więcej dzieł jest w domenie publicznej, a to oznacza, że można je swobodnie wykorzystywać - mówi Tarkowski.

Coraz więcej dzieł z domeny publicznej trafia do internetu i to jest dobry kierunek - zauważył Kamil Śliwowski, przewodniczący prezydium Koalicji Otwartej Edukacji.

- Inwestując dziś w digitalizację, w biblioteki cyfrowe, inwestujemy w coś, co może nam powoli przynosić nam coraz więcej oszczędności i zysków - dodał Śliwowski.

Swoją domenę publiczną ma także nasz region. W Zachodniopomorskiej Bibliotece Cyfrowej jest 34 tysiące pozycji. Prawie połowa z nich to dzieła niemieckie, starodruki i dokumenty. Do tego również m.in. wszystkie numery Kuriera Szczecińskiego od 1945 do 1970 roku oraz listy Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Relacja Andrzeja Kutysa

Zobacz także

2014-06-12, godz. 18:45 Historyczne odkrycie z XVIII wieku w Szczecinie [ZDJĘCIA] Fragment Fortu Prusy - jednego z trzech, które niegdyś zabezpieczały miasto odkryli budowlańcy podczas prac przy dawnej pralni wojskowej, przy ul. Głowackiego w Szczecinie. » więcej 2014-06-11, godz. 20:09 Steve Vai we wrześniu wystąpi w Szczecinie Światowej sławy gitarzysta zagra w finale cyklu koncertów inaugurujących otwarcie nowej siedziby Filharmonii Szczecińskiej. » więcej 2014-06-11, godz. 10:55 Czy Teatr Współczesny wyprowadzi się z muzeum? Teatr Współczesny w Szczecinie potrzebuje rozwodu z Muzeum Narodowym. Instytucja nie może dłużej funkcjonować w wynajmowanych pomieszczeniach - przyznali zgodnie goście magazynu 'Radio Szczecin na Wieczór'. » więcej 2014-06-10, godz. 20:36 Szczecin, jakiego już nie ma Aleksy Pawlak - człowiek, który Szczecin kocha bardziej niż jakiekolwiek inne miasto - pokazuje swoje zbiory w Muzeum Historii Miasta. » więcej 2014-06-10, godz. 12:01 Szczecinianka kręci własną wersję "Małej Syrenki". To nie będzie bajka dla dzieci Studentka łódzkiej filmówki ze Szczecina kręci film o dalszych losach 'Małej Syrenki'. W Zamku Morąg na Mazurach padł już pierwszy klaps. » więcej 2014-06-09, godz. 13:58 Chcą pokazać, że istnieje uniwersalny język teatru W Szczecinie ruszył Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu. » więcej 2014-06-09, godz. 13:00 Minister wyróżnił szczecińską orkiestrę Szczecińska Baltic Neopolis Orchestra uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego. Grupa została wyróżniona za zasługi dla polskiej muzyki. » więcej 2014-06-09, godz. 07:19 Muzyka sprzed trzystu lat w szczecińskim kościele [ZDJĘCIA] Ponad trzysta lat temu rozbrzmiewała w Szczecinie, teraz przywołał ją zespół Pomerania Ensemble. Szczecińska grupa wokalno-instrumentalna nagrała płytę z muzyką XVII-wiecznych kompozytorów. Zaprezentowała ją w niedzielę w kościele… » więcej 2014-06-08, godz. 20:25 Mozart i Dvořák na zakończenie IX Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Chóry z Niemiec i Polski wystąpiły w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. W niedzielę zakończył Międzynarodowy Festiwal Chóralny. » więcej 2014-06-08, godz. 08:56 Tak było na Dniach Chemika [ZDJĘCIA] Koncerty m.in. Damiana Ukeje czy zespołu Łąki Łan zakończyły tegoroczne Dni Chemika w Policach. » więcej
454455456457458459460