Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Rotmistrz Witold Pilecki. Fot. pl.wikipedia.org, Old photos in color
Rotmistrz Witold Pilecki. Fot. pl.wikipedia.org, Old photos in color
Witold Pilecki, organizator ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, został zabity przez komunistyczne władze, ponieważ znał prawdę o współpracy z gestapo premiera Cyrankiewicza - tak twierdzi Tadeusz Płużański, autor książki "Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy".
Promocja publikacji odbyła się w poniedziałek wieczorem w klubie 13 Muz w Szczecinie.

- Poznał prawdę o Cyrankiewiczu i jego roli w obozie Auschwitz, kiedy wspólnie tam przebywali. Okazuje się, że Józef Cyrankiewicz donosił gestapo, był konfidentem. Rotmistrz Pilecki posiadł tę wiedzę, a w takiej sytuacji trudno sobie wyobrazić, żeby mógł przeżyć w momencie, kiedy Cyrankiewicz zostaje premierem - twierdzi autor.

Płużański zbadał też życiorysy osób, które doprowadziły do skazania i zamordowania Witolda Pileckiego. Jak mówi autor książki, rotmistrza zabili ludzie, którzy nie wierzyli w ideologię komunistyczną, tylko chcieli robić karierę. - Pragmatyka. Oni sprzedali się "czerwonemu diabłu" - dodaje Płużański.

Rotmistrz Witold Pilecki był autorem raportów o Holokauście. Próbował zorganizować powstanie w Auschwitz. Został zamordowany przez komunistyczne władze w 1948 rok.

Tadeusz Płużański jest historykiem, dziennikarzem, publicystą oraz prezesem Fundacji Łączka, która poszukuje szczątków zamordowanych przez komunistów działaczy niepodległościowych. Dowódcą jego ojca był Witold Pilecki.
- Poznał prawdę o Cyrankiewiczu i jego roli w obozie Auschwitz, kiedy wspólnie tam przebywali. Okazuje się, że Józef Cyrankiewicz donosił gestapo, był konfidentem - twierdzi Tadeusz Płużański, autor książki "Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy".
- Pragmatyka. Oni sprzedali się "czerwonemu diabłu" - mówi Płużański.

Zobacz także

2018-04-19, godz. 18:26 Miejski architekt zaprasza artystów do współpracy Były "Ptaki i ptaszyska", które bardzo spodobały się mieszkańcom, więc miejski architekt zapowiada kolejną odsłonę programu, w ramach którego rzeźby i inne formy sztuki ulicznej pojawią się na ulicach Szczecina. » więcej 2018-04-19, godz. 15:59 Paprykarz i Oranżada - elektroniczna premiera albumu W ubiegłym roku z okazji urodzin Szczecina Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza zorganizowała minifestiwal muzyczny Paprykarz i Oranżada. Z muzykami z Orkiestry Symfonicznej Filharmonii wystąpili młodzi muzycy nie symfoniczni, m.in… » więcej 2018-04-19, godz. 12:27 Tańce z Paprykarzem i Oranżadą w tle. Premiera w filharmonii Będzie można potańczyć w filharmonii w Szczecinie. To w ramach premiery albumów nagranych podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu "Klubowy Paprykarz i Oranżada". Powstały wtedy dwa muzyczne krążki. Premiera odbędzie się w czwartek… » więcej 2018-04-18, godz. 21:46 Pierwsza polsko-bollywoodzka produkcja będzie promować Szczecin Komedia romantyczna "Taka karma" będzie opowiadać o związku Hinduski Anity Agnihotri i Polaka Andrzeja Łuszczewskiego. » więcej 2018-04-18, godz. 21:08 Rękodzieło Indian Amazonii na Wałach Chrobrego [ZDJĘCIA] Muzeum Narodowe w Szczecinie posiada w swej kolekcji półtora tysiąca obiektów pochodzących z Ameryki Południowej. » więcej 2018-04-18, godz. 16:55 "Taniec to jest pasja, całe moje życie". Konkurs Baletowy Złote Pointy w Szczecinie [ZDJĘCIA] XI Międzynarodowy Konkurs Baletowy "Złote Pointy" 2018 organizuje szczecińska Fundacja Balet. » więcej 2018-04-17, godz. 13:02 Muzyka baroku na wyjątkowym instrumencie Koncerty Grünebergowskie po raz kolejny startują już w niedzielę. Do końca roku zaplanowano łącznie pięć muzycznych spotkań z wyremontowanymi organami Grüneberga w roli głównej. » więcej 2018-04-16, godz. 21:53 Uczniowie i nauczyciele na jednej scenie Wystąpili na scenie ze swoimi nauczycielami. W ramach festiwalu Dzień Głosu, uczniowie jednej ze szczecińskich szkół zaśpiewali m.in. pieśni Mieczysława Karłowicza czy arie z "Czarodziejskiego fletu". » więcej 2018-04-16, godz. 16:17 Dzień Głosu w Szczecinie. Młodzi wokaliści na scenie Uczniowie szkół muzycznych zaśpiewają podczas czwartej edycji festiwalu "Dzień Głosu" w Szczecinie. Koncert odbędzie się w poniedziałek wieczorem. » więcej 2018-04-16, godz. 08:08 "Nie z tej bajki" z Trzebieży najlepszym spektaklem Przedstawienie „Nie z tej bajki" Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży zdobyło nagrodę za najlepszy spektakl podczas Ogólnopolskiego Spotkania Małych Form Teatralnych w Warszawie. » więcej
262263264265266267268