Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa polskiego plakatu teatralnego, wcześniej - spektakle dla dzieci i pokazy produkcji zachodniopomorskich. W Szczecinie wystartował 51. Kontrapunkt.
Przegląd Teatrów Małych Form jest jednym z najstarszych i najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce. To kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych, przedstawienia pokazywane w konkursie i po za nim, wystawy koncerty i debaty. W poniedziałek na widzów czeka jeszcze pierwszy spektakl "Maria Callas. Master Class" z udziałem Krystyny Jandy.

Kontrapunkt od lat ma wierną widownię, która z niecierpliwością czeka na festiwal.

- Wiosna zawsze kojarzy się z Kontrapunktem, wszystko co nowe, świeże, interesujące i konfrontacyjnie. - Mam nadzieję, że będzie kilka takich przedstawień, które będę pamiętała. Tak jak z ubiegłego roku. - Przeprowadziłam się do Szczecina i od razu dowiedziałam się, że jest Kontrapunkt. Wobec tego spróbuję dowiedzieć się czegoś ciekawego o teatrze - mówią widzowie.

Wystawę 40 plakatów na 250-lecie Teatru Polskiego przygotował Zenon Butkiewicz.

- Pierwszy polski plakat teatralny powstał w roku 1898. Wyszedł z pod ręki Stanisława Wyspiańskiego. Mamy tutaj jego reprint. Było to przedstawienie "Wnętrze" Maeterlincka w teatrze w Krakowie, dzisiaj w Teatrze Słowackiego - opowiada Butkiewicz.

Butkiewicz przed laty współtworzył Małe Formy, dlatego do Szczecina ma wielki sentyment.

- Z przyjemnością przyjeżdżam do Szczecina, w szczególności jeśli mogę też wystąpić w roli czynnej, a nie tylko gościa zasiadającego na widowni - mówi Butkiewicz.

Festiwal potrwa do niedzieli.
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2017-02-19, godz. 09:21 "Pustostan" Maliny Prześlugi na scenie Współczesnego [ZDJĘCIA] Groteskowa sztuka Maliny Prześlugi - jednej z najciekawszych, współczesnych polskich dramatopisarek - "Pustostan" miała w sobotę wieczorem swoją prapremierę w Malarni czyli na scenie kameralnej Teatru Współczesnego w Szczecinie. » więcej 2017-02-18, godz. 23:31 Nie żyje Witold Adamek Operator filmowy, reżyser i scenarzysta, laureat wielu nagród filmowych, zmarł w sobotę 18 lutego w Warszawie. Miał 71 lat. » więcej 2017-02-18, godz. 23:23 Polski film wyróżniony na Berlinale. "Pokot" ze Srebrnym Niedźwiedziem [WIDEO] Najnowszy film Agnieszki Holland "Pokot" został wyróżniony na festiwalu filmowym w Berlinie. Obraz otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za "otwieranie nowych perspektyw". Najważniejsza nagroda festiwalu Berlinale, czyli Złoty Niedźwiedź… » więcej 2017-02-18, godz. 21:20 Zagraj w grę i przenieś się w świat muzyki. Filharmonia wydała planszówkę [ZDJĘCIA] Filharmonia szczecińska wydała własną grę planszową. Jej oficjalna premiera odbędzie się we wtorek. Tytuł planszówki to "Filharmonia". » więcej 2017-02-18, godz. 11:25 Wystawa o Harrym Houdinim - najsłynniejszym iluzjoniście "Prawa zadziwienia" - tak nazywa się otwarta w Madrycie wystawa poświęcona Harremu Houdiniemu - jednemu z najsłynniejszych iluzjonistów świata, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Wystawę można oglądać w galerii Fundacji … » więcej 2017-02-18, godz. 08:25 Rozdanie nagród na Berlinale W sobotę wieczorem poznamy laureatów nagród na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. O statuetkę ubiega się między innymi najnowszy film Agnieszki Holland pod tytułem "Pokot". » więcej 2017-02-16, godz. 07:21 Poznawali historie willi Szczecina Szczecin jest miastem wielu tajemnic, które wciąż czekają na swoje odkrycie - tak mówił Maciej Słomiński z Narodowego Instytutu Dziedzictwa podczas wykładu w ramach cyklu "Środy z historią Szczecina". » więcej 2017-02-15, godz. 15:54 Pleciuga przed premierą bajki Premierę przedstawienia "Kiedy zakwitnie margerytka" przygotowuje szczeciński Teatr Lalek Pleciuga. » więcej 2017-02-15, godz. 08:45 Narodowe Czytanie do wyboru. Kończy się głosowanie na lektury Środa jest ostatnim dzień głosowania na lekturę na Narodowe Czytanie 2017. Polacy mogą wybierać spośród czterech tytułów: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" Juliusza Słowackiego… » więcej 2017-02-14, godz. 09:21 "Ucho prezesa": Nabijać się z władzy przy bezsile opozycji [WIDEO] Nowy odcinek "Ucha Prezesa" już jutro - ujawniają w naszym studiu Robert Górski oraz Mikołaj Cieślak z Kabaretu Moralnego Niepokoju. Artyści mówią też o tym, jak postrzega ich publiczność, a jak politycy. » więcej
341342343344345346347