Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Agnieszka Wilczyńska. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Agnieszka Wilczyńska. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Statuetkę Fryderyka w kategorii "Jazzowy debiut roku" szczecinianka odebrała podczas 22. gali Nagród Akademii Fonograficznej.
Agnieszka Wilczyńska jest absolwentką Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Szczecinie oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jej ostatnia płyta nosi tytuł "Tutaj mieszkam".

W kategorii "Jazzowy debiut roku" po raz pierwszy w historii Fryderyków wręczono trzy nagrody ex eaquo. Obok Wilczyńskiej wyróżniona została grupa Aga Derlak Trio oraz Krzysztof Lenczowski.

Wyróżnienie trafiło również do pochodzącego ze Świnoujścia kompozytora Andrzeja Smolika, który zdobył statuetkę do spółki z brytyjskim wokalistą Kevem Foxem w kategorii "album roku elektronika i alternatywa". To za ich wspólną płytę zatytułowaną "Smolik/Kev Fox". Duet był też nominowany do Fryderyka w kategorii teledysk roku. Zwyciężył w niej jednak Dawid Podsiadło i "W dobrą stronę".

Największymi triumfatorami tegorocznych Fryderyków są Zbigniew Wodecki i grupa Mitch&Mitch. Statuetka powędrowała do nich za najlepszy album pop - płytę "1976: A Space Odyssey" - oraz najlepszy utwór - kawałek "Rzuć to wszystko co złe".

Fryderyk to najbardziej prestiżowe wyróżnienie muzyczne w Polsce. W jury zasiada ponad 1300 osób - to m.in. wykonawcy, producenci, kompozytorzy oraz dziennikarze muzyczni zrzeszeni w Akademii Fonograficznej.
Relacja Wojciecha Zagaja

Zobacz także

2017-04-21, godz. 21:23 Kolorowa parada na rozpoczęcie przeglądu teatrów Kolorowa parada przebierańców, szczudlarzy i artystów przeszła ulicami Szczecina. Korowód otwiera 52. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. » więcej 2017-04-21, godz. 20:10 Odkryto nieznany szkic Michała Anioła Włoscy konserwatorzy na odwrocie słynnego szkicu Michała Anioła „Ofiarowanie Izaaka” odkryli jego pierwowzór. Nieznane dotychczas dzieło od soboty będzie można oglądać w Rzymie w Muzeach Kapitolińskich. » więcej 2017-04-21, godz. 12:04 Rusza Kontrapunkt! Na początek kolorowa parada i "Cisza w Troi" Kolorowa parada ulicami Szczecina rozpocznie w piątek wieczorem jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce, czyli Kontrapunkt. » więcej 2017-04-20, godz. 21:11 65 lat małżeństwa Kulmów Joanna i Jan Kulmowie obchodzili na Uniwersytecie Szczecińskim żelazny jubileusz, czyli 65. rocznicę swojego ślubu. » więcej 2017-04-20, godz. 08:11 Pamiętali o powstańcach z getta Szczecinianie pamiętali o bohaterach Powstania w Getcie Warszawskim. W środę, w 74. rocznicę wybuchu zrywu, w siedzibie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie odbyło się okolicznościowe spotkanie. Ze spektaklem poetycko-muzycznym… » więcej 2017-04-19, godz. 19:41 Żelazny jubileusz Kulmów w Szczecinie Joanna Kulmowa - poetka, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz Jan Kulma - reżyser, muzyk, filozof, pisarz - obchodzą 65. rocznicę ślubu czyli żelazny jubileusz. » więcej 2017-04-16, godz. 18:57 Trwają prace nad scenariuszem wystawy stałej Muzeum Historii Polski Ma być nowoczesna, multimedialna i ukazująca najdawniejsze dzieje Polski po czasy współczesne - w Muzeum Historii Polski trwają prace nad koncepcją wystawy stałej. » więcej 2017-04-16, godz. 15:29 Polski film w finale konkursu w Cannes Szansa na Złotą Palmę dla polskiego reżysera, absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Krótkometrażowy film Grzegorza Mołdy "Koniec widzenia" znalazł się w finale konkursu w Cannes. » więcej 2017-04-15, godz. 18:36 Poznaliśmy laureatkę nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego Marta Nieradkiewicz została laureatką nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego. Aktorka była nominowana za role w filmach "Zjednoczone stany miłości" oraz "Kamper". » więcej 2017-04-13, godz. 14:26 Historyczny moment dla XIV-wiecznego kościoła w Jasienicy [ZDJĘCIA] Najprawdopodobniej po raz pierwszy dźwięki organów rozbrzmiały XIV-wiecznym kościele w Jasienicy. » więcej
323324325326327328329