Wystawa zdjęć, wspólne oglądanie reportaży oraz koncert szantowy - tak wyglądała "Szwajowa Niedziela" poświęcona pamięci zmarłej pół roku temu szczecińskiej pisarki, dziennikarki i animatorki kultury Moniki Szwai.
- Ludzie chcą spotykać się, by wspominać pisarkę - mówi Marek Szurawski, dziennikarz-marynista, szantymen i gospodarz "Szwajowej Niedzieli". - Był w niej optymizm życiowy, mimo rozmaitych zakrętów, humor, szukanie we wszystkim dobrych stron. Nawet obiecała swoim czytelnikom, że jej książki zawsze będą miały happy end. Chyba dlatego ludzie tak bardzo lubili jej powieści.
- To dzień wspomnień i wzruszeń, dzień związany z tak wspaniałą postacią jaką jest Monika Szwaja. Ponieważ jeżeli ktoś jest w naszych myślach i sercach tak wielu ludzi, to on po prostu jest, nawet jak żegluje gdzieś daleko nad nami - mówi współorganizatorka spotkania Laura Hołowacz ze Starej Rzeźni.
Podczas "Szwajowej Niedzieli" można było też zobaczyć telewizyjny dokument Moniki Szwai oraz reportaże o niej, w tym "Bohaterkę własnej książki" - dokument naszej redakcyjnej koleżanki Katarzyny Wolnik-Sayny. Spotkanie zakończył koncert zespołu szantowego "Ryczące Dwudziestki", jednej z ukochanych grup pisarki.
Monika Szwaja zmarła w listopadzie ubiegłego roku. Była autorką 15 książek, a także felietonistką oraz autorką tekstów piosenek. Jej wielką pasją było żeglarstwo. Przez lata pracowała w telewizji. Współpracowała też z Radiem Szczecin. Otrzymała tytuł Honorowego Ambasadora Szczecina.
- Ludzie chcą spotykać się, by wspominać pisarkę - mówi Marek Szurawski, dziennikarz-marynista, szantymen i gospodarz "Szwajowej Niedzieli".
Zobacz także
2017-04-06, godz. 22:13
Klub 13 Muz ma nową Galerię Sztuki [ZDJĘCIA]
Dwa niewielkie pomieszczenia przy wejściu do klubu zostały zaadoptowane na sale wystawiennicze. Galeria Jedna/Druga ma konfrontować postawy twórcze.
» więcej
2017-04-06, godz. 11:43
W Egipcie odkryto szczątki nowej piramidy
Szczątki nieznanej dotąd piramidy odkryli archeolodzy w Egipcie. O znalezisku poinformowało miejscowe ministerstwo do spraw zabytków. Przypuszcza się, że piramida została zbudowana 3700 lat temu.
» więcej
2017-04-06, godz. 11:04
Ministerstwo kultury przekazało dotację na Narodowe Centrum Kultury Filmowej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało dotację w wysokości 25 milionów złotych na projekt Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.
» więcej
2017-04-06, godz. 07:34
Filmowo w Stargardzie, w ramach dni polsko-węgierskich
Dokument Grzegorza Łubczyka, byłego ambasadora Polski na Węgrzech, będzie można zobaczyć o godzinie 18 w Starostwie Powiatowym w Stargardzie.
» więcej
2017-04-05, godz. 18:59
Szczeciński chór nagrodzony w Rosji
Chór Akademii Morskiej nagrodzony w St. Petersburgu.
» więcej
2017-04-05, godz. 17:34
Muzyka Pasyjna w międzynarodowym wydaniu w Szczecinie
Kilkuset chórzystów z Polski i Białorusi wystąpi w IV Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej.
» więcej
2017-04-04, godz. 13:15
Cała Polska czyta dzieciom, czytali też dziennikarze Radia Szczecin
Dziennikarze Radia Szczecin czytali gimnazjalistom: Joanna Skonieczna, Rafał Molenda i Tobiasz Madejski wzięli udział w turnieju, w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Kampania zachęca rodziców i nauczycieli, by codziennie, przez…
» więcej
2017-04-04, godz. 07:40
Sąd odrzucił wniosek pełnomocnika Romana Polańskiego
Sędzia sądu Los Angeles nie uznał wniosku pełnomocnika Romana Polańskiego, który uważał, że odbył on już karę za przestępstwo które się dopuścił przebywając 42 dni w areszcie.
» więcej
2017-04-03, godz. 19:19
Największy audiobook w Europie. Rozdziały ST w internecie
To największy audiobook w Europie - podkreślają twórcy superprodukcji Biblia Audio, która powstaje dzięki wsparciu licznych instytucji i osób prywatnych.
» więcej
2017-04-02, godz. 10:16
Bob Dylan odebrał nagrodę Nobla
Bob Dylan odebrał w sobotę w Sztokholmie Literacką Nagrodę Nobla za 2016 rok.
» więcej