Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Szwajowa Niedziela" w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
"Szwajowa Niedziela" w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Wystawa zdjęć, wspólne oglądanie reportaży oraz koncert szantowy - tak wyglądała "Szwajowa Niedziela" poświęcona pamięci zmarłej pół roku temu szczecińskiej pisarki, dziennikarki i animatorki kultury Moniki Szwai.
Spotkanie odbyło się w Starej Rzeźni na szczecińskiej Łasztowni. Można tam było m.in. podziwiać fotografie wykonane przez pisarkę oraz posłuchać wspomnień jej przyjaciół, a wielu z nich to pierwowzory bohaterów jej powieści.

- Ludzie chcą spotykać się, by wspominać pisarkę - mówi Marek Szurawski, dziennikarz-marynista, szantymen i gospodarz "Szwajowej Niedzieli". - Był w niej optymizm życiowy, mimo rozmaitych zakrętów, humor, szukanie we wszystkim dobrych stron. Nawet obiecała swoim czytelnikom, że jej książki zawsze będą miały happy end. Chyba dlatego ludzie tak bardzo lubili jej powieści.

- To dzień wspomnień i wzruszeń, dzień związany z tak wspaniałą postacią jaką jest Monika Szwaja. Ponieważ jeżeli ktoś jest w naszych myślach i sercach tak wielu ludzi, to on po prostu jest, nawet jak żegluje gdzieś daleko nad nami - mówi współorganizatorka spotkania Laura Hołowacz ze Starej Rzeźni.

Podczas "Szwajowej Niedzieli" można było też zobaczyć telewizyjny dokument Moniki Szwai oraz reportaże o niej, w tym "Bohaterkę własnej książki" - dokument naszej redakcyjnej koleżanki Katarzyny Wolnik-Sayny. Spotkanie zakończył koncert zespołu szantowego "Ryczące Dwudziestki", jednej z ukochanych grup pisarki.

Monika Szwaja zmarła w listopadzie ubiegłego roku. Była autorką 15 książek, a także felietonistką oraz autorką tekstów piosenek. Jej wielką pasją było żeglarstwo. Przez lata pracowała w telewizji. Współpracowała też z Radiem Szczecin. Otrzymała tytuł Honorowego Ambasadora Szczecina.
- Ludzie chcą spotykać się, by wspominać pisarkę - mówi Marek Szurawski, dziennikarz-marynista, szantymen i gospodarz "Szwajowej Niedzieli".
- To dzień wspomnień i wzruszeń, dzień związany z tak wspaniałą postacią jaką jest Monika Szwaja - mówi współorganizatorka spotkania Laura Hołowacz ze Starej Rzeźni.

Zobacz także

2017-03-09, godz. 17:15 Zbiory z Ameryki w szczecińskim muzeum Zbiory amerykańskich poloników w szczecińskim muzeum. Ponad 100 obiektów - plakatów, druków okazjonalnych i ilustracji stanowiących fragment jednej z największych kolekcji plakatów polskich na obczyźnie, należącej do Muzeum Polskiego… » więcej 2017-03-09, godz. 12:22 Kobiety na plakatach Żebrowskiego. Nowa wystawa w filharmonii Wystawę plakatów, których bohaterkami są kobiety, można oglądać w szczecińskiej filharmonii. Autorem prac jest prof. Leszek Żebrowski, plakacista i wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie. » więcej 2017-03-09, godz. 10:59 Film szczecińskiego reżysera nagrodzony w Hiszpanii [WIDEO] Dokument szczecińskiego reżysera został nagrodzony na festiwalu w hiszpańskiej Walencji. "Mój pierwszy raz" Krzysztofa Kuźnickiego doceniło jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych o chorobach duszy. » więcej 2017-03-09, godz. 00:16 Muzyczne show w Trafo. Bill Salter na Szczecin Jazz [WIDEO, ZDJĘCIA] Autor hitu "Just the Two of Us", kompozytor i kontrabasista Bill Salter, wystąpił w Szczecinie. Koncert odbył się w środę wieczorem w Trafostacji Sztuki w ramach festiwalu Szczecin Jazz. » więcej 2017-03-07, godz. 15:43 Koniec śledztwa w sprawie przyczyn śmierci George Michaela Brytyjski piosenkarz, George Michael, zmarł z przyczyn naturalnych - ogłosił koroner hrabstwa Oxfordshire. Tym samym zakończyło się trwające ponad trzy miesiące śledztwo mające ustalić przyczyny nagłego zgonu byłego lidera grupy… » więcej 2017-03-07, godz. 07:15 Ludowe klimaty w Teatrze Polskim, czyli "kaziuki" po szczecińsku Koncertem Zespołu Pieśni i Tańca Wilia zakończył się Tydzień Kresowy w Szczecinie, czyli "Kaziuki". To nawiązanie do odbywającego się od ponad 400 lat w Wilnie jarmarku odpustowego. » więcej 2017-03-06, godz. 12:40 Kolejna nagroda dla "Pana Charona" w reżyserii Mateusza Żeglińskiego "Pan Charon" w reżyserii Mateusza Żeglińskiego otrzymał drugą nagrodę na 6. Festiwalu Filmów Antydepresyjnych "Relanium" w Łodzi. » więcej 2017-03-05, godz. 08:14 Prosta opowieść o sile przyjaźni. Pleciuga po premierze "margerytki" Premiera przedstawienia "Kiedy zakwitnie margerytka" odbyła się w sobotę w szczecińskim Teatrze Lalek Pleciuga. To opowieść dla dzieci o sile i znaczeniu przyjaźni. » więcej 2017-03-04, godz. 08:42 Roztańczona premiera w Szczecinie. "Crazy for You" w Operze [ZDJĘCIA] Premiera musicalu "Crazy for You" z muzyką George'a Gershwina odbyła się w piątek wieczorem w Operze na Zamku w Szczecinie. Historię miłości prostej dziewczyny z Nevady i bogatego chłopaka z Nowego Jorku, który ukochał taniec… » więcej 2017-03-03, godz. 23:21 Mural, który stanie się okładką. Akcja w Trafo Wielki mural, który stanie się okładką, powstaje w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Tworzy go Sławek "Zbiok" Czajkowski. Artysta maluje wielki obraz na blisko trzech tysiącach kartonów. » więcej
349350351352353354355