Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Dokręcanie śruby" w Operze na Zamku. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Dokręcanie śruby" w Operze na Zamku. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Dokręcanie śruby" w Operze na Zamku. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Dokręcanie śruby" w Operze na Zamku. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Szczecinianie byli zachwyceni polską premierą thrillera operowego Benjamina Brittena. "Dokręcanie śruby" to historia oparta na noweli Henry'ego Jamesa.
Młoda guwernantka otrzymuje posadę w Bly, we wschodniej Anglii. Ma być nauczycielką i opiekunką rodzeństwa sierot: Milesa i Flory. Kobieta jest oczarowana pięknym i dostatnim wiktoriańskim domem, jak również swoimi podopiecznymi. Wkrótce okazuje się, że w rezydencji w Bly czai się zagadkowe i ulotne zło.

Benjamin Britten swoja operę napisał w latach 50. XX wieku. Szczecińska inscenizacja jest prapremierą polską.

- Wzięliśmy na tapetę tytuł chyba najbardziej intrygujący spośród wszystkich. Nieodgadniony, głęboko osadzony w klimatach wiktoriańskiej literatury - mówi dyrektor Opery Jacek Jekiel.

Może stąd wiktoriańska opresyjność nie jest dla polskiego widza tak czytelna. Ale sama realizacja i inscenizacja zrobiła bardzo pozytywne wrażenie.

- Realizacja, kostiumy - cudne. Ta ruszająca się scena, a i jeszcze przepiękna - choć przecież ponura - muzyka - mówiła jedna z pań. - Wyszło pięknie, choć było to trudne - dodała inna z kobiet obecnych na premierze.

Kolejne przedstawianie "Dokręcanie śruby" w pierwszy weekend czerwca.
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2015-08-26, godz. 13:33 To centrum historii Szczecina. Wyjątkowa wycieczka [WIDEO, ZDJĘCIA] Stoczniowa świetlica, pochylnie z których wodowano statki i hale montażowe m.in. takie niedostępne na co dzień miejsca mogli w środę zwiedzić uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez szczeciński oddział IPN. » więcej 2015-08-25, godz. 08:09 Przedruk historycznego pisma w kioskach Przedruk Tygodnika Jedność, który zaczął się ukazywać podczas sierpniowych strajków, wydała szczecińska Solidarność z okazji 35-lecia powstania związku. » więcej 2015-08-24, godz. 14:28 Film szczecińskiego studenta nagrodzony [WIDEO] Student Akademii Sztuki w Szczecinie zdobył wyróżnienie na siódmym "Solanin Film Festiwalu" w Nowej Soli. » więcej 2015-08-23, godz. 17:38 Bogactwo różnych kultur na Zamku [ZDJĘCIA] Kozacka kuchnia, kiermasz rzemiosła i muzyka ze Wschodu pojawiły się na szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2015-08-21, godz. 11:43 Będzie się działo na Łasztowni. Czas przywrócić życie temu miejscu Rozpoczynają się Dni Ulicy Zbożowej. Przez 70 lat brama wjazdowa na Łasztownię była zamknięta. Przyszedł czas, aby przywrócić temu miejscu życie. » więcej 2015-08-18, godz. 20:12 Jubileuszowa Fama w Świnoujściu 45 edycji w 50 lat, czyli jubileusz Famy - Międzynarodowego Kampusu Artystycznego. » więcej 2015-08-18, godz. 08:40 Osobliwe muzeum pod Cedynią Zbigniew Bogdanowicz od lat zbiera stare eksponaty. Ma ich kilka tysięcy sztuk. Magazynuje je w byłej stodole, którą wyremontował i przerobił na muzeum. » więcej 2015-08-17, godz. 17:11 Multimedialna biblioteka na Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA] Na szczecińskich Jasnych Błoniach stanęło kilka plansz w ramach akcji "Kultura na widoku". Dzięki nim można częściowo za darmo ściągnąć przez internet muzykę, filmy czy gry i to w stu procentach legalnie. » więcej 2015-08-17, godz. 11:20 Rosyjskie spojrzenie na Katyń Rosjanie wydadzą książkę o zbrodni katyńskiej. Sami zebrali 800 tysięcy rubli na jej wydanie - informuje Gazeta Wyborcza. » więcej 2015-08-17, godz. 11:05 Naukowcy sprawdzą co odsłoniła Odra [ZDJĘCIA] Szczecińscy eksperci badają znaleziska w gminie Cedynia. Niski poziom Odry pomiędzy Osinowem Dolnym a Starym Kostrzynkiem ujawnił ukryte przez lata pod wodą fragmenty mostu i wrak barki. » więcej
422423424425426427428