Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Bohdan Boguszewski. Fot. Piotr Rakowski [Radio Szczecin]
Bohdan Boguszewski. Fot. Piotr Rakowski [Radio Szczecin]
Stworzył podwaliny Akademii Sztuki w Szczecinie. Dyrygował w całej Europie i nie tylko, nagrodzono go m.in. Medalem Zasłużonych Kulturze Gloria Artis czy Zachodniopomorskim Noblem w dziedzinie Nauk Artystycznych.
Profesor szczecińskiej oraz poznańskiej Akademii Sztuki jest znany także ze stworzenia Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum non Profanum. W środę świętował jubileusz działalności artystycznej.

- Pobyt w Nowym Jorku, dyrygowanie w Carnegie Hall, czyli w świątyni dla muzyków - wymienia swoje najważniejsze wydarzenia w karierze. - To także przyjazd Krzysztofa Pendereckiego do Szczecina i to, że siedział za moimi plecami, a ja prowadziłem jego kompozycje. Takie rzeczy pozostają do końca życia.

Jego najbliżsi przyjaciele, a także studenci i pracownicy, cenią w nim zaangażowanie, a także charakter i twórczość.

- "Aby człowiek wykazywał się taką wrażliwością artystyczną, wrażliwością na drugiego człowieka to rzadkość". "Pracowało się z nim znakomicie, a jeśli chodzi o mój doktorat to zawsze motywował". "Za całokształt - cóż więcej można dodać" - mówili goście benefisu.

Bohdan Boguszewski urodził się w 1949 r. w Lipianach w powiecie pyrzyckim. Był założycielem kierunku ,,Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej" na Uniwersytecie Szczecińskim, a m.in. na bazie tego kierunku utworzono Akademię Sztuki w Szczecinie.
W środę Bohdan Boguszewski świętował jubileusz działalności artystycznej.
Najbliżsi przyjaciele cenią w Boguszewskim zaangażowanie, a także charakter i twórczość.

Zobacz także

2015-02-04, godz. 10:33 Pół wieku nie wydała książki. Wraca z nowym tytułem Harper Lee - autorka jednej z najbardziej znanych książek - zapowiada wydanie kolejnego utworu "Go Set a Watchman". » więcej 2015-02-03, godz. 13:18 Festiwal Akustyczeń wkracza w kolejną fazę Po styczniowych koncertach, w lutym rusza kolejna odsłona imprezy - Akustyczeń Lutuje. » więcej 2015-02-03, godz. 07:30 Anna Seniuk w Teatrze Kameralnym w Szczecinie Niezapomniana Madzia z "40-latka" czy Handzia z "Konopielki" - Anna Seniuk spotkała się z fanami z Teatrze Kameralnym w Szczecinie, który od kilku miesięcy ma swoją siedzibę w Bramie Portowej. » więcej 2015-02-02, godz. 07:20 Prezent od muzeum dla zwiedzających W poniedziałek wszystkie ekspozycje w Muzeum Zamkowym w Szczecinie są do obejrzenia za darmo. » więcej 2015-01-31, godz. 19:01 Dzieło Rembrandta w Szczecinie. Tłumy oglądających w muzeum [ZDJĘCIA, WIDEO] Tłumy w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Wszyscy chcieli obejrzeć dzieło Rembrandta. Po raz pierwszy do naszego miasta zawitało dzieło wybitnego holenderskiego malarza. » więcej 2015-01-31, godz. 17:42 Kolędy w wykonaniu akademickiego chóru w katedrze Misterium Kolędowe odbędzie się w sobotę w szczecińskiej katedrze. Zagra Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. » więcej 2015-01-31, godz. 09:37 Możdżer w nowej filharmonii, publiczność zachwycona Leszek Możdżer oczarował szczecińską publiczność. Znany kompozytor, pianista jazzowy i producent muzyczny wystąpił w piątek wieczorem w Filharmonii Szczecińskiej. » więcej 2015-01-30, godz. 22:44 Zespół MA zagrał w Studiu S-1 [WIDEO] Szczeciński zespół MA zaprezentował się podczas kolejnej odsłony naszego cyklu [3x1]. Koncertu grupy można było posłuchać w piątkowej audycji "Schody do nieba" w Radiu Szczecin. » więcej 2015-01-30, godz. 08:06 Najstarsza polska firma fonograficzna trafiła pod młotek Polskie Nagrania zostały sprzedane koncernowi Warner Music za ponad osiem milionów złotych. W ich zasobach są między innymi taśmy Filipinek - legendarnego, szczecińskiego girlsbandu z lat 60' i 70'. » więcej 2015-01-29, godz. 22:17 Psychodeliczna podróż z MA [WIDEO] Szczecińska grupa psychedelectrofunk’n’rollowa MA zaprezentuje się podczas kolejnej odsłony cyklu [3x1]. Koncertu zespołu będzie można posłuchać w piątkowej audycji "Schody do nieba" w Radiu Szczecin. Start po 22. » więcej
433434435436437438439