Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Bohdan Boguszewski. Fot. Piotr Rakowski [Radio Szczecin]
Bohdan Boguszewski. Fot. Piotr Rakowski [Radio Szczecin]
Stworzył podwaliny Akademii Sztuki w Szczecinie. Dyrygował w całej Europie i nie tylko, nagrodzono go m.in. Medalem Zasłużonych Kulturze Gloria Artis czy Zachodniopomorskim Noblem w dziedzinie Nauk Artystycznych.
Profesor szczecińskiej oraz poznańskiej Akademii Sztuki jest znany także ze stworzenia Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum non Profanum. W środę świętował jubileusz działalności artystycznej.

- Pobyt w Nowym Jorku, dyrygowanie w Carnegie Hall, czyli w świątyni dla muzyków - wymienia swoje najważniejsze wydarzenia w karierze. - To także przyjazd Krzysztofa Pendereckiego do Szczecina i to, że siedział za moimi plecami, a ja prowadziłem jego kompozycje. Takie rzeczy pozostają do końca życia.

Jego najbliżsi przyjaciele, a także studenci i pracownicy, cenią w nim zaangażowanie, a także charakter i twórczość.

- "Aby człowiek wykazywał się taką wrażliwością artystyczną, wrażliwością na drugiego człowieka to rzadkość". "Pracowało się z nim znakomicie, a jeśli chodzi o mój doktorat to zawsze motywował". "Za całokształt - cóż więcej można dodać" - mówili goście benefisu.

Bohdan Boguszewski urodził się w 1949 r. w Lipianach w powiecie pyrzyckim. Był założycielem kierunku ,,Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej" na Uniwersytecie Szczecińskim, a m.in. na bazie tego kierunku utworzono Akademię Sztuki w Szczecinie.
W środę Bohdan Boguszewski świętował jubileusz działalności artystycznej.
Najbliżsi przyjaciele cenią w Boguszewskim zaangażowanie, a także charakter i twórczość.

Zobacz także

2016-12-01, godz. 13:57 Czwartek z Radio Szczecin Poleca [WIDEO] W czwartek polecamy: spotkanie ze słynnym kajakarzem Aleksandrem Dobą w Kołobrzegu, prelekcję poświęconą zmęczeniu w kulturze nowoczesnej czy teatr brytyjski na wielkim ekranie. » więcej 2016-11-30, godz. 23:47 Grupa ETA zagrała w Radiu Szczecin! [WIDEO, ZDJĘCIA] W listopadowym wydaniu cyklu [3x1] na naszej scenie pojawił się szczeciński zespół ETA. » więcej 2016-11-30, godz. 18:47 Język polski zawdzięcza mu niektóre wyrażenia Zmagający się z hipochondrią i ceniący bardziej blondynki niż brunetki urozmaicił język polski. Taki był Henryk Sienkiewicz. Jego twórczości i życiu przyjrzeli się uczestnicy sympozjum „Przerabianie Sienkiewicza” w Zachodniopomorskim… » więcej 2016-11-30, godz. 14:38 Dzieje się w środę. Radio Szczecin Poleca [WIDEO] Spektakl "Kobieta Pierwotna" w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu; Koncert De Mono w sali koncertowej przy Energetyków w Szczecinie oraz Soyka&Cracow Singers w szczecińskiej filharmonii - to niektóre wydarzenia, które w środę odbędą… » więcej 2016-11-29, godz. 20:57 Szczecińska ETA na naszej scenie! [WIDEO, ZDJĘCIA] W najnowszej odsłonie cyklu [3x1] gościć będziemy zespół ETA. Koncertu grupy będzie można posłuchać w środowej audycji "Schody do nieba" w Radiu Szczecin. Start po godzinie 23. » więcej 2016-11-29, godz. 20:32 Nowe miejsce sztuki w Szczecinie otwarte [ZDJĘCIA] Na Zamku Książąt Pomorskich w miejscu dotychczasowej Galerii Południowej powstała Galeria O. To w ramach współpracy pomiędzy Operą na Zamku a szczecińską Akademią Sztuki. » więcej 2016-11-29, godz. 14:34 Radio Szczecin Poleca [WIDEO] W serwisie m.in. o wykładzie o władcach Pomorza na Zamku Książąt Pomorskich. Temat wtorkowego spotkania to "Agonia i zgon. Dlaczego Gryfici zeszli ze sceny politycznej?" Za to w Filharmonii Szczecin wystąpi Eric Lu - laureat XVII Międzynarodowego… » więcej 2016-11-28, godz. 13:54 Radio Szczecin Poleca W poniedziałkowych "polecankach" m.in. o komicznym dramacie w Teatrze Kameralnym i sztuce Wojciecha Malajkata w Teatrze Polskim. Do Filharmonii zapraszamy na koncert Gaby Kulki. Na zakończenie Alan Walker z nowym utworem. Czy okaże się… » więcej 2016-11-28, godz. 13:00 Nagrodzony film trafił do sieci [WIDEO] Nagradzany na polskich festiwalach, krótkometrażowy film absolwenta szczecińskiej Akademii Sztuki trafił do sieci. Film "Honor" autorstwa Mateusza Żeglińskiego to epizod z życia nacjonalisty, który nie toleruje odmienności. » więcej
366367368369370371372