Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Chanuka na krakowskim Kazimierzu. Fot. wikimedia.org
Chanuka na krakowskim Kazimierzu. Fot. wikimedia.org
To ośmiodniowe święto ustanowiono na pamiątkę wydarzeń z II wieku p.n.e. Wtedy to Machabeuszom udało się odbić okupowaną Świątynię Jerozolimską. Na znak zwycięstwa zapalili w niej lampkę oliwą.
Piotr Kowalik z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin wyjaśnia, że według legendy Żydzi chcieli w pełni odnowić kult świątynny i zacząć zapalać świata na menorze.

- Światło, które się pali na menorze symbolizowało nieustanną obecność Boga - mówi Piotr Kowalik. I dodaje, że według legendy Żydzi po zdobyciu świątyni znaleźli tylko jedno naczynie z koszerną oliwą nadającą się do zapalenia menory. Oliwy miało wystarczyć tylko na jeden dzień, ale miał się zdarzyć cud. Jedno naczynie wystarczyło na osiem dni, po czym dostarczono koszerną oliwę. Każdego dnia zapala się kolejne światełko, aż do ósmego dnia, kiedy to świeci się cała menora.

- Jak każde ze świąt żydowskich także Chanuka ma swoją kuchnię - mówi Piotr Kowalik.

Są to potrawy na bazie oleju i oliwy. W czasie święta na stole pojawiają pączki, faworki, potrawy pieczone i smażone. Dla Żydów nie jest to święto wolne od pracy. Chanukowe wieczory wypełnione są radością, wspólnym ucztowaniem i zabawami.
Materiał Katarzyny Ingram z Informacyjnej Agencji Radiowej

Zobacz także

2014-10-12, godz. 13:21 Szymon Hołownia poprowadzi rekolekcje w Szczecinie Znany dziennikarz i publicysta rozpocznie nauki w niedzielę w kościele dominikanów przy pl. Ofiar Katynia. Tytuł rekolekcji to "Trzy sposoby na otyłość duszy". » więcej 2014-10-12, godz. 12:23 Widzowie chwalą nowy spektakl we Współczesnym "Męczennicy" niemieckiego dramaturga Mariusa von Mayenburga to nowa propozycja szczecińskiego teatru. Pierwsi widzowie mogli zobaczyć sztukę w interpretacji Anny Augustynowicz w sobotni wieczór. » więcej 2014-10-11, godz. 18:39 Sztuka kontrowersyjnego dramaturga w Teatrze Współczesnym Przedstawienie "Męczennicy" to opowieść o chłopcu, który uważa, że przeżył religijne objawienie. Od tego momentu zaczyna narzucać rówieśnikom i nauczycielom swoją wizję świata. » więcej 2014-10-11, godz. 11:40 Tarara zagrał Brahmsa. Publiczność oniemiała Koncert skrzypcowy Brahmsa w wykonaniu Stefana Tarary zachwycił szczecinian. Młody skrzypek z Niemiec wystąpił w piątek wieczorem w Filharmonii Szczecińskiej. » więcej 2014-10-09, godz. 21:58 Szczecińska premiera "Iskierki" zachwyciła publiczność "Iskierka" to przejmujący film dokumentalny Wiesławy Piećko o rodzinach, w których są dzieci z zespołem Downa. Premiera odbyła się w czwartek wieczorem w kinie Helios. » więcej 2014-10-09, godz. 18:54 Nosowska i Krawczyk zapraszają na Festiwal Młodych Talentów [WIDEO] Zakończył się pierwszy etap szczecińskiego Festiwalu Młodych Talentów-Nowa Energia. Do tegorocznej edycji muzycznego konkursu zgłosiło się ponad 300 wykonawców i to nie tylko z Polski. Wśród nich są kapele m.in. z Niemiec, Włoch… » więcej 2014-10-09, godz. 17:32 Miejski Ośrodek Kultury w Dąbiu ma 50 lat Były kwiaty odznaczenia i wspomnienia, przygotowano film dokumentujący historię MOK-u i wystąpiła znana pieśniarka Grażyna Łobaszewska. » więcej 2014-10-09, godz. 17:15 Ten film opowiada o prawdziwych problemach i przeżyciach wielu rodzin [WIDEO] "Iskierka" to przejmujący dokument o rodzinach dzieci z zespołem Downa, który w czwartek ma swoją premierę w Szczecinie. » więcej 2014-10-09, godz. 13:10 Minister Obrony Narodowej patronem honorowym audiobooku "Błękitna Pustynia" [WIDEO] Tomasz Siemoniak, Minister Obrony Narodowej objął patronatem honorowym audiobook naszego redakcyjnego kolegi, Rafała Molendy. » więcej 2014-10-08, godz. 21:44 Nowe wyzwanie szczecińskiego rapera. Poradził sobie znakomicie Szczeciński raper czyta bajki. To nie jest żart i jest na to kilkudziesięciu świadków - dzieci, które spotkały się z raperem Sobotą i książką w klubie Storrady. » więcej
452453454455456457458