Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Wybieramy lekturę do tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Każdy może zagłosować na wybraną książkę - tak zdecydował prezydent. Z typowaniem może być jednak problem.
Do wyboru są: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" autorstwa Juliusza Słowackiego i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Akcja polega na popularyzowaniu i przypominaniu dzieł narodowych - i jak się okazuje - bardzo zapomnianych.

- Kojarzy Pan "Przedwiośnie"? - zapytała reporterka Radia Szczecin jednego z przechodniów.

- Do wiosny jeszcze brakuje, kwiecień, maj. A, chodzi o książkę. Ciężko, ja słaby byłem. "Wesele"? Na weselu to się bawiłem - odpowiedział mężczyzna.

- Tak, kojarzę "Przedwiośnie". To lektura szkolna, ale nic nie pamiętam. Nigdy nie czytałam lektur, to jest najgorsza rzecz - przyznaje kobieta.

Nawet licealiści wiedzą niewiele więcej. - Tam były szklane domy, a "Przedwiośnie" napisał Stefan Żeromski. Nie pamiętamy, kto napisał "Wesele", a "Beniowskiego" nie kojarzymy - mówią licealiści.

Żeby zagłosować, należy wysłać maila na adres narodoweczytanie@prezydent.pl. Tytuł książki należy umieścić w temacie wiadomości. Głosowanie potrwa do 15 lutego. Zwycięską lekturę Prezydent Andrzej Duda ogłosi w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego 21 lutego.

Narodowe Czytanie to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, a fragmenty dzieł odczytywane są publicznie - w szkołach, instytucjach kultury, czytają aktorzy, muzycy czy prezydent. W ubiegłym roku lekturą było "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.

Kancelaria Prezydenta wytypowała lektury do głosowania po konsultacjach z naukowcami wydziałów filologicznych uczelni w kraju, pracownikami Biblioteki Narodowej czy ekspertami Instytutu Badań Literackich.

Akcja zapoczątkowana została w 2012 roku z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie.
Relacja Anny Łukaszek.

Zobacz także

2019-12-10, godz. 11:50 Największa na świecie stała wystawa poświęcona Leonardowi da Vinci W związku z obchodami 500-lecia śmierci Leonarda da Vinci w Mediolanie otwarto poświęconą mu największą na świecie stałą ekspozycję. Wystawę „Nowa Galeria Leonarda” można oglądać w mediolańskim Muzeum Nauki i Technolog… » więcej 2019-12-10, godz. 07:10 Złote Globy: rywalizują filmy, zwycięża Netflix "Marriage story", "Dwóch papieży", "Dolemite is my name" oraz "Irlandczyk" - to najczęściej nominowane filmy. W Los Angeles ogłoszono obrazy, które rywalizować będą o Złote Globy. » więcej 2019-12-09, godz. 21:28 Złote Globy. Polski kandydat bez nominacji Amerykański komediodramat „Marriage Story” otrzymał najwięcej, bo aż sześć nominacji do tegorocznych Złotych Globów. » więcej 2019-12-09, godz. 19:48 Działalność opozycji antykomunistycznej w nowym albumie [ZDJĘCIA] Setki zdjęć pokazujących działalność opozycji antykomunistycznej w Szczecinie w albumie pod tytułem "Szczecińskie lata przełomu w obiektywie Jarosława Kaczorowskiego i Pawła Woźniaka". » więcej 2019-12-09, godz. 08:31 Akcja Animacja tryumfuje kolejny raz Młodzi filmowcy zespołu Akcja Animacja ze Szczecinka mogą się pochwalić kolejnym sukcesem. Animatorzy zostali zaproszeni do Pałacu w Radziejowicach, a ich wyjazd był połączony z możliwością podnoszenia swoich kwalifikacji. » więcej 2019-12-07, godz. 18:15 Olga Tokarczuk wygłosiła wykład noblowski [WIDEO] Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok, wygłosiła w Sztokholmie wykład noblowski. » więcej 2019-12-07, godz. 10:03 Berlin: ruszył festiwal EMIGRA W Berlinie rozpoczęła się 7. Edycja Festiwalu Filmowego EMIGRA. » więcej 2019-12-06, godz. 18:08 Zmagania o granice II RP - wykład doktora Wojciecha Lizaka "Zmagania o granice" to tytuł wykładu połączonego z wystawą, który w sobotę wygłosi dr Wojciech Lizak. Rzecz będzie traktowała o walkach o granice II Rzeczypospolitej. » więcej 2019-12-05, godz. 19:36 Szopkarze zaprezentowali uroczyście swoje dzieła Szopkarze zaprezentowali uroczyście swoje dzieła wokół pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie. » więcej 2019-12-04, godz. 08:56 "Wybraliśmy osobę o niezwykłej charyzmie" Bartosz Bielenia otrzymał Nagrodę imienia Zbyszka Cybulskiego. Wyróżnienie przyznawane są wyjątkowo utalentowanym aktorom i aktorkom, którzy nie przekroczyli 35. roku życia. » więcej
181182183184185186187