Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Wybieramy lekturę do tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Każdy może zagłosować na wybraną książkę - tak zdecydował prezydent. Z typowaniem może być jednak problem.
Do wyboru są: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" autorstwa Juliusza Słowackiego i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Akcja polega na popularyzowaniu i przypominaniu dzieł narodowych - i jak się okazuje - bardzo zapomnianych.

- Kojarzy Pan "Przedwiośnie"? - zapytała reporterka Radia Szczecin jednego z przechodniów.

- Do wiosny jeszcze brakuje, kwiecień, maj. A, chodzi o książkę. Ciężko, ja słaby byłem. "Wesele"? Na weselu to się bawiłem - odpowiedział mężczyzna.

- Tak, kojarzę "Przedwiośnie". To lektura szkolna, ale nic nie pamiętam. Nigdy nie czytałam lektur, to jest najgorsza rzecz - przyznaje kobieta.

Nawet licealiści wiedzą niewiele więcej. - Tam były szklane domy, a "Przedwiośnie" napisał Stefan Żeromski. Nie pamiętamy, kto napisał "Wesele", a "Beniowskiego" nie kojarzymy - mówią licealiści.

Żeby zagłosować, należy wysłać maila na adres narodoweczytanie@prezydent.pl. Tytuł książki należy umieścić w temacie wiadomości. Głosowanie potrwa do 15 lutego. Zwycięską lekturę Prezydent Andrzej Duda ogłosi w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego 21 lutego.

Narodowe Czytanie to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, a fragmenty dzieł odczytywane są publicznie - w szkołach, instytucjach kultury, czytają aktorzy, muzycy czy prezydent. W ubiegłym roku lekturą było "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.

Kancelaria Prezydenta wytypowała lektury do głosowania po konsultacjach z naukowcami wydziałów filologicznych uczelni w kraju, pracownikami Biblioteki Narodowej czy ekspertami Instytutu Badań Literackich.

Akcja zapoczątkowana została w 2012 roku z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie.
Relacja Anny Łukaszek.

Zobacz także

2019-03-25, godz. 15:46 Fama bez dotacji z ministerstwa. Festiwal zagrożony Festiwal Fama bez dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sumie chodzi o ponad 420 tysięcy złotych. Jeżeli nie uda się zdobyć pieniędzy, festiwal, który w Świnoujściu gości od ponad pół wieku, może się nie… » więcej 2019-03-25, godz. 07:25 Wieczorem poznamy zdobywców Orłów - nagród Polskiej Akademii Filmowej Uroczystość rozpocznie się o godz. 20 w Teatrze Polskim w Warszawie, a wyróżnienia wręczone zostaną po raz 21. » więcej 2019-03-24, godz. 21:11 Prezentacja anglojęzycznej wersji filmu "Paszporty Paragwaju" W Warszawie zaprezentowana została anglojęzyczna wersja filmu "Paszporty Paragwaju". Film Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię polskich dyplomatów w Bernie, którzy w czasie II wojny ratowali Żydów. » więcej 2019-03-24, godz. 08:41 Przyjaciele Brunona Tode zagrali w 13 Muzach [ZDJĘCIA] Brunon Tode to malarz i muzyk, który ponad 6 lat temu został ciężko pobity i do teraz z trudem dochodzi do zdrowia. Dla artysty zagrał duet gitarowy "Straty" oraz zespoły Flór" i "My z Delty", z którym Tode występował. » więcej 2019-03-23, godz. 17:50 Przyjaciele zagrają dla Brunona "Przyjaciele Brunona" - pod takim hasłem odbędzie się w sobotę wieczorem w Klubie 13 Muz koncert poświęcony znanemu szczecińskiemu artyście. » więcej 2019-03-23, godz. 09:42 Festiwal Szczecin Jazz: Q Ya Vy w studiu Radia Szczecin, Jona Ardyn w Technoparku [ZDJĘCIA] Zespół Q Ya Vy wystąpił w Studiu Koncertowym S-1 Radia Szczecin w ramach Szczecin Jazz Festiwal. » więcej 2019-03-23, godz. 08:54 Prezentacje Taneczne „A Teraz MY” w SDS 90 zespołów tanecznych zaprezentuje się na scenie Szczecińskiego Domu Sportu przy ul. Wąskiej w Szczecinie. Ruszyły XIX Prezentacje Taneczne "A Teraz MY”. » więcej 2019-03-22, godz. 20:21 Znamy szczegóły tegorocznego Kontrapunktu 54. Kontrapunkt, czyli Przegląd Teatrów Małych Form, w tym roku w maju. Na festiwal składa się ponad 50 wydarzeń, w tym dwa konkursy: główny i spektakli offowych. » więcej 2019-03-22, godz. 10:52 Rzym: dzieło Leonarda w pawilonie przy placu św. Piotra Od piątku przy placu św. Piotra w Rzymie można za darmo oglądać obraz Leonarda da Vinci "Święty Hieronim na pustyni". Muzea Watykańskie w ten sposób włączyły się w obchody 500. rocznicy śmierci wielkiego renesansowego artysty… » więcej 2019-03-22, godz. 07:33 Trwa nabór wolontariuszy do Pyrzyckich Spotkań z Folklorem Wolontariusze potrzebni od zaraz. Będą pracować w międzynarodowym towarzystwie i nauczą się organizacji pracy podczas Pyrzyckich Spotkań z Folklorem. » więcej
225226227228229230231