Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Wybieramy lekturę do tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Każdy może zagłosować na wybraną książkę - tak zdecydował prezydent. Z typowaniem może być jednak problem.
Do wyboru są: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" autorstwa Juliusza Słowackiego i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Akcja polega na popularyzowaniu i przypominaniu dzieł narodowych - i jak się okazuje - bardzo zapomnianych.

- Kojarzy Pan "Przedwiośnie"? - zapytała reporterka Radia Szczecin jednego z przechodniów.

- Do wiosny jeszcze brakuje, kwiecień, maj. A, chodzi o książkę. Ciężko, ja słaby byłem. "Wesele"? Na weselu to się bawiłem - odpowiedział mężczyzna.

- Tak, kojarzę "Przedwiośnie". To lektura szkolna, ale nic nie pamiętam. Nigdy nie czytałam lektur, to jest najgorsza rzecz - przyznaje kobieta.

Nawet licealiści wiedzą niewiele więcej. - Tam były szklane domy, a "Przedwiośnie" napisał Stefan Żeromski. Nie pamiętamy, kto napisał "Wesele", a "Beniowskiego" nie kojarzymy - mówią licealiści.

Żeby zagłosować, należy wysłać maila na adres narodoweczytanie@prezydent.pl. Tytuł książki należy umieścić w temacie wiadomości. Głosowanie potrwa do 15 lutego. Zwycięską lekturę Prezydent Andrzej Duda ogłosi w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego 21 lutego.

Narodowe Czytanie to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, a fragmenty dzieł odczytywane są publicznie - w szkołach, instytucjach kultury, czytają aktorzy, muzycy czy prezydent. W ubiegłym roku lekturą było "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.

Kancelaria Prezydenta wytypowała lektury do głosowania po konsultacjach z naukowcami wydziałów filologicznych uczelni w kraju, pracownikami Biblioteki Narodowej czy ekspertami Instytutu Badań Literackich.

Akcja zapoczątkowana została w 2012 roku z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie.
Relacja Anny Łukaszek.

Zobacz także

2018-02-10, godz. 12:21 Margaret powalczy o występ w szwedzkiej Eurowizji Polska piosenkarka Margaret wystąpi w sobotę w drugim koncercie szwedzkich preselekcji do tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Po raz pierwszy w historii o szansę reprezentowania Szwecji powalczy polska artystka. » więcej 2018-02-10, godz. 09:19 Pogrzeb Wojciecha Pokory W sobotę odbędzie się pogrzeb Wojciecha Pokory, wybitnego aktora filmowego i teatralnego. Artysta zmarł 4 lutego, w wieku 83 lat. » więcej 2018-02-09, godz. 13:28 Obchody stulecia polskiej niepodległości. Czas na Nowy Jork Odczytem o słynnym pianiście Ignacym Janie Paderewskim w Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku rozpoczęły się polonijne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku obchodzimy też 85. rocznicę ostatniego… » więcej 2018-02-09, godz. 11:02 Maraton koncertów na 50-lecie szczecińskiego domu kultury Obchody pięćdziesięciolecia Domu Kultury Słowianin zapowiada jego szefowa programowa. Będzie maraton koncertów i okolicznościowa płyta. » więcej 2018-02-08, godz. 19:00 Stargardzianie nagrodzeni w "Library of Bodio Lomnago" Ryszard Baloń i jego podopieczni z Młodzieżowego Domu Kultury zostali nagrodzeni na 9. Międzynarodowym Konkursie Exlibrisów "Library of Bodio Lomnago" we Włoszech. » więcej 2018-02-08, godz. 18:32 Opera na Zamku i Wolfgang Amadeusz Mozart zapraszają na premierę [ZDJĘCIA, WIDEO] Próba generalna za nami, a w sobotę: pierwsza premiera w Operze na Zamku w Szczecinie. To "Così fan tutte" Wolfganga Amadeusza Mozarta. » więcej 2018-02-08, godz. 08:06 "Wychował wiele pokoleń". Jubileusz jedynego takiego teatru 65-lecie istnienia i 10. rocznicę działalności w nowej siedzibie świętuje szczeciński Teatr Lalek "Pleciuga" - jedyny na Pomorzu Zachodnim teatr lalkowy. Wydarzenie było głównym tematem rozmowy gości programu "Radio Szczecin na … » więcej 2018-02-07, godz. 16:31 IPN chce przypomnieć bohaterów niepodległości. Organizuje konkurs "Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej" - to konkurs, który Instytut Pamięci Narodowej przygotował dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego ideą jest upamiętnienie osób, które zostały wyróżnione Krzyżem… » więcej 2018-02-07, godz. 11:47 Wystartował konkurs na projekt Mediateki Coraz bliżej powstania Mediateki na osiedlu Majowym w Szczecinie. » więcej 2018-02-07, godz. 00:06 Zapraszamy na koncert szczecińskiej grupy ETA [WIDEO] Kolejna koncertowa premiera w Radiu Szczecin. » więcej
290291292293294295296