Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Wybieramy lekturę do tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Każdy może zagłosować na wybraną książkę - tak zdecydował prezydent. Z typowaniem może być jednak problem.
Do wyboru są: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" autorstwa Juliusza Słowackiego i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Akcja polega na popularyzowaniu i przypominaniu dzieł narodowych - i jak się okazuje - bardzo zapomnianych.

- Kojarzy Pan "Przedwiośnie"? - zapytała reporterka Radia Szczecin jednego z przechodniów.

- Do wiosny jeszcze brakuje, kwiecień, maj. A, chodzi o książkę. Ciężko, ja słaby byłem. "Wesele"? Na weselu to się bawiłem - odpowiedział mężczyzna.

- Tak, kojarzę "Przedwiośnie". To lektura szkolna, ale nic nie pamiętam. Nigdy nie czytałam lektur, to jest najgorsza rzecz - przyznaje kobieta.

Nawet licealiści wiedzą niewiele więcej. - Tam były szklane domy, a "Przedwiośnie" napisał Stefan Żeromski. Nie pamiętamy, kto napisał "Wesele", a "Beniowskiego" nie kojarzymy - mówią licealiści.

Żeby zagłosować, należy wysłać maila na adres narodoweczytanie@prezydent.pl. Tytuł książki należy umieścić w temacie wiadomości. Głosowanie potrwa do 15 lutego. Zwycięską lekturę Prezydent Andrzej Duda ogłosi w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego 21 lutego.

Narodowe Czytanie to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, a fragmenty dzieł odczytywane są publicznie - w szkołach, instytucjach kultury, czytają aktorzy, muzycy czy prezydent. W ubiegłym roku lekturą było "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.

Kancelaria Prezydenta wytypowała lektury do głosowania po konsultacjach z naukowcami wydziałów filologicznych uczelni w kraju, pracownikami Biblioteki Narodowej czy ekspertami Instytutu Badań Literackich.

Akcja zapoczątkowana została w 2012 roku z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie.
Relacja Anny Łukaszek.

Zobacz także

2017-09-18, godz. 07:41 Maraton z Witkacym w 13 Muzach Na "Dzień św. Witkacego" zaprasza w poniedziałek Klub 13 Muz w Szczecinie. Zorganizowano go z okazji 78. rocznicy śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza. W programie wydarzenia m.in.: czytanie listów Witkacego, wystawa i spektakl. » więcej 2017-09-17, godz. 08:48 Gotycki festiwal dobiegł końca Kolejny festiwal dopiero za rok - tak na zakończenie VIII Letniego Festiwalu Wędrownego "Na gotyckim szlaku" mówili i organizatorzy i widzowie. » więcej 2017-09-16, godz. 17:34 Najbardziej rozpoznawalny polski pianista wystąpi w Filharmonii Piotr Anderszewski, jeden z najznakomitszych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich pianistów, wystąpi w sobotę w Szczecinie w ramach Meisinger Music Festival. » więcej 2017-09-16, godz. 12:51 Dni Otwarte u szczecińskich ewangelików Duchowni, Rada Parafialna oraz wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Szczecinie serdecznie zapraszają na Dni Otwarte Parafii. Na sobotę i niedzielę przygotowano program przybliżający szczecińskich ewangelików. » więcej 2017-09-16, godz. 09:29 Finał wędrownego festiwalu W sobotę odbędzie się finał 8. Letniego Festiwalu Wędrownego "Na gotyckim szlaku". W kościele Jana Ewangelisty w Szczecinie wystąpi Orkiestra Fundacji Akademia Muzyki Dawnej. » więcej 2017-09-15, godz. 20:12 Na Zamku wystawa prac Leonii Chmielnik [ZDJĘCIA] Każdy szczecinianin zna pomnik Anny Jagiellonki i Bogusława X usytuowany przy Zamku Książąt Pomorskich. Współautorką monumentalnej rzeźby jest Leonia Chmielnik - obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Swoje prace… » więcej 2017-09-15, godz. 16:46 Wielka kolekcja afrykańskiego ludu Dogonów Kolekcja sztuki i kultury Dogonów w Muzeum Narodowym w Szczecinie liczy ponad 700 obiektów. To efekt pracy kilku pokoleń etnografów i antropologów związanych ze szczecińską instytucją. » więcej 2017-09-15, godz. 15:19 Nowy festiwal w Szczecinie. Inauguracja w filharmonii Legendarny koncertmistrz Filharmoników Berlińskich Daniel Stabrawa i zaliczana do najlepszych orkiestr świata Sinfonia Varsovia zainaugurują w piątek w Szczecinie Meisinger Music Festival. » więcej 2017-09-15, godz. 14:27 Wyjątkowe pamiątki po zatopionych polskich okrętach Pamiątki z zatopionych w 1939 roku okrętów wojennych "Wicher" i "Gryf" można oglądać w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. » więcej 2017-09-13, godz. 14:01 Uroczystości pogrzebowe Julii Hartwig Na Starych Powązkach w Warszawie trwają uroczystości pogrzebowe Julii Hartwig. » więcej
314315316317318319320