Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Wybieramy lekturę do tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Każdy może zagłosować na wybraną książkę - tak zdecydował prezydent. Z typowaniem może być jednak problem.
Do wyboru są: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" autorstwa Juliusza Słowackiego i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Akcja polega na popularyzowaniu i przypominaniu dzieł narodowych - i jak się okazuje - bardzo zapomnianych.

- Kojarzy Pan "Przedwiośnie"? - zapytała reporterka Radia Szczecin jednego z przechodniów.

- Do wiosny jeszcze brakuje, kwiecień, maj. A, chodzi o książkę. Ciężko, ja słaby byłem. "Wesele"? Na weselu to się bawiłem - odpowiedział mężczyzna.

- Tak, kojarzę "Przedwiośnie". To lektura szkolna, ale nic nie pamiętam. Nigdy nie czytałam lektur, to jest najgorsza rzecz - przyznaje kobieta.

Nawet licealiści wiedzą niewiele więcej. - Tam były szklane domy, a "Przedwiośnie" napisał Stefan Żeromski. Nie pamiętamy, kto napisał "Wesele", a "Beniowskiego" nie kojarzymy - mówią licealiści.

Żeby zagłosować, należy wysłać maila na adres narodoweczytanie@prezydent.pl. Tytuł książki należy umieścić w temacie wiadomości. Głosowanie potrwa do 15 lutego. Zwycięską lekturę Prezydent Andrzej Duda ogłosi w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego 21 lutego.

Narodowe Czytanie to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, a fragmenty dzieł odczytywane są publicznie - w szkołach, instytucjach kultury, czytają aktorzy, muzycy czy prezydent. W ubiegłym roku lekturą było "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.

Kancelaria Prezydenta wytypowała lektury do głosowania po konsultacjach z naukowcami wydziałów filologicznych uczelni w kraju, pracownikami Biblioteki Narodowej czy ekspertami Instytutu Badań Literackich.

Akcja zapoczątkowana została w 2012 roku z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie.
Relacja Anny Łukaszek.

Zobacz także

2015-09-19, godz. 16:30 Nie żyje znany reżyser młodego pokolenia [WIDEO] Marcin Wrona nie żyje. Reżyser młodego pokolenia został znaleziony martwy w swoim pokoju hotelowym w Gdyni. Wrona brał udział w 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni. » więcej 2015-09-19, godz. 08:18 Kto wygra Festiwal Młodych Talentów? Finaliści wybrani Wokalistka Bovska, szczeciński duet Okryjbida oraz zespół Tsar ze Szczecina - to wykonawcy, którzy wystąpią podczas finałowego koncertu Festiwalu Młodych Talentów Nowa Energia w Szczecinie. Tę trójkę wybrało jury podczas piątkowych… » więcej 2015-09-19, godz. 07:55 Filharmonia rozpoczęła nowy sezon, były owacje na stojąco Owacjami na stojąco zakończył się piątkowy koncert inaugurujący nowy sezon artystyczny w filharmonii szczecińskiej. Orkiestra pod batutą Ewy Strusińskiej zagrała utwory Ludomira Różyckiego, Henryka Wieniawskiego i Richarda Str… » więcej 2015-09-18, godz. 11:53 Mamy Krajowe Wydarzenie Filmowe. Festiwal w Ińsku z prestiżową nagrodą Ińskie Lato Filmowe zostało 'Krajowym Wydarzeniem Filmowym'. Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wręczono w czwartek podczas uroczystej gali 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. » więcej 2015-09-18, godz. 07:59 Kryminalna historia ze Szczecinem w tle W piątek do kin w całej Polsce wchodzi najnowszy film Jacka Bromskiego 'Anatomia zła' - dzieło fabularne, ale reżyser zapewnia, że będzie można w nim odnaleźć wątki kryminalne lat '90. » więcej 2015-09-16, godz. 14:11 Gwiazdy przyjadą czytać książki do Szczecina Danuta Stenka, Anna Seniuk, Magdalena Zawadzka, Robert Więckiewicz, Adam Woronowicz i Czesław Mozil będą gośćmi Festiwalu Czytania w Szczecinie. » więcej 2015-09-14, godz. 14:01 Opera wraca do Zamku 20 listopada szczecińska Opera wraca na Zamek Książąt Pomorskich. Tym samym zakończy się trwający kilka lat remont siedziby Opery na Zamku - taki termin powrotu podał na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor instytucji Jacek… » więcej 2015-09-14, godz. 06:55 Śladem szczecińskich historii niezwykłych. Do posłuchania w Radiu Szczecin 'Z Archiwum Sz. Śladem szczecińskich historii niezwykłych' - to nowa książka do posłuchania na antenie Radia Szczecin. To zbiór reportaży dziennikarzy 'Gazety Wyborczej', wzbogacony dźwiękami naszego radiowego archiwum. » więcej 2015-09-12, godz. 19:27 Muzykowanie pochłaniało ją od początku Zamiast roweru albo zegarka, na komunię dostała organki. I to był pierwszy krok do kariery Marty 'Sarsy' Markiewicz. » więcej 2015-09-12, godz. 18:40 Ostrowski gra w Japonii. Byliśmy tam z kamerą [WIDEO, ZDJĘCIA] Tokio, Hamamatsu oraz Fukuoka - m.in. do tych miast dociera polski jazz. w sobotę zakończyła się wspólna trasa szczecińskiego saksofonisty Sylwestra Ostrowskiego oraz japońskiej gwiazdy Makoto Kuriya. W Japonii spotkaliśmy również… » więcej
397398399400401402403