Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Orły 2017 - wyróżnienia dla filmowców przyznaje Polska Akademia Filmowa w 17 kategoriach. W tym roku najwięcej - bo 14 - nominacji otrzymał "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Orły 2017 - wyróżnienia dla filmowców przyznaje Polska Akademia Filmowa w 17 kategoriach. W tym roku najwięcej - bo 14 - nominacji otrzymał "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W poniedziałek poznamy zdobywców Polskich Nagród Filmowych - Orłów 2017. Wyróżnienia dla filmowców przyznaje Polska Akademia Filmowa w 17 kategoriach. W tym roku najwięcej - bo 14 - nominacji otrzymał "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. 10 nominacji ma "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego, a 9 przypadło filmowi "Jestem mordercą" w reżyserii Macieja Pieprzycy. Początek gali o 20.00 w Teatrze Polskim w Warszawie.
Prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński wyjaśnia, że uroczystość wręczenia Orłów to wyjątkowe wydarzenie dla ludzi polskiego kina, ponieważ ujawniane są wtedy wyniki głosowania ponad 650 członków Akademii - najlepszych polskich filmowców. Ich decyzjami wybierani są laureaci Orłów, twórcy filmów: reżyserzy, operatorzy, scenarzyści, kompozytorzy, wszyscy, którzy pracują przy tworzeniu kina. W poniedziałek wieczorem, podczas gali, dowiemy się, który z trzech nominowanych filmów: "Wołyń", "Ostatnia rodzina" oraz "Jestem mordercą" zdobędzie Orła i tytuł najlepszego filmu ubiegłego roku.

Jan P. Matuszyński, który został nominowany w kategoriach: Najlepszy Reżyser, Odkrycie Roku, a jego film, o rodzinie malarza Zdzisława Beksińskiego "Ostatnia rodzina" w sumie otrzymał 10 nominacji podkreśla, że Orły to wyjątkowe nagrody, ponieważ są to "wewnętrzne" wyróżnienia, którymi "filmowcy, nagradzają filmowców". Reżyser zauważa, że każda z trzech jego osobistych nominacji jest dla niego wyjątkowa.

Michalina Łabacz, grająca główną rolę w filmie "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego ma szanse na Orły w kategoriach: Odkrycie Roku oraz Najlepsza Rola Kobieca. Aktorka podkreśla, że już same nominacje są dla niej wyjątkowym wyróżnieniem i spełnieniem marzeń, ponieważ znalazła się wśród ważnych postaci dla polskiego kina. Michalina Łabacz dodaje, że dwuletnia praca na planie "Wołynia" była dla niej wielkim przeżyciem i ważnym, kształtującym doświadczeniem.

Oprócz Michaliny Łabacz nominacje za Najlepszą Główną Rolę Kobiecą otrzymały: Aleksandra Konieczna, za rolę żony Zdzisława Beksińskiego w filmie "Ostatnia rodzina" oraz Dorota Kolak za rolę w filmie "Zjednoczone stany miłości". W kategorii Najlepsza Główna Rola Męska nominowani zostali: Mirosław Haniszewski za rolę milicjanta w filmie "Jestem mordercą", Andrzej Seweryn za rolę Zdzisława Beksińskiego oraz Arkadiusz Jakubik za rolę sołtysa w filmie "Wołyń".

Orła za Osiągnięcia Życia odbierze reżyser Sylwester Chęciński.
Relacja Witolda Banacha (IAR)

Zobacz także

2017-03-27, godz. 15:16 "Solo i w duecie", czyli Koncert Grünebergowski w Zdrojach Kompozycji Jana Sebastiana Bacha czy Georga Friedricha Händla będzie można posłuchać w kościele św. Ducha w szczecińskich Zdrojach. To w ramach rozpoczynającego się cyklu Koncertów Grünebergowskich. » więcej 2017-03-26, godz. 20:59 Wiosenne Koncerty Gitarowe na Zamku [ZDJĘCIA] Pieśni kompozytorów Johna Dowlanda i Henrego Purcella można było usłyszeć w niedzielę w Sali Księżnej Anny Jagiellonki Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. To w ramach XX Wiosennych Koncertów Gitarowych. » więcej 2017-03-26, godz. 09:21 Obraz na krótko przed Holokaustem. Wystawa w Muzeum Narodowym "Świat utracony. Żydzi polscy - fotografie z lat 1918-1939" - to wystawa, którą otwarto w sobotę w Muzeum Narodowym w Szczecinie. » więcej 2017-03-25, godz. 10:42 Wiosenne Koncerty Gitarowe na Zamku Impreza odbędzie się już po raz XX na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2017-03-24, godz. 20:47 Tłumy pożegnały Młynarskiego Tłumy żegnały w piątek na warszawskich Powązkach Wojciecha Młynarskiego. Artyście w ostatniej drodze towarzyszyła najbliższa rodzina, przyjaciele, stołeczni aktorzy i piosenkarze oraz warszawiacy. Uroczystości pogrzebowe poprzedziła… » więcej 2017-03-24, godz. 14:08 Magiczna podróż w świat historii i legend Ukazało się nowe wydanie książki Moniki Wilczyńskiej „Zamkowe opowieści duszka Bogusia”. » więcej 2017-03-24, godz. 08:41 "Odyseja" w Książnicy. Na całym świecie w tym samym czasie Szczecinianie przypomną sobie w piątek tułaczkę Odyseusza w Książnicy Pomorskiej. Właśnie tam odbędzie się maraton czytania eposu. » więcej 2017-03-23, godz. 20:32 Polacy w Mandżurii. Nowa wystawa w Książnicy Pomorskiej [ZDJĘCIA] Polacy podczas budowy kolei w Chinach oraz miasta Harbin, polskie szkoły, instytucje kultury czy katolickie parafie w Harbinie - to wszystko można zobaczyć na wystawie zdjęć "Polacy w Mandżurii 1897-1949" w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie… » więcej 2017-03-23, godz. 09:22 Sumienie czyli godność w ramach Dni Kultury Żydowskiej W Szczecinie trwają VI Dni Kultury Żydowskiej. W środowy wieczór, w Secesja Café rozgorzała debata na temat: "Sumienie czyli godność". To jedno z głównych zagadnień ostatniego numeru kwartalnika "Więź", który w tym roku jest… » więcej 2017-03-22, godz. 23:54 Kolejne dzieło Wagnera w Szczecinie. "Tannhäuser" w Operze Jedną z największych oper romantycznych Ryszarda Wagnera - "Tannhäuser" - będzie można pod koniec marca zobaczyć na scenie Opery na Zamku w Szczecinie. To koprodukcja szczecińskiego teatru z Theater Vorpommern z Greifswaldu. » więcej
346347348349350351352