Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Rzecznik Kontrapunktu Daniel Źródlewski. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Rzecznik Kontrapunktu Daniel Źródlewski. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
52. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt za miesiąc rozpocznie się w Szczecinie. To jeden z najstarszych, trwających nieprzerwanie, festiwali teatralnych w Polsce.
Na ostatni tydzień kwietnia ekipa Kontrapunktu, pod nowym kierownictwem Marka Sztarka, przygotowała kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych. Przedstawienia będą prezentowane w kilku nurtach: konkursowym, głównym - nazwanym "Archipelagiem teatru" - oraz offowym - "OFF Kontrapunkt". Będzie też "Mały Kontrapunkt", czyli teatr dla najmłodszych i wyjazd do Berlina. W programie są również imprezy towarzyszące, m.in. wystawy i pokazy filmów.

W tym roku Kontrapunkt ma swoje hasło przewodnie. To pytanie "Kto ty jesteś?". Wymyślił je Maciej Litkowski, członek Rady Artystycznej festiwalu. - To dobrze, jeśli festiwal spaja jedno hasło. Możemy sobie wspominać, pisać o tym festiwalu czy też oglądać spektakle konfrontując je z tym hasłem - wyjaśnia. - To jest również pewnego rodzaju informacja także dla widowni: czym chcielibyśmy się podzielić, co spaja te wszystkie spektakle, prócz tego, że są to oczywiście znakomite propozycje z całej Polski.

Tych najlepszych przedstawień, które zawalczą o nagrodę publiczności, będzie osiem. Kilka też będzie poza konkursem. Wśród nich "Kuroń. Pasja według św. Jacka" z Teatru Powszechnego z Warszawy na finał festiwalu.

- Ale całość rozpocznie plener Teatru Biura Podróży z Poznania - mówi rzecznik Kontrapunktu Daniel Źródlewski. - "Silence. Cisza w Troi". To spektakl, który powstał na zamówienie jednego z brytyjskich festiwali.

Ponadto organizatorzy tegorocznego Kontrapunktu postanowili zrezygnować z karnetów. Nie będzie można kupić jednego zbiorowego biletu na wszystkie wydarzenia festiwalu. Pozwoli to widzom na większy dostęp do propozycji przeglądu. Wyliczono, że cały festiwal to łącznie 4,5 tysiąca miejsc dla widzów stałych i przypadkowych festiwalu.

Jak tłumaczy Marek Sztark, dyrektor Kontrapunktu, festiwal cieszy się wielkim powodzeniem i organizatorzy nie chcą, by jakieś miejsce zmarnowało się. - Jest to otwarcie się festiwalu na dodatkową publiczność. Chcemy więc dać szansę, żeby inni również mogli wziąć w tym udział - wyjaśnia.

Sztark dodaje, że organizatorzy pamiętają o stałych widzach Kontrapunktu. Dla wszystkich z tzw. listy festiwalu mają propozycję. - Wszyscy ci, którzy już w ubiegłym roku deklarowali w Pleciudze, po zakończeniu poprzedniej edycji festiwalu, że chcą kupić karnet i zapisali się na liście, będą mogli kupić karnety już od wtorku - mówi dyrektor.

Taka możliwość będzie do piątku do godz. 18 w Centrum Informacji Kulturalnej w Zamku
Książąt Pomorskich w Szczecinie. Pozostali będą mogli kupować bilety od 27 marca. Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia.
Relacja Małgorzaty Frymus.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2018-05-18, godz. 15:25 "W krainie czaru i uśmiechu". Jest książka o początkach Opery Promocja książki Krystyny Pohl "W krainie czaru i uśmiechu, czyli dwie dekady Teatru Muzycznego na Potulickiej" odbyła się w czwartek wieczorem w szczecińskiej Operze na Zamku. » więcej 2018-05-18, godz. 09:34 Europejska Noc Muzeów to fenomen Szczecińska edycja Europejskiej Nocy Muzeów pokazuje, że w mieście jest duże zapotrzebowanie na kulturę - mówił w "Rozmowie Pod Krawatem" dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie - Lech Karwowski. » więcej 2018-05-14, godz. 10:58 Miał niepowtarzalną barwę głosu. 20 lat od śmierci legendy 20 lat temu, 14 maja 1998, roku zmarł Frank Sinatra, legendarny amerykański piosenkarz, obdarzony niepowtarzalną, aksamitną barwą głosu. Był jednym z najlepszych wokalistów wszech czasów. Zasłynął takimi przebojami jak: "Strangers… » więcej 2018-05-14, godz. 07:29 Szczeciński chór wygrał międzynarodowy konkurs w Holandii Chór Akademii Morskiej w Szczecinie najlepszy na Międzynarodowym Festiwali Chóralnym w holenderskim Cantarode. » więcej 2018-05-14, godz. 07:22 "Cudowna muzyka. Jest dla mnie wielką radością i łaską" Aldona Bartnik wspaniała sopranistka z Consortium Sedinum zachwyciła publiczność XV Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. » więcej 2018-05-13, godz. 09:34 Owacje na stojąco i zachwyt widzów. "Dzieci z dworca ZOO" po premierze Premiera "Dzieci z dworca ZOO" w wersji baletowej odbyła się w sobotę wieczorem w Operze na Zamku w Szczecinie. Historię nastoletniej narkomanki z powieści Christiane Very Felscherinow przeniósł na scenę wybitny choreograf Robert … » więcej 2018-05-12, godz. 20:36 Festiwal w Cannes: Długa owacja na stojąco po polskim filmie To znakomity czas dla polskiego filmu - mówią aktorzy "Zimnej wojny" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, którzy od czwartkowej premiery na festiwalu w Cannes udzielili kilkudziesięciu wywiadów dziennikarzom z całego świata. » więcej 2018-05-12, godz. 18:10 Szczecin: Niemiecki dar dla najstarszego kina na świecie [ZDJĘCIA] Niemiecki projektor na taśmę 35-milimetrową, z 1949 roku - trafił do szczecińskiego kina Pionier. Najdłużej nieprzerwanie działające kino na świecie otrzymało prezent od dr. Roberta Kreibiga, prawnika, szefa dwóch niemieckich stowarzyszeń… » więcej 2018-05-11, godz. 20:47 Biblioteczka skandynawska w Książnicy Pomorskiej Dobra wiadomość dla mieszkających w Szczecinie Skandynawów, ale nie tylko dla nich: w Książnicy Pomorskiej, można od piątku wypożyczać szwedzkie i norweskie książki w oryginale. Stało się tak dzięki inicjatywie Stowarzyszenia… » więcej 2018-05-11, godz. 20:12 Promocja biografii Zbigniewa Herberta w studiu Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Promocja książki Andrzeja Franaszka "Herbert. Biografia" oraz monodram Przemysława Tejkowskiego "Ostatnie tango z Herbertem" - to wszystko w studiu koncertowym S-1 Radia Szczecin. Spotkanie odbyło się o godz. 18. » więcej
275276277278279280281