Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Tannhäuser. Fot. V. Lifer, źródło: www.opera.szczecin.pl
Tannhäuser. Fot. V. Lifer, źródło: www.opera.szczecin.pl
Twórcy Tannhäuser. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Twórcy Tannhäuser. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Jedną z największych oper romantycznych Ryszarda Wagnera - "Tannhäuser" - będzie można pod koniec marca zobaczyć na scenie Opery na Zamku w Szczecinie. To koprodukcja szczecińskiego teatru z Theater Vorpommern z Greifswaldu.
Osią akcji opery jest wielki turniej śpiewaczy na zamku Wartburg, w którym średniowieczni trubadurzy - tytułowy Tannhäuser i Wolfram von Eschenbach - walczą o sławę i rękę Elżbiety, siostrzenicy landgrafa Turyngii.

Monumentalne przedstawienie z udziałem artystów z Niemiec i Polski reżyseruje Hoerst Kupich. - Dla mnie jest to opowieść o zrozumieniu samego siebie - mówi reżyser. - "Tannhäuser" to dramat artysty. To opowieść o człowieku, który szuka nowych wrażeń, a jednocześnie jest to opowieść o szukaniu samego siebie.

Jak podkreśla dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel, dzięki współpracy z teatrem z Greifswaldu szczecińska Opera realizuje kolejne dzieło Ryszarda Wagnera. Pierwszym był "Lohengrin", którego premiera odbyła się w grudniu 2013 roku.

- Opera na Zamku znalazła się w czymś, co nazwałbym "operowym mainstreamem europejskim". Myślimy podobnie jak cała operowa Europa, robimy rzeczy na miarę europejską i wsłuchujemy się w puls, który bije na operowych scenach w Europie - ocenia Jekiel.

Premiera "Tannhäuser" w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się 31 marca.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2017-02-08, godz. 13:20 Trafostacja Sztuki ma nowego dyrektora Konkurs na stanowisko dyrektora szczecińskiej Trafostacja Sztuki wygrał Stanisław Ruksza. Pokonał on czterech pozostałych kandydatów. » więcej 2017-02-07, godz. 15:26 Antoniego Karwowskiego wyjątkowa forma sztuki [ZDJĘCIA] W latach siedemdziesiątych swoją sztuką próbował walczyć z systemem komunistycznym, później szokował akcjami ulicznymi. W Muzeum Narodowym w Szczecinie powstaje wystawa podsumowująca twórczość performera Antoniego Karwowskieg… » więcej 2017-02-06, godz. 14:56 "Ptaki ujścia rzeki Odry" na Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA] Zdjęcia dzięcioła małego, śmieszki czy wąsatki można od dziś oglądać na Jasnych Błoniach. Centrum Żeglarskie przygotowało wystawę plenerową poświęconą 60 gatunkom ptaków żyjących w ujściu Odry. » więcej 2017-02-04, godz. 16:29 Nie żyje szczeciński muzyk Jan Waraczewski Jan Waraczewski, skrzypek i wieloletni koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, zmarł w sobotę 4 lutego. Miał 69 lat. » więcej 2017-02-03, godz. 18:27 Zagrają dla Naomi Szczecińskie zespoły zagrają dla ciężko poparzonej Naomi. 10-letnia dziewczynka w ubiegłym roku uległa wypadkowi i doznała oparzeń trzeciego stopnia. » więcej 2017-02-03, godz. 14:00 Organek w Radiu Szczecin [WYWIAD] Autor jednego z największych przebojów ostatnich tygodni 'Mississippi w ogniu' był gościem Kamili Olkusz i Grzegorza Lamenta w programie 'Radio Szczecin w Pracy'. » więcej 2017-02-03, godz. 07:40 Wystartował nabór kandydatów do ważnej szczecińskiej nagrody Ruszył nabór kandydatów do szczecińskiej Nagrody Artystycznej i tytułu Mecenasa Kultury za ubiegły rok. » więcej 2017-02-03, godz. 07:23 Charytatywny koncert dla 1,5-rocznej Nadii z Nowogardu Mieszkańcy Nowogardu w piątek organizują koncert charytatywny dla chorej dziewczynki. » więcej 2017-01-30, godz. 18:22 Czy pamiętamy szkolne lektury, czyli kto wybierze książkę do Narodowego Czytania? Wybieramy lekturę do tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Każdy może zagłosować na wybraną książkę - tak zdecydował prezydent. Z typowaniem może być jednak problem. » więcej 2017-01-28, godz. 15:31 Promocja książki szczecińskiego socjologa na urodziny muzeum Promocja książki szczecińskiego socjologa - dr. Macieja Kowalewskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego to kolejny punkt obchodów pierwszych urodzin Centrum Dialogu Przełomy. » więcej
333334335336337338339