Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Tannhäuser. Fot. V. Lifer, źródło: www.opera.szczecin.pl
Tannhäuser. Fot. V. Lifer, źródło: www.opera.szczecin.pl
Twórcy Tannhäuser. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Twórcy Tannhäuser. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Jedną z największych oper romantycznych Ryszarda Wagnera - "Tannhäuser" - będzie można pod koniec marca zobaczyć na scenie Opery na Zamku w Szczecinie. To koprodukcja szczecińskiego teatru z Theater Vorpommern z Greifswaldu.
Osią akcji opery jest wielki turniej śpiewaczy na zamku Wartburg, w którym średniowieczni trubadurzy - tytułowy Tannhäuser i Wolfram von Eschenbach - walczą o sławę i rękę Elżbiety, siostrzenicy landgrafa Turyngii.

Monumentalne przedstawienie z udziałem artystów z Niemiec i Polski reżyseruje Hoerst Kupich. - Dla mnie jest to opowieść o zrozumieniu samego siebie - mówi reżyser. - "Tannhäuser" to dramat artysty. To opowieść o człowieku, który szuka nowych wrażeń, a jednocześnie jest to opowieść o szukaniu samego siebie.

Jak podkreśla dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel, dzięki współpracy z teatrem z Greifswaldu szczecińska Opera realizuje kolejne dzieło Ryszarda Wagnera. Pierwszym był "Lohengrin", którego premiera odbyła się w grudniu 2013 roku.

- Opera na Zamku znalazła się w czymś, co nazwałbym "operowym mainstreamem europejskim". Myślimy podobnie jak cała operowa Europa, robimy rzeczy na miarę europejską i wsłuchujemy się w puls, który bije na operowych scenach w Europie - ocenia Jekiel.

Premiera "Tannhäuser" w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się 31 marca.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2016-06-14, godz. 08:49 Wystartował X Międzynarodowy Festiwal Chóralny Ponad 250 artystów wzięło udział w koncercie inaugurującym X Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Szczecinie. » więcej 2016-06-12, godz. 22:19 Muzycy płyną (i grają) pod prąd do Wrocławia [WIDEO, ZDJĘCIA] Muzyka klasyczna, jazz oraz techo i to na jednej scenie - takiego miksu brzmień można było posłuchać przy szczecińskich Wałach Chrobrego. » więcej 2016-06-12, godz. 09:49 Artyści chcą pomagać artystom W Szczecinie i w całym Zachodniopomorskim żyje wielu artystów, którzy potrzebują pomocy. Często ich emerytura nie wystarcza na leki, rehabilitację, utrzymania. Szczeciński oddział Związku Artystów scen Polskich chce im pomóc. » więcej 2016-06-12, godz. 08:31 V symfonia Beethovena w hołdzie "Tym, którzy nie powrócili z morza" Od kilkunastu lat Opera na Zamku podczas Dni Morza organizuje na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie koncert poświęcony 'Tym, którzy nie powrócili z morza'. » więcej 2016-06-10, godz. 20:47 Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego w Kołobrzegu Prawie pół tysiąca młodych wykonawców z całej Polski bierze udział w finale Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego w Kołobrzegu. » więcej 2016-06-09, godz. 21:02 Kowalski: Kiszczak nie był człowiekiem honoru Generał Czesław Kiszczak nie był człowiekiem honoru. W jego działaniach nie było miejsca na polską rację stanu, on reprezentował sowiecką - mówił w czwartek podczas promocji biografii generała jej autor Lech Kowalski. » więcej 2016-06-09, godz. 12:25 Biografia Kiszczaka. Promocja w Książnicy Promocja książki 'Cze.Kiszczak' Lecha Kowalskiego odbędzie się w czwartek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. » więcej 2016-06-09, godz. 10:41 Kołobrzeg w makietach 3D [ZDJĘCIA] Grupa 30 uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza pracuje nad idealnym odwzorowaniem zabudowań, jakie istniały w Kołobrzegu przed wiekami. » więcej 2016-06-07, godz. 20:44 Czytelnia filologiczna US ma swojego patrona Czytelnia filologiczna Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego od teraz nosi imię profesora Erazma Kuźmy. » więcej 2016-06-07, godz. 16:58 Muzeum Narodowe zademonstrowało nowy obraz w swoich zbiorach Obraz Wojciecha Gersona Bez ziemi. Pomorzanie wyparci przez Niemców na wyspy Bałtyku nareszcie w Szczecinie. » więcej
364365366367368369370