Plenerowy spektakl Teatru Biuro Podróży "Cisza w Troi" to niezwykła opowieść o wojnie, tej która toczy się obok nas w Aleppo czy Donbasie. Zawsze przynosi cierpienie, smutek i ból. Takim mocnym akcentem rozpoczął się w piątek wieczorem 52 Przegląd Teatrów Małych Form.
- Kiedy z powodu wojny opuszczamy własny dom to zawsze towarzyszą temu przemoc i ból. Dobrze, że teatr mówi o takich sprawach - mówili widzowie po przedstawieniu Biura Podróży. - Jestem wzruszona i poruszona. Symbolika tego przedstawienia była naprawdę bardzo dobra. Mnie się bardzo podobało.
Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu jako pierwszy w konkursie festiwalu pokaże swój spektakl. To "Reykjavík'74" w reżyserii Marty Sokołowskiej.
- To intrygująca propozycja - mówi Paweł Niczewski, dyrektor artystyczny Kontrapunktu. - Ciekawy spektakl w nurcie teatru dokumentalnego. To przedstawienie o zaginionych Polakach w 1974 roku w Reykjavíku i jest zrobione w ciekawej formie.
Rok 1974. W Islandii w tajemniczych okolicznościach ginie dwóch mężczyzn. Ich ciał nigdy nie odnaleziono, a w wyniku budzącego wiele kontrowersji śledztwa do morderstw przyznaje się sześć młodych osób, które dostają kare dożywocia. Ten spektakl pokazany zostanie dwukrotnie o 16 i 20 na scenie Teatru Współczesnego.
Zobacz także
2021-04-13, godz. 10:16
Szczecinianin pisze książkę o Karolu Bunschu
Szczecinianin napisze biografię jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy XX wieku. Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej opisze historię Karola Bunscha.
» więcej
2021-04-11, godz. 20:28
"Był spadkobiercą wielkiej tradycji poezji"
Rodzina i grono najbliższych przyjaciół uczestniczyło we mszy świętej w Bazylice świętego Floriana w Krakowie w intencji zmarłego poety Adama Zagajewskiego. Uroczystość miała charakter prywatny.
» więcej
2021-04-10, godz. 13:15
"Wyruszył parostatkiem w piękny rejs". Pożegnanie legendy [WIDEO]
Salwą honorową oddaną nad grobem uczczono legendę polskiej muzyki - Krzysztofa Krawczyka. Artysta spoczął na cmentarzu parafialnym w Grotnikach, gdzie mieszkał. Piosenkarz zmarł w Poniedziałek Wielkanocny - 5 kwietnia, w wieku 74…
» więcej
2021-04-09, godz. 10:14
Muzea Watykańskie otworzą się na początku maja
Dyrekcja Muzeów Watykańskich zapowiedziała, że zostaną one udostępnione zwiedzającym od poniedziałku 3 maja. Obowiązywać będą restrykcje sanitarne.
» więcej
2021-04-09, godz. 09:37
Ramon Tebar i Piotr Wybraniec w Filharmonii
Słynny koncert na klarnet i orkiestrę smyczkową Aarona Coplanda zabrzmi w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Dzieło powstało w 1947 roku w erze swingu, której królem był Benny Goodman.
» więcej
2021-04-06, godz. 16:55
Rusza nabór do szesnastej edycji "Szczecin Film Festival"
Podczas tegorocznego "Szczecin Film Festivalu" twórcy mogą zgłaszać swoje dzieła filmowe w trzech konkursach: "Europejskim", "Telefon Art" oraz "Zachodniopomorskich Shortach".
» więcej
2021-04-06, godz. 10:11
Andrzej Smolik wspomina Krzysztofa Krawczyka: "ludzie go kochali"
- Nie budował dystansu, on natychmiast go skracał - tak o zmarłym w poniedziałek Krzysztofie Krawczyku mówił producent muzyczny i multiinstrumentalista - pochodzący ze Świnoujścia - Andrzej Smolik.
» więcej
2021-04-05, godz. 17:27
Krzysztof Krawczyk nie żyje. "Odeszła wielka muzyczna postać"
Zmarł piosenkarz Krzysztof Krawczyk. O jego zgonie poinformował na Facebooku Andrzej Kosmala - wieloletni manager i przyjaciel artysty.
» więcej
2021-04-02, godz. 08:49
Międzynarodowy sukces prof. Burnickiej-Kalischewskiej [ZDJĘCIA]
Profesor Sylwia Burnicka-Kalischewska z Akademii Sztuki w Szczecinie uznana została za najlepszego pedagoga Międzynarodowego Konkursu Muzycznego "Moskwa", organizowanego pod auspicjami UNESCO.
» więcej
2021-04-01, godz. 16:29
Zespół Tulia ma nową wokalistkę
Szczeciński zespół Tulia ma nową wokalistkę. Do tria dołączyła Halina Mlynkova, przed laty wokalistka zespołu Brathanki.
» więcej