Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Ponad 60 procent Polaków nie czyta dosłownie niczego. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Ponad 60 procent Polaków nie czyta dosłownie niczego. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Coroczne święto wszystkich wydawców, pisarzy i czytelników zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku. W tym dniu w wielu krajach - również w Polsce - odbywają się liczne wydarzenia promujące czytelnictwo.
Agnieszka Pawlak - prezes fundacji "Zaczytani.org" przez cały rok zachęca do sięgania po książki poprzez takie akcje jak na przykład "Zaczytane Ławki", czy "Wielką Zbiórkę Książek". Mówi, że czytanie uwrażliwia człowieka.

Czytając książki możemy przeżyć kilka żyć w jednym, możemy nauczyć się emocji - tłumaczy Agnieszka Pawlak.

Aktor Mateusz Damięcki, który zaangażował się w jedną z akcji fundacji "Zaczytani.org", uważa, że książka może być świetną odskocznią od codziennego zgiełku i otaczających nas technologii. Z kolei ambasador fundacji - również aktor - Andrzej Młynarczyk dodaje, że lektury poszerzają naszą wyobraźnię i wiedzę. Jego zdaniem z czytelnictwem w Polsce nie jest źle.

Ze Światowym Dniem Książki związane jest również nadawanie od 2001 roku przez UNESCO, tytułu Światowej Stolicy Książki miastu, które przygotuje najlepszy program promujący czytelnictwo. Przez ostatni rok taki tytuł nosił Wrocław. Nową Światową Stolicą Książki od niedzieli przez rok będzie miasto Konakry - stolica Gwinei.

Według badań Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia, w Polsce najczęściej czytamy na wakacjach, w pracy na uczelni lub w szkole lub w kawiarni. Audiobooki i książki elektroniczne cieszą się według badań coraz większą popularnością. Polscy czytelnicy najczęściej sięgają po kryminały i sensacje, a także fantastykę. Z tych nowoczesnych form czytania, głównie korzystają ludzie młodzi w wieku 15-24 lat oraz 25-34 lat.
Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR).
Czy szczecinianie chętnie sięgają po książki? O to pytał nasz reporter Dawid Siwek.

Zobacz także

2017-03-25, godz. 10:42 Wiosenne Koncerty Gitarowe na Zamku Impreza odbędzie się już po raz XX na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2017-03-24, godz. 20:47 Tłumy pożegnały Młynarskiego Tłumy żegnały w piątek na warszawskich Powązkach Wojciecha Młynarskiego. Artyście w ostatniej drodze towarzyszyła najbliższa rodzina, przyjaciele, stołeczni aktorzy i piosenkarze oraz warszawiacy. Uroczystości pogrzebowe poprzedziła… » więcej 2017-03-24, godz. 14:08 Magiczna podróż w świat historii i legend Ukazało się nowe wydanie książki Moniki Wilczyńskiej „Zamkowe opowieści duszka Bogusia”. » więcej 2017-03-24, godz. 08:41 "Odyseja" w Książnicy. Na całym świecie w tym samym czasie Szczecinianie przypomną sobie w piątek tułaczkę Odyseusza w Książnicy Pomorskiej. Właśnie tam odbędzie się maraton czytania eposu. » więcej 2017-03-23, godz. 20:32 Polacy w Mandżurii. Nowa wystawa w Książnicy Pomorskiej [ZDJĘCIA] Polacy podczas budowy kolei w Chinach oraz miasta Harbin, polskie szkoły, instytucje kultury czy katolickie parafie w Harbinie - to wszystko można zobaczyć na wystawie zdjęć "Polacy w Mandżurii 1897-1949" w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie… » więcej 2017-03-23, godz. 09:22 Sumienie czyli godność w ramach Dni Kultury Żydowskiej W Szczecinie trwają VI Dni Kultury Żydowskiej. W środowy wieczór, w Secesja Café rozgorzała debata na temat: "Sumienie czyli godność". To jedno z głównych zagadnień ostatniego numeru kwartalnika "Więź", który w tym roku jest… » więcej 2017-03-22, godz. 23:54 Kolejne dzieło Wagnera w Szczecinie. "Tannhäuser" w Operze Jedną z największych oper romantycznych Ryszarda Wagnera - "Tannhäuser" - będzie można pod koniec marca zobaczyć na scenie Opery na Zamku w Szczecinie. To koprodukcja szczecińskiego teatru z Theater Vorpommern z Greifswaldu. » więcej 2017-03-22, godz. 15:41 Reprezentantka Rosji na Eurowizję nie wjedzie na Ukrainę Piosenkarka reprezentująca Rosję w tegorocznym konkursie Eurowizji dostała zakaz wjazdu na Ukrainę. Decyzja ma prawdopodobnie związek z koncertami, które Julia Samojłowa dawała na okupowanym przez Rosję Krymie. Konkurs Eurowizji odbędzie… » więcej 2017-03-22, godz. 10:20 60. rocznica urodzin Jacka Kaczmarskiego 60 lat temu, 22 marca 1957 roku urodził się Jacek Kaczmarski, poeta, pieśniarz i kompozytor. Identyfikowany z "Solidarnością", stanem wojennym i przemianami lat 80. w Polsce. Członek popularnego trio z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem… » więcej 2017-03-21, godz. 15:28 Polska flota rybacka trafi do albumu "Pożegnanie z morzem" Zdjęcia z czasów, gdy polska flota rybacka była jedną z największych na świecie, znajdą się w albumie. Nad książką "Pożegnanie z morzem" pracuje właśnie Marek Czasnojć. » więcej
343344345346347348349