Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fryderyki. Mat. www.facebook.com/GalaFryderyk
Fryderyki. Mat. www.facebook.com/GalaFryderyk
W środę o godz. 19.00 w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się 23. gala wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyki 2017.
Wyróżnienia odbiorą artyści tworzący muzykę popularną i jazz. W dziedzinie muzyki poważnej laureaci zostali wyłonieni w poniedziałek. Nagrody otrzymali między innymi Kwartet Śląski i kompozytor Paweł Łukaszewski.

Tegoroczni nominowani w dziedzinie muzyki rozrywkowej, to między innymi: Agnieszka Chylińska, Monika Brodka i Organek, a także zespoły Luxtorpeda, Hey i T.Love. Wśród albumów jazzowych o wyróżnienie ubiega się między innymi wydana przez Polskie Radio płyta "Marek Napiórkowski Sextet - Trójka - Live".

Jak co roku zostaną również przyznane Złote Fryderyki, dla twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. Otrzyma je trzech artystów: zespół Dżem, Urszula Dudziak oraz pianista Piotr Paleczny, uhonorowany w poniedziałek.

Gościem specjalnym gali będzie będzie dwukrotny zdobywa nagrody Grammy, wybitny amerykański wokalista jazzowy Gregory Porter. Na scenie zobaczymy również między innymi: Organek, Hey, a także duety - Raz Dwa Trzy z BeMy czy Łąki Łan z Sorry Boys.

Fryderyki po raz pierwszy zostały przyznane w 1995 roku. Do tej pory najwięcej wyróżnień otrzymała Katarzyna Nosowska i grupa Hey - 29 statuetek. Drugie miejsce zajmuje Grzegorz Ciechowski i Republika - 11, a trzecie - Grzegorz Turnau , któremu dotychczas przyznano 9 statuetek.

Nagrody Muzyczne Fryderyki, to prestiżowe wyróżnienia, przyznawane co roku przez Akademię Fonograficzną. W jej skład wchodzi ponad 1300 autorytetów polskiego przemysłu muzycznego - autorów, kompozytorów, producentów, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Statuetka przedstawia postać uskrzydlonego mężczyzny ze słuchawkami na uszach. Została zaprojektowana i wykonana przez Dorotę Dziekiewicz-Pilich.

W ubiegłym roku w najwięcej statuetek otrzymali: kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista Kortez oraz dyrygent Łukasz Borowicz. - po cztery wyróżnienia. Wśród nagrodzonych znaleźli się także: Dawid Podsiadło, zespół Lao Che, Zbigniew Wodecki, Smolik i Taco Hemingway. Złote Fryderyki otrzymali - Kora - Olga Sipowicz, Michał Urbaniak i Bernard Ładysz.

Fryderyki w dziedzinie muzyki rozrywkowej są przyznawane w dziewięciu kategoriach, w dziedzinie muzyki jazzowej w trzech, a poważnej w ośmiu kategoriach. Co roku zwycięzców wybierają członkowie Akademii Fonograficznej, w dwóch turach. W pierwszym etapie głosują na pozycje z listy wydawnictw fonograficznych danego roku, która powstaje na podstawie zgłoszeń nadsyłanych przez wytwórnie fonograficzne. Po tym głosowaniu w każdej kategorii wyłaniane są nominacje - zwykle pięć. W drugiej turze członkowie Akademii ponownie oddają głos - na jedną z nominacji w każdej kategorii. Głosowanie jest tajne, a podsumowania wyników dokonuje niezależna firma audytorska.
Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR).

Zobacz także

2016-09-14, godz. 21:36 Kolorowy Szczecin na obrazach Bartosza Frączka [ZDJĘCIA] W Galerii Poziom 4. Filharmonii Szczecińskiej od środy oglądać można prace częstochowskiego artysty. Malarz przygotował cykl obrazów inspirowanych naszym miastem. » więcej 2016-09-14, godz. 07:05 Audiobook "Nadia. Więzień Putina" w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Walczyła o Donbas, niesłusznie uwięziona przez Rosjan głodowała w celi, a jej losem interesował się cały świat - ukraińska pilotka Nadia Sawczenko opisała swój los, a audiobooka na podstawie książki 'Nadia. Więzień Putina'… » więcej 2016-09-13, godz. 07:55 Szczeciński zespół w finale Festiwalu Młodych Talentów Szczeciński zespół MA zakwalifikował się do finału Festiwalu Młodych Talentów. » więcej 2016-09-12, godz. 17:32 Młodzi muzycy z Europy szkolą się pod okiem wybitnych twórców W ramach projektu 'International Lutoslawski Youth Orchestra' blisko 60 osób z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski w szczecińskiej filharmonii bierze udział w warsztatach, by na koniec zaprezentować się przed publicznością. » więcej 2016-09-10, godz. 20:37 "Drogi do Niepodległej" na placu Solidarności w Szczecinie Centrum Dialogu Przełomy otworzyło na placu Solidarności wystawę o polskiej drodze do wolności. Jest wstępem do przypadającej za dwa lata 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. » więcej 2016-09-10, godz. 16:14 Rozpoczął się sezon w Teatrze Lalek Pleciuga [ZDJĘCIA] Pracownicy i aktorzy przygotowali na tę okazję wiele atrakcji - m.in. warsztaty plastyczne, pokazy karate, wspólne śpiew oraz występy. » więcej 2016-09-10, godz. 15:57 "Bromba" w filharmonii [ZDJĘCIA] Filharmonia im Mieczysława Karłowicza w Szczecinie na różne sposoby przygotowuje swoich przyszłych słuchaczy. » więcej 2016-09-10, godz. 08:58 "Powalająca technika". Gwiazdy wystąpiły w Szczecinie Sumi Jo, Krzysztof Meisinger i Sinfonia Varsovia w Operze na Zamku w Szczecinie. » więcej 2016-09-09, godz. 13:46 Szczeciński raper Sobota zagra główną rolę w filmie "Totem" To debiutancki pełnometrażowy film gangsterski Jakuba Charona. Nie wiadomo, kogo zagra muzyk, bo i fabuła filmu nie jest szczegółowo znana. » więcej 2016-09-09, godz. 07:10 Premiera "Maria Skłodowska-Curie" na festiwalu filmowym w Toronto Rozpoczął się 40. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto, a na nim odbędzie się światowa premiera międzynarodowego filmu 'Maria Skłodowska-Curie'. » więcej
353354355356357358359