Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fryderyki. Mat. www.facebook.com/GalaFryderyk
Fryderyki. Mat. www.facebook.com/GalaFryderyk
W środę o godz. 19.00 w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się 23. gala wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyki 2017.
Wyróżnienia odbiorą artyści tworzący muzykę popularną i jazz. W dziedzinie muzyki poważnej laureaci zostali wyłonieni w poniedziałek. Nagrody otrzymali między innymi Kwartet Śląski i kompozytor Paweł Łukaszewski.

Tegoroczni nominowani w dziedzinie muzyki rozrywkowej, to między innymi: Agnieszka Chylińska, Monika Brodka i Organek, a także zespoły Luxtorpeda, Hey i T.Love. Wśród albumów jazzowych o wyróżnienie ubiega się między innymi wydana przez Polskie Radio płyta "Marek Napiórkowski Sextet - Trójka - Live".

Jak co roku zostaną również przyznane Złote Fryderyki, dla twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. Otrzyma je trzech artystów: zespół Dżem, Urszula Dudziak oraz pianista Piotr Paleczny, uhonorowany w poniedziałek.

Gościem specjalnym gali będzie będzie dwukrotny zdobywa nagrody Grammy, wybitny amerykański wokalista jazzowy Gregory Porter. Na scenie zobaczymy również między innymi: Organek, Hey, a także duety - Raz Dwa Trzy z BeMy czy Łąki Łan z Sorry Boys.

Fryderyki po raz pierwszy zostały przyznane w 1995 roku. Do tej pory najwięcej wyróżnień otrzymała Katarzyna Nosowska i grupa Hey - 29 statuetek. Drugie miejsce zajmuje Grzegorz Ciechowski i Republika - 11, a trzecie - Grzegorz Turnau , któremu dotychczas przyznano 9 statuetek.

Nagrody Muzyczne Fryderyki, to prestiżowe wyróżnienia, przyznawane co roku przez Akademię Fonograficzną. W jej skład wchodzi ponad 1300 autorytetów polskiego przemysłu muzycznego - autorów, kompozytorów, producentów, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Statuetka przedstawia postać uskrzydlonego mężczyzny ze słuchawkami na uszach. Została zaprojektowana i wykonana przez Dorotę Dziekiewicz-Pilich.

W ubiegłym roku w najwięcej statuetek otrzymali: kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista Kortez oraz dyrygent Łukasz Borowicz. - po cztery wyróżnienia. Wśród nagrodzonych znaleźli się także: Dawid Podsiadło, zespół Lao Che, Zbigniew Wodecki, Smolik i Taco Hemingway. Złote Fryderyki otrzymali - Kora - Olga Sipowicz, Michał Urbaniak i Bernard Ładysz.

Fryderyki w dziedzinie muzyki rozrywkowej są przyznawane w dziewięciu kategoriach, w dziedzinie muzyki jazzowej w trzech, a poważnej w ośmiu kategoriach. Co roku zwycięzców wybierają członkowie Akademii Fonograficznej, w dwóch turach. W pierwszym etapie głosują na pozycje z listy wydawnictw fonograficznych danego roku, która powstaje na podstawie zgłoszeń nadsyłanych przez wytwórnie fonograficzne. Po tym głosowaniu w każdej kategorii wyłaniane są nominacje - zwykle pięć. W drugiej turze członkowie Akademii ponownie oddają głos - na jedną z nominacji w każdej kategorii. Głosowanie jest tajne, a podsumowania wyników dokonuje niezależna firma audytorska.
Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR).

Zobacz także

2017-01-24, godz. 10:30 Co w tym roku szykują Przełomy? Muzeum zdradza plany Specjalna ekspozycja historycznych przedmiotów otrzymanych od mieszkańców, kilkanaście debat i wiele wystaw - to plany szczecińskiego Centrum Dialogu Przełomy na ten rok. » więcej 2017-01-23, godz. 16:41 Zaskakujące dane na urodziny Przełomów Nie doszacowaliśmy albo zainteresowania szczecinian, albo atrakcyjności naszej wystawy, albo jednego i drugiego. Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie podsumował pierwszy rok działalności Centrum Dialogu Przełomy. » więcej 2017-01-23, godz. 14:02 Znany muzyk czytał bajki szczecińskim uczniom [WIDEO, ZDJĘCIA] Była długa kolejka po autografy, wspólne selfie a nawet mini-koncert w sali gimnastycznej - Damian Ukeje zagrał i zaśpiewał dla uczniów ze Szczecina. » więcej 2017-01-21, godz. 22:25 Domówka z gwiazdą na Pomorzanach. Kevin Mahogany zagrał u Oli [WIDEO, ZDJĘCIA] Znany jazzowy wokalista Kevin Mahogany wystąpił w domu u pani Aleksandry na szczecińskich Pomorzanach. To dzięki wygranej w konkursie na prywatny koncert amerykańskiej gwiazdy organizowany w ramach zapowiedzi festiwalu Szczecin Jazz. » więcej 2017-01-20, godz. 18:34 "Madama Butterfly" znów w szczecińskiej Operze na Zamku "Madama Butterfly" wraca na scenę Opery na Zamku w Szczecinie. Jedna z najsłynniejszych oper Pucciniego, dramatyczna historia związku gejszy i porucznika amerykańskiej marynarki wojennej, została przeniesiona z przełomu XIX i XX wieku… » więcej 2017-01-20, godz. 12:14 17-latek robi zdjęcia Słońca puszką [ZDJĘCIA] Przy pomocy aluminiowych puszek uzyskuje zdjęcia ruchu słońca. Po tym jak 17-letni Krzysztof Górski ze Szczecina kilka miesięcy temu zainteresował się solarygrafią, na koncie ma już dwa takie malownicze pejzaże. » więcej 2017-01-19, godz. 12:18 Cykliczne wystawy na jubileusz fotografików [ZDJĘCIA] Co miesiąc wystawa na 40-lecie szczecińskiego oddziału Związku Polskich Artystów Fotografików. Przez cały 2017 rok w galerii związku na Wydziale Elektrycznym ZUT-u w Szczecinie będzie można oglądać prace członków Związku. » więcej 2017-01-19, godz. 07:45 Nowy numer Szczecinera już w księgarniach [ZDJĘCIA] Historia ołtarza polowego 12 Pułku Ułanów Podolskich, który znajduje się w kościele Garnizonowym, wydarzenia Grudnia'70 czy modernistyczne wille w Podjuchach to tematy najnowszego numeru "Szczecinera. Magazynu Miłośników Sz… » więcej 2017-01-18, godz. 12:38 Szczecin Dąbie kontra Oscary! Pokaz polskich krótkometrażowych filmów dokumentalnych pod hasłem "Szczecin Dąbie kontra Oscary!" odbędzie się w czwartek, 19 stycznia, w Klubie Delta na szczecińskim Prawobrzeżu. » więcej 2017-01-16, godz. 21:24 Opera od środka. Jak wygląda sala prób i co znajduje się nad sceną? [ZDJĘCIA] Sala baletowa, podziemia czy komnata z freskami z XVI wieku - m.in. takie pomieszczenia Opery na Zamku mogli w poniedziałek zwiedzić szczecinianie. To w ramach dnia otwartego instytucji. Opera zorganizowała go z okazji swojego 60-lecia. » więcej
356357358359360361362