Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fryderyki. Mat. www.facebook.com/GalaFryderyk
Fryderyki. Mat. www.facebook.com/GalaFryderyk
W środę o godz. 19.00 w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się 23. gala wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyki 2017.
Wyróżnienia odbiorą artyści tworzący muzykę popularną i jazz. W dziedzinie muzyki poważnej laureaci zostali wyłonieni w poniedziałek. Nagrody otrzymali między innymi Kwartet Śląski i kompozytor Paweł Łukaszewski.

Tegoroczni nominowani w dziedzinie muzyki rozrywkowej, to między innymi: Agnieszka Chylińska, Monika Brodka i Organek, a także zespoły Luxtorpeda, Hey i T.Love. Wśród albumów jazzowych o wyróżnienie ubiega się między innymi wydana przez Polskie Radio płyta "Marek Napiórkowski Sextet - Trójka - Live".

Jak co roku zostaną również przyznane Złote Fryderyki, dla twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. Otrzyma je trzech artystów: zespół Dżem, Urszula Dudziak oraz pianista Piotr Paleczny, uhonorowany w poniedziałek.

Gościem specjalnym gali będzie będzie dwukrotny zdobywa nagrody Grammy, wybitny amerykański wokalista jazzowy Gregory Porter. Na scenie zobaczymy również między innymi: Organek, Hey, a także duety - Raz Dwa Trzy z BeMy czy Łąki Łan z Sorry Boys.

Fryderyki po raz pierwszy zostały przyznane w 1995 roku. Do tej pory najwięcej wyróżnień otrzymała Katarzyna Nosowska i grupa Hey - 29 statuetek. Drugie miejsce zajmuje Grzegorz Ciechowski i Republika - 11, a trzecie - Grzegorz Turnau , któremu dotychczas przyznano 9 statuetek.

Nagrody Muzyczne Fryderyki, to prestiżowe wyróżnienia, przyznawane co roku przez Akademię Fonograficzną. W jej skład wchodzi ponad 1300 autorytetów polskiego przemysłu muzycznego - autorów, kompozytorów, producentów, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Statuetka przedstawia postać uskrzydlonego mężczyzny ze słuchawkami na uszach. Została zaprojektowana i wykonana przez Dorotę Dziekiewicz-Pilich.

W ubiegłym roku w najwięcej statuetek otrzymali: kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista Kortez oraz dyrygent Łukasz Borowicz. - po cztery wyróżnienia. Wśród nagrodzonych znaleźli się także: Dawid Podsiadło, zespół Lao Che, Zbigniew Wodecki, Smolik i Taco Hemingway. Złote Fryderyki otrzymali - Kora - Olga Sipowicz, Michał Urbaniak i Bernard Ładysz.

Fryderyki w dziedzinie muzyki rozrywkowej są przyznawane w dziewięciu kategoriach, w dziedzinie muzyki jazzowej w trzech, a poważnej w ośmiu kategoriach. Co roku zwycięzców wybierają członkowie Akademii Fonograficznej, w dwóch turach. W pierwszym etapie głosują na pozycje z listy wydawnictw fonograficznych danego roku, która powstaje na podstawie zgłoszeń nadsyłanych przez wytwórnie fonograficzne. Po tym głosowaniu w każdej kategorii wyłaniane są nominacje - zwykle pięć. W drugiej turze członkowie Akademii ponownie oddają głos - na jedną z nominacji w każdej kategorii. Głosowanie jest tajne, a podsumowania wyników dokonuje niezależna firma audytorska.
Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR).

Zobacz także

2016-01-27, godz. 23:47 CzoBit Orchestra zagrała w "Schodach do nieba" [WIDEO, ZDJĘCIA] W pierwszym w tym roku spotkaniu w cyklu [3x1], w naszym studiu wystąpił polsko-ukraiński zespół CzoBit Orchestra. » więcej 2016-01-26, godz. 21:07 Trochę folku, trochę ska w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] W najbliższej odsłonie cyklu [3x1], na naszej scenie pojawi się międzynarodowy skład. Będzie to polsko-ukraiński zespół CzoBit Orchestra. Ich występu będzie można posłuchać w środowej audycji 'Schody do nieba' w Radiu Szczecin… » więcej 2016-01-26, godz. 15:20 "Jazz for Idiots" Maleńczuka w radiowym studiu S-1 [ZDJĘCIA] Maciej Maleńczuk wystąpi ze swoim nowym projektem w studiu S-1 Radia Szczecin. Muzyk we wtorek zagra koncert z formacją 'Jazz for Idiots'. » więcej 2016-01-25, godz. 14:54 Centrum Dialogu Przełomy otwarte [WIDEO, ZDJĘCIA] W poniedziałek muzeum Przełomy zostało otwarte. Pokazuje najważniejsze wydarzenia jakie miały miejsce po wojnie w naszym regionie. » więcej 2016-01-25, godz. 06:29 Powojenna historia Szczecina na wystawie. Dziś otwarcie "Przełomów" Szczecińskie Centrum Dialogu 'Przełomy' zainauguruje w poniedziałek swoją działalność. Data nie jest przypadkowa. 45 lat temu zakończył się w Szczecinie strajk w stoczni, który wybuchł po tzw. rewolcie grudniowej, w której zginęło… » więcej 2016-01-23, godz. 14:32 Książki w formie elektronicznej w kołobrzeskiej bibliotece Od 1 lutego czytelnicy - poza tradycyjnymi książkami oraz audiobookami - otrzymają także dostęp do e-booków. » więcej 2016-01-23, godz. 13:42 Specjalny koncert w kościele z okazji Dnia Babci i Dziadka 200 flecistów zagrało i zaśpiewało w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. » więcej 2016-01-23, godz. 08:20 Słuchacze Radia Szczecin na koncercie Ellie Goulding [ZDJĘCIA] Sześcioro słuchaczy Radia Szczecin bawiło się w piątkowy wieczór na koncercie Ellie Goulding w Berlinie. » więcej 2016-01-21, godz. 16:18 Nowe "Gwiezdne Wojny" powstaną z opóźnieniem Premierę 'Przebudzenia Mocy 2' zapowiadano na maj 2017 roku. Film na ekrany kin wejdzie siedem miesięcy później. » więcej 2016-01-21, godz. 14:21 Zmarł Bogusław Kaczyński Bogusław Kaczyński nie żyje. To najwybitniejszy od czasu Jerzego Waldorffa popularyzator muzyki w Polsce. » więcej
381382383384385386387