Droga do piątkowego finału prowadzi przez Bröllin i Berlin. Najpierw w Zamku Bröllin pokazany zostanie spektakl zainspirowany autobiograficzną książką Aurelii Scheffel: „Łódź - historia".
- Ta czarna pamięć to wypierana pamięć multikulturowego miasta, miasta w dużej części żydowskiego; miasta, które akcentuje swoją polskość. A z drugiej strony "biała siła" czyli rosnące wpływy ruchów nazistowskich w Polsce, zwłaszcza w tym rejonie - zauważa Piotr Ratajczak, reżyser prezentowanej w środę, przejmującej opowieści o Białymstoku: "Biała siła, czarna pamięć".
W Berlinie zaś kontrapunktowa publiczność obejrzy spektakl w Deutsches Theater. Będzie to sztuka "Uległość" w reżyserii Stephana Kimmiga: jest rok 2022. Francja przeżywa przełom. Pierwszy raz w europejskim kraju, w wyborach na prezydenta, zwyciężył kandydat Bractwa Muzułmańskiego. Muzułmanie zdobyli władzę w spokojny, prawny i demokratyczny sposób. Ale co to znaczy, kiedy islam dochodzi do władzy?
Tegoroczny Kontrapunkt próbuje odpowiedzieć na pytanie: "Kim jesteś?", a poszczególne spektakle festiwalu podsuwają wiele odpowiedzi na tak postawione pytanie. Między innymi w nurcie "off kontrapunkt". Tam w czwartek o godz. 17-tej Teatr Krzyk (na deskach Teatru Kana) zaprezentuje swój spektakl: "To face".
Zobacz także
2018-05-11, godz. 17:28
XV Jubileuszowy Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej
W cerkwi prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja przy ul. Zygmunta Starego w Szczecinie wystąpi zespół wokalny Marcina Abijskiego. Koncert zatytułowany Śladami Sołuńskich Apostołów rozpocznie się o godz. 19.
» więcej
2018-05-10, godz. 18:52
Uczniowie "szukali urody" w lekturach [ZDJĘCIA]
"Lekturiada - w poszukiwaniu urody słowa" - to konkurs czytania i interpretowania lektur przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
» więcej
2018-05-10, godz. 18:34
"Tej nocy Szczecin żyje niezwykłym rytmem"
Prawie 50 miejsc będzie można odwiedzić podczas 13. Szczecińskiej Nocy Muzeów, która już 19 maja. Zaplanowano wystawy, spotkania, happeningi, paradę starych samochodów i motocykli, koncerty przedstawienia i zwiadzanie Opery na Zamku…
» więcej
2018-05-10, godz. 14:31
Zmarł Bohdan Kowalski, pomysłodawca Ińskiego Lata Filmowego
W nocy z środy na czwartek zmarł Bohdan Kowalski, pomysłodawca, współorganizator i kronikarz Ińskiego Lata Filmowego.
» więcej
2018-05-08, godz. 16:42
Niezwykły świat teatru lalkowego w Szczecinie. Goście z różnych części Europy
Teatralny Ty-Dzień Dziecka rozpocznie się już wkrótce w Szczecinie, po raz drugi. To festiwalowy projekt Teatru Lalek „Pleciuga" dla młodych widzów.
» więcej
2018-05-08, godz. 08:52
Początek festiwalu filmowego w Cannes, są wątki polskie
W Cannes uroczyste otwarcie 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego: impreza potrwa do 19 maja. W tym roku nie zabraknie polskich akcentów. Festiwal zainauguruje australijska aktorka i reżyser Cate Blanchett.
» więcej
2018-05-07, godz. 18:50
Poznaliśmy najlepszego Bibliotekarza i Bibliotekę Roku
Nagrody Bibliotekarza Roku i Biblioteki Roku wręczone. Najlepsi to Cecylia Judek, starszy kustosz i sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej oraz Miejska Biblioteka w Policach.
» więcej
2018-05-07, godz. 13:57
W Gryficach padł nowy rekord Polski w czytaniu [ZDJĘCIA]
Rekord Polski w grupowym czytaniu regionalnej legendy pobity w Gryficach. Na Placu Zwycięstwa legendę czytały 562 osoby.
» więcej
2018-05-05, godz. 16:33
Ania z Zielonego Wzgórza we Współczesnym
W Teatrze Współczesnym w Szczecinie premiera: "Ani z Zielonego Wzgórza" według powieści Lucy Maud Montgomery. To sceniczna adaptacja najsłynniejszej powieści XX wieku dla dzieci i młodzieży, ponownie specjalnie dla szczecińskiego…
» więcej
2018-05-04, godz. 09:38
Literacka Nagroda Nobla zawieszona
Nie będzie tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla - poinformowała w piątek Akademia Szwedzka. Laureata '2018 poznamy za rok.
» więcej