Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Rękopis Konstytucji 3 Maja był wystawiony w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Rękopis Konstytucji 3 Maja był wystawiony w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Szczecińska wystawa z rękopisem Konstytucji 3 Maja została zamknięta. Czwartek był ostatnim dniem ekspozycji. Oryginalny dokument z 1791 roku można było oglądać w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
W czwartek wieczorem jako ostatnia z Sali Rycerskiej ZUW, w której wystawiony był rękopis Konstytucji, wyszła pani Klaudia.

- Wyszło bardzo spontanicznie. Byłam tutaj już wczoraj, czyli w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale trochę zniechęciła mnie kolejka oczekujących. Stało w niej około 200 osób, a dzisiaj jest pusto. Poza tym fajnie jest być osobą, która zamyka wystawę - mówiła pani Klaudia. - Oglądając wystawę, bardzo się wzruszyłam. Otoczka towarzysząca tej ekspozycji, m.in. przygaszone światło, dodatkowo potęguje emocje, które wyzwala w nas, patriotach, możliwość obejrzenia na własne oczy oryginału pierwszej w Europie, a drugiej na świecie, Konstytucji - dodała szczecinianka.

Konstytucję 3 Maja można było oglądać w Szczecinie od 24 kwietnia. Dokument został udostępniony przez Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie, gdzie na co dzień rękopis jest przechowywany.

Tylko w czwartek wystawę w urzędzie wojewódzkim odwiedziło 1420 osób. Teraz - jak poinformował wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski - rękopis sprzed 226 lat zostanie przygotowany do transportu, a następnie wyruszy w drogę powrotną do Warszawy.

Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 roku. Była drugą na świecie - po konstytucji Stanów Zjednoczonych - i pierwszą w Europie.
W czwartek wieczorem jako ostatnia z Sali Rycerskiej ZUW, w której wystawiony był rękopis Konstytucji, wyszła pani Klaudia.
- Oglądając wystawę, bardzo się wzruszyłam - przyznała pani Klaudia.

Zobacz także

2017-02-18, godz. 23:31 Nie żyje Witold Adamek Operator filmowy, reżyser i scenarzysta, laureat wielu nagród filmowych, zmarł w sobotę 18 lutego w Warszawie. Miał 71 lat. » więcej 2017-02-18, godz. 23:23 Polski film wyróżniony na Berlinale. "Pokot" ze Srebrnym Niedźwiedziem [WIDEO] Najnowszy film Agnieszki Holland "Pokot" został wyróżniony na festiwalu filmowym w Berlinie. Obraz otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za "otwieranie nowych perspektyw". Najważniejsza nagroda festiwalu Berlinale, czyli Złoty Niedźwiedź… » więcej 2017-02-18, godz. 21:20 Zagraj w grę i przenieś się w świat muzyki. Filharmonia wydała planszówkę [ZDJĘCIA] Filharmonia szczecińska wydała własną grę planszową. Jej oficjalna premiera odbędzie się we wtorek. Tytuł planszówki to "Filharmonia". » więcej 2017-02-18, godz. 11:25 Wystawa o Harrym Houdinim - najsłynniejszym iluzjoniście "Prawa zadziwienia" - tak nazywa się otwarta w Madrycie wystawa poświęcona Harremu Houdiniemu - jednemu z najsłynniejszych iluzjonistów świata, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Wystawę można oglądać w galerii Fundacji … » więcej 2017-02-18, godz. 08:25 Rozdanie nagród na Berlinale W sobotę wieczorem poznamy laureatów nagród na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. O statuetkę ubiega się między innymi najnowszy film Agnieszki Holland pod tytułem "Pokot". » więcej 2017-02-16, godz. 07:21 Poznawali historie willi Szczecina Szczecin jest miastem wielu tajemnic, które wciąż czekają na swoje odkrycie - tak mówił Maciej Słomiński z Narodowego Instytutu Dziedzictwa podczas wykładu w ramach cyklu "Środy z historią Szczecina". » więcej 2017-02-15, godz. 15:54 Pleciuga przed premierą bajki Premierę przedstawienia "Kiedy zakwitnie margerytka" przygotowuje szczeciński Teatr Lalek Pleciuga. » więcej 2017-02-15, godz. 08:45 Narodowe Czytanie do wyboru. Kończy się głosowanie na lektury Środa jest ostatnim dzień głosowania na lekturę na Narodowe Czytanie 2017. Polacy mogą wybierać spośród czterech tytułów: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" Juliusza Słowackiego… » więcej 2017-02-14, godz. 09:21 "Ucho prezesa": Nabijać się z władzy przy bezsile opozycji [WIDEO] Nowy odcinek "Ucha Prezesa" już jutro - ujawniają w naszym studiu Robert Górski oraz Mikołaj Cieślak z Kabaretu Moralnego Niepokoju. Artyści mówią też o tym, jak postrzega ich publiczność, a jak politycy. » więcej 2017-02-13, godz. 10:43 Grammy dla Adele, Davida Bowiego oraz Krzysztofa Pendereckiego Adele i David Bowie to najwięksi wygrani 59 ceremonii rozdania muzycznych nagród Grammy. Uroczystość odbyła się w Los Angeles. Nagrody przyznaje amerykańska Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji. W kategorii "Muzyka Chóralna"… » więcej
352353354355356357358