"Wrzeszczałem, machałem marynarką i fotografowałem" - Szczeciński Festiwal Młodych Talentów sprzed lat - oczami fotografa. Do tej imprezy nawiązuje nadchodzący dwudniowy festiwal "Klubowy paprykarz i oranżada", który odbędzie się w środę i czwartek w Filharmonii w Szczecinie.
- Gdy nadszedł festiwal kupił bilet i poszedł na imprezę jako widz - wspomina Wróblewski. - Zostałem, kibicowałem, wymachiwałem marynarką. Chciałem to zarejestrować, bo to było niesamowite. Ten rock 'n' roll, który myśmy chłonęli.
Jazzująco-swingujący koncert z udziałem Gaby Kulki i Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej odbędzie się 5 lipca. Podczas koncertu w nowym wydaniu zabrzmią dobrze znane wszystkim piosenki m.in. "Dlaczego ona, nie ja" - Ireny Santor, "Czarodzieje" - Skaldów czy "Pod Papugami" - Czesława Niemena.
Nowe brzmienie big beatu - 6 lipca. Usłyszymy m.in. Tymona Tymańskiego, Krzysztofa Zalewskiego, SKUBASA, Jacka "Budynia" Szymkiewicza i innych.
Lata 60. w Polsce Ludowej zaowocowały różnego rodzaju festiwalami: od jazzowych po te promujące piosenkę radziecką. Szczeciński Festiwal Młodych Talentów w 1963, który odbył się w dwóch odsłonach, wpisał się na listę najbardziej inspirujących wydarzeń muzycznych tamtego okresu.
W Szczecinie swoją karierę rozpoczęli Czesław Niemen, Maryla Rodowicz czy Karin Stanek.
Zbigniew Wróblewski mieszka w Szczecinie od 1947 roku. Jest zawodowym fotografem i instruktorem fotografii i filmu. Udokumentował m.in. wydarzenia związane ze szczecińskim big-beatem i środowisko "Chłopców z Sorrento", z którego wywodził się wokalista Czerwono-Czarnych, Henryk Fabian.
Zobacz także
2018-06-07, godz. 23:15
Premiera "Guru" i tydzień tańca współczesnego. Opera zdradza program nowego sezonu
Światowa prapremiera "Guru" Laurenta Petitgirarda, "Requiem wojenne" Benjamina Brittena, monumentalny muzyczny fresk z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakończenia I wojny światowej czy Wieczór Baletów Polskich…
» więcej
2018-06-07, godz. 22:01
"Murem za folklorem". Setki artystów zjadą do Pyrzyc
Zespoły pieśni i tańca z Kazachstanu, Ukrainy, Polski, Serbii i Turcji zjadą do Pyrzyc. Po raz 38. odbędzie się tam międzynarodowy festiwal "Pyrzyckie Spotkania z Folklorem". Łącznie organizatorzy spodziewają się ponad 450 artystów…
» więcej
2018-06-07, godz. 13:34
Nie żyje Barbara Wachowicz
Nie żyje Barbara Wachowicz, historyk literatury, pisarka, reportażystka, publicystka i fotografik. Miała 81 lat.
» więcej
2018-06-05, godz. 12:13
Ministerialne wsparcie dla muzeum. Stworzą archiwum odzyskania niepodległości
Ponad 13 tysięcy złotych na stworzenie lokalnego "archiwum odzyskania niepodległości" dostanie Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu.
» więcej
2018-06-05, godz. 08:18
"Droga powrotna" doceniona. Kolejna nagroda dla Żeglińskiego
Film absolwenta Akademii Sztuki w Szczecinie zdobył Grand Prix podczas 64. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych OKFA w Koninie. Mateusza Żeglińskiego nagrodzono w kategorii film amatorski za "Drogę powrotną".
» więcej
2018-06-04, godz. 19:17
Dziecięce wizje bohaterów walki o niepodległość
Jedna gala - dwa konkursy dla dzieci i młodzieży - oba organizowane przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie.
» więcej
2018-06-04, godz. 19:10
Letni SEFF przepełniony "dobrym kinem"
"Dobre kino" - pod takim hasłem rozpocznie się letnia odsłona Szczecin European Film Festival.
» więcej
2018-06-04, godz. 06:07
Nie żyje muzyk Robert Brylewski
Nie żyje znany muzyk Robert Brylewski. Informację o jego śmierci przekazał zespół Izrael, którego był członkiem.
» więcej
2018-06-03, godz. 10:17
Amerykański przegląd polskich filmów z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości
"Stulecie odzyskania niepodległości. Arcydzieła polskiego kina historycznego" - to tytuł przeglądu filmów, który rozpoczął się w Nowym Jorku, w prestiżowym Museum of Moving Image. Nowojorczycy obejrzą siedem polskich filmów o…
» więcej
2018-06-02, godz. 19:57
Zmarł Ryszard Tokarczyk. Miał 77 lat
Zmarł Ryszard Tokarczyk, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Miał 77 lat.
» więcej