"Wrzeszczałem, machałem marynarką i fotografowałem" - Szczeciński Festiwal Młodych Talentów sprzed lat - oczami fotografa. Do tej imprezy nawiązuje nadchodzący dwudniowy festiwal "Klubowy paprykarz i oranżada", który odbędzie się w środę i czwartek w Filharmonii w Szczecinie.
- Gdy nadszedł festiwal kupił bilet i poszedł na imprezę jako widz - wspomina Wróblewski. - Zostałem, kibicowałem, wymachiwałem marynarką. Chciałem to zarejestrować, bo to było niesamowite. Ten rock 'n' roll, który myśmy chłonęli.
Jazzująco-swingujący koncert z udziałem Gaby Kulki i Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej odbędzie się 5 lipca. Podczas koncertu w nowym wydaniu zabrzmią dobrze znane wszystkim piosenki m.in. "Dlaczego ona, nie ja" - Ireny Santor, "Czarodzieje" - Skaldów czy "Pod Papugami" - Czesława Niemena.
Nowe brzmienie big beatu - 6 lipca. Usłyszymy m.in. Tymona Tymańskiego, Krzysztofa Zalewskiego, SKUBASA, Jacka "Budynia" Szymkiewicza i innych.
Lata 60. w Polsce Ludowej zaowocowały różnego rodzaju festiwalami: od jazzowych po te promujące piosenkę radziecką. Szczeciński Festiwal Młodych Talentów w 1963, który odbył się w dwóch odsłonach, wpisał się na listę najbardziej inspirujących wydarzeń muzycznych tamtego okresu.
W Szczecinie swoją karierę rozpoczęli Czesław Niemen, Maryla Rodowicz czy Karin Stanek.
Zbigniew Wróblewski mieszka w Szczecinie od 1947 roku. Jest zawodowym fotografem i instruktorem fotografii i filmu. Udokumentował m.in. wydarzenia związane ze szczecińskim big-beatem i środowisko "Chłopców z Sorrento", z którego wywodził się wokalista Czerwono-Czarnych, Henryk Fabian.
Zobacz także
2017-02-06, godz. 14:56
"Ptaki ujścia rzeki Odry" na Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA]
Zdjęcia dzięcioła małego, śmieszki czy wąsatki można od dziś oglądać na Jasnych Błoniach. Centrum Żeglarskie przygotowało wystawę plenerową poświęconą 60 gatunkom ptaków żyjących w ujściu Odry.
» więcej
2017-02-04, godz. 16:29
Nie żyje szczeciński muzyk Jan Waraczewski
Jan Waraczewski, skrzypek i wieloletni koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, zmarł w sobotę 4 lutego. Miał 69 lat.
» więcej
2017-02-03, godz. 18:27
Zagrają dla Naomi
Szczecińskie zespoły zagrają dla ciężko poparzonej Naomi. 10-letnia dziewczynka w ubiegłym roku uległa wypadkowi i doznała oparzeń trzeciego stopnia.
» więcej
2017-02-03, godz. 14:00
Organek w Radiu Szczecin [WYWIAD]
Autor jednego z największych przebojów ostatnich tygodni "Mississippi w ogniu" był gościem Kamili Olkusz i Grzegorza Lamenta w programie "Radio Szczecin w Pracy".
» więcej
2017-02-03, godz. 07:40
Wystartował nabór kandydatów do ważnej szczecińskiej nagrody
Ruszył nabór kandydatów do szczecińskiej Nagrody Artystycznej i tytułu Mecenasa Kultury za ubiegły rok.
» więcej
2017-02-03, godz. 07:23
Charytatywny koncert dla 1,5-rocznej Nadii z Nowogardu
Mieszkańcy Nowogardu w piątek organizują koncert charytatywny dla chorej dziewczynki.
» więcej
2017-01-30, godz. 18:22
Czy pamiętamy szkolne lektury, czyli kto wybierze książkę do Narodowego Czytania?
Wybieramy lekturę do tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Każdy może zagłosować na wybraną książkę - tak zdecydował prezydent. Z typowaniem może być jednak problem.
» więcej
2017-01-28, godz. 15:31
Promocja książki szczecińskiego socjologa na urodziny muzeum
Promocja książki szczecińskiego socjologa - dr. Macieja Kowalewskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego to kolejny punkt obchodów pierwszych urodzin Centrum Dialogu Przełomy.
» więcej
2017-01-27, godz. 08:43
Nowe, prywatne muzeum w Szczecinie
Odnoszące się do polskiej, powojennej tradycji Szczecina muzeum powstanie w mieście w połowie roku. Inicjatywa ma charakter prywatny, organizatorem placówki i właścicielem eksponatów jest historyk i kolekcjoner Wojciech Lizak.
» więcej
2017-01-25, godz. 23:50
Zespół Kerosene Blood zagrał w Radiu Szczecin! [WIDEO, ZDJĘCIA]
W pierwszej w tym roku odsłonie cyklu [3x1] na naszej scenie pojawiła się szczecińska grupa Kerosene Blood.
» więcej