Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Piątkowy koncert w katedrze kamieńskiej poświęcony był pamięci inicjatora, współtwórcy i długoletniego prelegenta festiwalu Zbigniewa Pawickiego, który w latach 60. i 70. pracował w Radiu Szczecin i jest uważany za wspaniałego propagatora muzyki klasyczne
Piątkowy koncert w katedrze kamieńskiej poświęcony był pamięci inicjatora, współtwórcy i długoletniego prelegenta festiwalu Zbigniewa Pawickiego, który w latach 60. i 70. pracował w Radiu Szczecin i jest uważany za wspaniałego propagatora muzyki klasyczne
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
To był już czwarty koncert 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.
Piątkowy koncert w katedrze kamieńskiej poświęcony był pamięci inicjatora, współtwórcy i długoletniego prelegenta festiwalu Zbigniewa Pawlickiego, który w latach 60. i 70. pracował w Radiu Szczecin i jest uważany za wspaniałego propagatora muzyki klasycznej, nie tylko w Szczecinie, ale całym Pomorzu Zachodnim. Od początku kamieńskiego Festiwalu był w radzie programowej, od dwóch lat jako członek honorowy kapituły.

W programie koncertu zabrzmiały m.in. "Preludia Chorałowe" Jan Sebastiana Bacha, w interpretacji wirtuoza organów prof. Józefa Serafina, zaś "Wariacje na temat" Ludviga van Beethovena wykonało zielonogórskie Trio Stroikowe „Reed Connection". Profesor Serafin dziś dyrektor artystyczny festiwalu ciepło wspomina wieloletnią współpracę ze Zbigniewem Pawlickim.

- Zbyszek przez wiele lat był dyrektorem Krajowego Biura Koncertowego w Warszawie. Także mogliśmy się tam spotykać, kiedy mieliśmy na to ochotę i kiedy mieliśmy oczywiście czas - mówi prof. Serafin.

Na ten wyjątkowy koncert przyjechały żona Zofia Pawlicka i córka Małgorzata. - Zawsze słuchaliśmy koncertu z otwartymi buziami. I ten tata, taki piękny, daleki i mądry. To była osoba, którą oglądaliśmy z podziwem z oddali i słuchali z zachwytem. Tata mnóstwo rzeczy wiedział i był niestrudzonym popularyzatorem muzyki - mówi córka Małgorzata.

W sobotę w ramach festiwalu koncert dodatkowy, młodych interpretatorów muzyki dawnej. Początek w katedrze o 19. Wstęp jest wolny.

Zmarł Zbigniew Pawlicki - w latach 1955-1975 był kierownikiem Redakcji Muzycznej Polskiego Radia Szczecin. Zmarł w lutym tego roku w wieku 88 lat.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2015-08-25, godz. 08:09 Przedruk historycznego pisma w kioskach Przedruk Tygodnika Jedność, który zaczął się ukazywać podczas sierpniowych strajków, wydała szczecińska Solidarność z okazji 35-lecia powstania związku. » więcej 2015-08-24, godz. 14:28 Film szczecińskiego studenta nagrodzony [WIDEO] Student Akademii Sztuki w Szczecinie zdobył wyróżnienie na siódmym "Solanin Film Festiwalu" w Nowej Soli. » więcej 2015-08-23, godz. 17:38 Bogactwo różnych kultur na Zamku [ZDJĘCIA] Kozacka kuchnia, kiermasz rzemiosła i muzyka ze Wschodu pojawiły się na szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2015-08-21, godz. 11:43 Będzie się działo na Łasztowni. Czas przywrócić życie temu miejscu Rozpoczynają się Dni Ulicy Zbożowej. Przez 70 lat brama wjazdowa na Łasztownię była zamknięta. Przyszedł czas, aby przywrócić temu miejscu życie. » więcej 2015-08-18, godz. 20:12 Jubileuszowa Fama w Świnoujściu 45 edycji w 50 lat, czyli jubileusz Famy - Międzynarodowego Kampusu Artystycznego. » więcej 2015-08-18, godz. 08:40 Osobliwe muzeum pod Cedynią Zbigniew Bogdanowicz od lat zbiera stare eksponaty. Ma ich kilka tysięcy sztuk. Magazynuje je w byłej stodole, którą wyremontował i przerobił na muzeum. » więcej 2015-08-17, godz. 17:11 Multimedialna biblioteka na Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA] Na szczecińskich Jasnych Błoniach stanęło kilka plansz w ramach akcji "Kultura na widoku". Dzięki nim można częściowo za darmo ściągnąć przez internet muzykę, filmy czy gry i to w stu procentach legalnie. » więcej 2015-08-17, godz. 11:20 Rosyjskie spojrzenie na Katyń Rosjanie wydadzą książkę o zbrodni katyńskiej. Sami zebrali 800 tysięcy rubli na jej wydanie - informuje Gazeta Wyborcza. » więcej 2015-08-17, godz. 11:05 Naukowcy sprawdzą co odsłoniła Odra [ZDJĘCIA] Szczecińscy eksperci badają znaleziska w gminie Cedynia. Niski poziom Odry pomiędzy Osinowem Dolnym a Starym Kostrzynkiem ujawnił ukryte przez lata pod wodą fragmenty mostu i wrak barki. » więcej 2015-08-15, godz. 18:01 Dzieło jednego z największych malarzy opuszcza Szczecin Ostatni dzień obrazu Rembrandta w Szczecinie. W Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego tylko w niedzielę można jeszcze zobaczyć "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem". » więcej
415416417418419420421