Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Artur Cieślar
Fot. Artur Cieślar
Nie żyje Julia Hartwig, poetka, eseistka i tłumaczka literatury pięknej z języka francuskiego i angielskiego. Zmarła w piątek w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. W sierpniu skończyłaby 96 lat. Nie opublikowała wielu tomów poetyckich, jednak te, które stworzyła, okazały się nieprzemijające i zapewniły jej trwałe miejsce w historii literatury polskiej.
Czesław Miłosz napisał o niej: "Jej głos jest równy, nie ścisza się do szeptu, ani nie nasila się do krzyku."

Julia Hartwig urodziła się 14 sierpnia 1921 roku. Zadebiutowała w 1936 roku, jako niespełna 15-letnia dziewczyna, wierszem w międzyszkolnym piśmie literackim. Jej pierwszy tomik poetycki ukazał się w 1956 roku. Dorobek literacki Julii Hartwig obejmuje kilkanaście zbiorów poezji i prozy poetyckiej oraz monografie, eseje, tłumaczenia, a także książki dla dzieci. Na język polski przekładała twórczość takich pisarzy, jak: Guillaume Apollinaire, Allen Ginsberg czy Max Jacob.

W czasie II wojny światowej Julia Hartwig brała udział w konspiracji, była łączniczką Armii Krajowej. Uczestniczyła w podziemnym życiu kulturalnym, a także studiowała polonistykę i romanistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. W gronie jej profesorów byli: Julian Krzyżanowski, Witold Doroszewski, Władysław Tatarkiewicz, Tadeusz Kotarbiński.

Po wojnie publikowała zbiory poezji własnej i tłumaczonej z innych języków, a także eseje i tomy prozy. Wraz z mężem - poetą i prozaikiem Arturem Międzyrzeckim - wydała "Antologię poezji amerykańskiej" i kilka książek dla dzieci. Poetka wydawała również prozę, w tym "Dziennik amerykański" z pobytu w Stanach Zjednoczonych. W latach 1952-1969 była autorką słuchowisk nadawanych w Polskim Radiu.

W PRL Julia Hartwig była działaczką opozycji demokratycznej. W styczniu 1976 roku podpisała "Memoriał 101" przeciwko planowanym zmianom w Konstytucji PRL. Wspólnie z mężem włączała się też w rozmaite akcje opozycyjne. W 1989 roku była członkiem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie.

W 1995 roku o poetce powstał film dokumentalny "Julia Hartwig", osiem lat później kolejny - "Ułamki codzienności. Julia Hartwig".

Zobacz także

2017-12-22, godz. 09:12 Muzycy zagrali dla zmagającej się z guzem mózgu Natalii Szczecińscy muzycy połączyli siły i zagrali dla zmagającej się z guzem mózgu Natalii Nicowskiej. W Teatrze i Piwnicy Kany odbyła się charytatywna impreza pod hasłem "Świąteczne granie dla trzech Muszkieterek". » więcej 2017-12-22, godz. 07:53 Nowa orkiestra kameralna powstaje w Stargardzie Tworzyć ją będą uczniowie i absolwenci lokalnej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia we współpracy z muzykami z Filharmonii Szczecińskiej. W jej skład wejdzie 24 muzyków. » więcej 2017-12-20, godz. 11:27 "Białe Święta" w filharmonii. Muzyczny prezent od AS [ZDJĘCIA] Świąteczny koncert zorganizowany przez szczecińską Akademię Sztuki odbył się we wtorek wieczorem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Wystąpili tam artyści, wykładowcy i studenci związani z uczelnią oraz zaproszeni goś… » więcej 2017-12-19, godz. 19:47 Wyjątkowy koncert w szczecińskiej filharmonii Wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich piosenkarzy, kompozytor i autor tekstów Mietek Szcześniak. Na scenie pojawi się także wybitny polski saksofonista jazzowy, kompozytor i pedagog Piotr Baron. » więcej 2017-12-18, godz. 08:09 Mykietyn & Peszat w Szczecinie. Światowa premiera w filharmonii [ZDJĘCIA] Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Wiktora Kociubana wystąpiła w niedzielę wieczorem w szczecińskiej filharmonii. » więcej 2017-12-17, godz. 15:50 Prapremiera w szczecińskiej Filharmonii Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Wiktora Kociubana wystąpi w niedzielę w szczecińskiej Filharmonii. » więcej 2017-12-17, godz. 13:07 Prawykonanie "Kantaty Wygnanych" w szczecińskim seminarium duchownym Na adwentowy koncert zaprasza w niedzielę wieczorem Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. "Kantatę Wygnanych" specjalnie dla niego napisał kompozytor Piotr Klimek. » więcej 2017-12-16, godz. 17:56 Czwarta edycja "Tańczących misiów" w Słowianinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Walca, rumbę i cza-czę tańczono w Domu Kultury Słowianin: ponad 200 dzieci wzięło udział w turnieju tańca "Tańczące misie". To przegląd grup tanecznych szkół, przedszkoli i świetlic środowiskowych. » więcej 2017-12-15, godz. 07:36 Film "Pokot" Agnieszki Holland nie powalczy o Oscara Film Agnieszki Holland "Pokot" nie znalazł uznania w oczach członków Amerykańskiej Akademii Filmowej i nie powalczy o Oscara. W Hollywood ogłoszono liczbę dziewięciu filmów w kategorii "produkcja nieangielskojęzyczna", które przeszły… » więcej 2017-12-14, godz. 17:47 "Ostatni Jedi" już na ekranach szczecińskich kin [WIDEO] Znamy pierwsze relacje fanów po premierze najnowszej odsłony Gwiezdnych Wojen - w czwartek odbyła się oficjalna premiera filmu zatytułowanego "Ostatni Jedi". Jak mówią fani ze Szczecina: moc jest w nim silna! » więcej
297298299300301302303