Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Podczas koncertu wystąpił Sławomir Wilk oraz Orkiestra Obwodowej Filharmonii Lwowskiej. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Podczas koncertu wystąpił Sławomir Wilk oraz Orkiestra Obwodowej Filharmonii Lwowskiej. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Podczas drugiego dnia festiwalu "Sacrum Non Profanum" w szczecińskiej Filharmonii odbył się koncert "Hommage a Andrzej Panufnik", podczas którego wykonano "Uwerturę tragiczną". Jest to utwór napisany przez Panufnika jeszcze w okupowanej Warszawie, przepełniony atmosferą grozy okupowanej stolicy.
Zdaniem Floriana Boguszewskiego, współorganizatora festiwalu - echa atmosfery, jaka panowała w okupowanej Warszawie wybrzmiewają w Uwerturze.

- Panufnik musiał pisać ten utwór pod presją, był to rok 1942, to były lata wojny, to był utwór przepełniony nadzieją, mimo nazwy uwertury, on wiedział, że Polska może się wydostać z jarzma okupanta - analizował Florian Boguszewski.

Podczas koncertu wystąpił Sławomir Wilk oraz Orkiestra Obwodowej Filharmonii Lwowskiej. Dyrygował Volodymyr Syvokhip z Ukrainy oraz Bohdan Boguszewski, który jest jednocześnie dyrektorem artystycznym festiwalu "Sacrum Non Profanum".

Andrzej Panufnik wyjechał nielegalnie z Polski do Wielkiej Brytanii w 1954 roku. Kompozytor nie mógł pogodzić się z doktryną socrealizmu i ograniczeniami w sztuce narzucanymi przez komunistyczną władzę. Jego muzyka została później zakazana w kraju.
- Panufnik musiał pisać ten utwór pod presją, był to rok 1942, to były lata wojny, to był utwór przepełniony nadzieją, mimo nazwy uwertury, on wiedział, że Polska może się wydostać z jarzma okupanta - analizował Florian Boguszewski.

Zobacz także

2017-08-21, godz. 08:47 W Las Vegas zmarł Jerry Lewis W USA zmarł aktor komediowy Jerry Lewis. Miał 91 lat. Był znany również jako piosenkarz. » więcej 2017-08-21, godz. 07:53 Kolekcjonerski banknot: 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu 20-złotowy banknot upamiętniający 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. » więcej 2017-08-20, godz. 17:44 Dni Kultury Romskiej na Zamku Książąt Pomorskich [WIDEO, ZDJĘCIA] Tłum szczecinian bawi się w rytm cygańskiej muzyki na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2017-08-19, godz. 16:24 Różany Ogród Sztuki, czyli ozdoby, spektakl i koncert [ZDJĘCIA] Szczecinianie projektowali biżuterię i uczyli się gry aktorskiej - to na Różance w ramach sobotniego Różanego Ogrodu Sztuki. » więcej 2017-08-19, godz. 16:07 Nie żyje Janusz Głowacki - człowiek kina, dramaturg i pisarz Nie żyje Janusz Głowacki polski prozaik, dramaturg, scenarzysta, felietonista i autor scenariuszy filmowych. Miał 79 lat. » więcej 2017-08-19, godz. 08:34 Znany filmowiec ma swoją promenadę w Ińsku Promenada w Ińsku ma już swojego patrona - Jerzego Hoffmana. Znany filmowiec, scenarzysta i reżyser, między innymi Trylogii czy "Starej Baśni", odsłonił pamiątkowy obelisk podczas Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2017-08-18, godz. 17:38 Przyjaciele, pisarze i czytelnicy pożegnali Wandę Chotomską W Warszawie pożegnano jedną z najbardziej znanych współczesnych polskich pisarek dla najmłodszych - Wandę Chotomską. W kościele Pokamedulskim na Bielanach odprawiono mszę żałobną w jej intencji, a następnie Wanda Chotomska spoczęła… » więcej 2017-08-18, godz. 08:56 Promenada znanego reżysera w Ińsku. Hoffman: Jestem ostatnim reliktem kultu jednostki Twórca takich filmów jak "Pan Wołodyjowski", "Potop", "Ogniem i mieczem", "Stara baśń" - gościem 44. Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2017-08-17, godz. 20:08 Andrzej Panufnik. Życie i twórczość - wystawa na Zamku [ZDJĘCIA] Rozpoczął się XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Sacrum Non Profanum". Rozpoczął się wyjątkowo - nie od koncertu, ale od wernisażu wystawy zdjęć wdowy po polskim kompozytorze Andrzeju Panufniku. » więcej
318319320321322323324