Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Sławę przyniósł mu kultowy film "Rejs" współtworzony z Markiem Piwowskim. Światowy sukces przyniosły Głowackiemu sztuki teatralne. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Głowacki
Sławę przyniósł mu kultowy film "Rejs" współtworzony z Markiem Piwowskim. Światowy sukces przyniosły Głowackiemu sztuki teatralne. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Głowacki
Nie żyje Janusz Głowacki polski prozaik, dramaturg, scenarzysta, felietonista i autor scenariuszy filmowych. Miał 79 lat.
Zadebiutował w 1960 roku opowiadaniem "Na plaży" opublikowanym w Almanachu Młodych. Od przełomu lat 60. i 70. pisał scenariusze. Sławę przyniósł mu kultowy film "Rejs" współtworzony z Markiem Piwowskim. Światowy sukces przyniosły Głowackiemu sztuki teatralne.

Stan wojenny zastał go w Londynie, dokąd pojechał na premierę swojej sztuki pt. "Kopciuch". Dramaturg osiadł ostatecznie w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykładał na uniwersytecie. Tam powstały m.in. "Polowanie na karaluchy", "Antygona w Nowym Jorku" i "Czwarta siostra".

Po przełomie 1989 roku Janusz Głowacki chętnie wracał do Polski. Jego "Antygona w Nowym Jorku" grana była na wielu scenach w Polsce, m.in. zrealizowała ją w Teatrze Współczesnym Anna Augustynowicz. Głowacki chętnie odwiedzał Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach.

Aktor i reżyser Jan Englert, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego mówił o niezwykłym poczuciu humoru w twórczości Janusza Głowackiego.

- Miał poczucie żartu, absurdu, ironii wysokiej klasy; to wspólne dla trzech najczęściej granych poza Polską dramaturgów, czyli Gombrowicza, Mrożka i Głowackiego. Oni posługują się absurdem jako formą konstruowania i analizowania rzeczywistości - analizował Englert.

Henryk Sawka, karykaturzysta i satyryk, Janusza Głowackiego poznał przed laty.

- Odnoszę wrażenie, że ludzie trochę się go bali, on faktycznie miał ciętą ripostę i niezłe pomysły. Poznałem go na turnieju tenisowym artystów, graliśmy już w zasadzie o nic, było 6:6, byliśmy zmęczeni, on wtedy zaproponował, żeby... zwyczajnie przy tym stanie mecz zakończyć - wspomina Sawka.

W grudniu ubiegłego roku na scenie Teatru Kameralnego odbyła się premiera sztuki Janusza Głowackiego ,,Choinka strachu”.

Janusz Głowacki był wykładowcą na Columbia University, Bennington College, i wizytującym dramaturgiem w New York Public Theater, Mark Tapper Forum w Los Angeles i Atlantic Center for the Arts na Florydzie. Szereg jego artykułów i esejów ukazało się w New York Timesie.

Był laureatem prestiżowych nagród literackich, między innymi American Theatre Critics Association Award, John. S. Guggenheim Award, Hollywood Drama-Logue Critics Award i National Endowment for the Arts. Otrzymał także Krzyże: Kawalerski, Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Relacja Małgorzaty Frymus
Aktor i reżyser Jan Englert, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego mówił o niezwykłym poczuciu humoru w twórczości Janusza Głowackiego.

Zobacz także

2020-05-22, godz. 10:47 Wspomnienie Moniki Szwai w niedzielny wieczór Pisarka, dziennikarka, miłośniczka żeglarstwa i wyjątkowa szczecinianka. Specjalne wydarzenie poświęcone Monice Szwai organizuje szczecińska Stara Rzeźnia. To będzie już piąta edycja Szwajowej Niedzieli. » więcej 2020-05-21, godz. 10:03 90 lat temu urodził się Sylwester Chęciński, twórca komedii "Sami swoi" 90 lat temu, 21 maja 1930 roku, urodził się Sylwester Chęciński, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca kultowej trylogii, na którą złożyły się komedie: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". » więcej 2020-05-18, godz. 13:16 Baltic Neopolis Orchestra zaprasza na swoje urodziny Baltic Neopolis Orchestra jest z nami już 12 lat. Szczeciński zespół w poniedziałek świętuje swoje urodziny, tym razem wirtualnie. » więcej 2020-05-17, godz. 17:09 Filharmonia zaprasza na "Metropolis" Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza w niedzielę wieczorem na kolejny koncert online. » więcej 2020-05-17, godz. 15:31 "Guru", czyli granice mentalnej manipulacji. Opera na Zamku zaprasza Streaming opery "Guru" Laurenta Petitgirarda, której światowa prapremiera odbyła się w Operze na Zamku w Szczecinie we wrześniu 2018 roku dostępna jest już na platformie vod.teatrwielki.pl. » więcej 2020-05-16, godz. 09:15 Teatr Polski przenosi się na Odrę Koncert na Odrze zagrają artyści Teatru Polskiego w Szczecinie. Sceną będzie tramwaj wodny. » więcej 2020-05-16, godz. 08:26 Noc Muzeów przeniosła się do internetu Coroczna impreza Noc Muzeów, podczas której kulturalne placówki pozwalają zwiedzającym poznać np. ich zamknięte na co dzień zakamarki, a także szykują wiele dodatkowych atrakcji - przenosi się do sieci. » więcej 2020-05-15, godz. 17:37 "Jestem z Doumga". Premiera w internecie W piątek premiera online filmu naszej redakcyjnej koleżanki, Małgorzaty Frymus. » więcej 2020-05-15, godz. 09:14 Jakub Gwit z teatru "Gwitajcie": widz się bardzo rozproszył Szczeciński Teatr Rozmaitości "Gwitajcie" na razie schodzi ze sceny, także tej wirtualnej - mówił o tym w "Rozmowie pod Krawatem" jego właściciel, Jakub Gwit. » więcej 2020-05-15, godz. 08:24 Koncert na śródmiejskich balkonach oraz w internecie Takie wydarzenie w piątek w Szczecinie organizuje "Środek. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki". » więcej
165166167168169170171