Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Sławę przyniósł mu kultowy film "Rejs" współtworzony z Markiem Piwowskim. Światowy sukces przyniosły Głowackiemu sztuki teatralne. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Głowacki
Sławę przyniósł mu kultowy film "Rejs" współtworzony z Markiem Piwowskim. Światowy sukces przyniosły Głowackiemu sztuki teatralne. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Głowacki
Nie żyje Janusz Głowacki polski prozaik, dramaturg, scenarzysta, felietonista i autor scenariuszy filmowych. Miał 79 lat.
Zadebiutował w 1960 roku opowiadaniem "Na plaży" opublikowanym w Almanachu Młodych. Od przełomu lat 60. i 70. pisał scenariusze. Sławę przyniósł mu kultowy film "Rejs" współtworzony z Markiem Piwowskim. Światowy sukces przyniosły Głowackiemu sztuki teatralne.

Stan wojenny zastał go w Londynie, dokąd pojechał na premierę swojej sztuki pt. "Kopciuch". Dramaturg osiadł ostatecznie w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykładał na uniwersytecie. Tam powstały m.in. "Polowanie na karaluchy", "Antygona w Nowym Jorku" i "Czwarta siostra".

Po przełomie 1989 roku Janusz Głowacki chętnie wracał do Polski. Jego "Antygona w Nowym Jorku" grana była na wielu scenach w Polsce, m.in. zrealizowała ją w Teatrze Współczesnym Anna Augustynowicz. Głowacki chętnie odwiedzał Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach.

Aktor i reżyser Jan Englert, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego mówił o niezwykłym poczuciu humoru w twórczości Janusza Głowackiego.

- Miał poczucie żartu, absurdu, ironii wysokiej klasy; to wspólne dla trzech najczęściej granych poza Polską dramaturgów, czyli Gombrowicza, Mrożka i Głowackiego. Oni posługują się absurdem jako formą konstruowania i analizowania rzeczywistości - analizował Englert.

Henryk Sawka, karykaturzysta i satyryk, Janusza Głowackiego poznał przed laty.

- Odnoszę wrażenie, że ludzie trochę się go bali, on faktycznie miał ciętą ripostę i niezłe pomysły. Poznałem go na turnieju tenisowym artystów, graliśmy już w zasadzie o nic, było 6:6, byliśmy zmęczeni, on wtedy zaproponował, żeby... zwyczajnie przy tym stanie mecz zakończyć - wspomina Sawka.

W grudniu ubiegłego roku na scenie Teatru Kameralnego odbyła się premiera sztuki Janusza Głowackiego ,,Choinka strachu”.

Janusz Głowacki był wykładowcą na Columbia University, Bennington College, i wizytującym dramaturgiem w New York Public Theater, Mark Tapper Forum w Los Angeles i Atlantic Center for the Arts na Florydzie. Szereg jego artykułów i esejów ukazało się w New York Timesie.

Był laureatem prestiżowych nagród literackich, między innymi American Theatre Critics Association Award, John. S. Guggenheim Award, Hollywood Drama-Logue Critics Award i National Endowment for the Arts. Otrzymał także Krzyże: Kawalerski, Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Relacja Małgorzaty Frymus
Aktor i reżyser Jan Englert, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego mówił o niezwykłym poczuciu humoru w twórczości Janusza Głowackiego.

Zobacz także

2018-11-04, godz. 08:36 Chicago: Festiwal Filmu Polskiego, 30. edycja Wydarzenie to od wielu lat jest największym pokazem polskiego kina za granicą. Zwycięskie produkcje, zarówno fabularne jak i dokumentalne, otrzymają prestiżowe nagrody 'Złotych Zębów Kamery'. » więcej 2018-11-04, godz. 08:04 Najlepsza polska muzyka w szczecińskiej Filharmonii Rozpoczyna się szczeciński tydzień z najlepszą polską muzyką z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. » więcej 2018-11-03, godz. 12:40 "Zimna wojna" nominowana do 21. British Independent Film Awards [WIDEO] Kręcona w Łodzi 'Zimna wojna' w reżyserii Pawła Pawlikowskiego została nominowana do 21. British Independent Film Awards - prestiżowych nagród niezależnego kina brytyjskiego. » więcej 2018-11-01, godz. 09:57 Kwesta na Cmentarzu. Chcą odnowić pomnik króla polskiego tanga [ZDJĘCIA] Stowarzyszenie na Rzecz Cmentarza Centralnego w Szczecinie, po raz piętnasty, będzie prowadzić w czwartek kwestę na szczecińskiej nekropolii. Środki pozyskane z tegorocznej zbiórki przeznaczone zostaną na renowację nagrobka popularnego… » więcej 2018-10-31, godz. 23:56 Underwater Noise wystąpili na scenie Radia Szczecin w ramach cyklu [3x1] [WIDEO, ZDJĘCIA] Tym razem w studiu im. Jana Szyrockiego zabrzmiały ciężkie dźwięki. » więcej 2018-10-30, godz. 22:22 „Requiem wojenne” w Operze na Zamku - ku pamięci ofiar I wojny światowej 200 artystów z Polski, Niemiec i Litwy przygotowało 'War Requiem' - „Requiem wojenne” Benjamina Brittena. To wielkie wydarzenie zostało poświęcone pamięci ofiar I wojny światowej w stulecie jej zakończenia. » więcej 2018-10-30, godz. 21:17 Gitary, bębny i megafon czyli kolejny koncert w cyklu [3x1] [WIDEO, ZDJĘCIA] » więcej 2018-10-29, godz. 22:02 "Kino przekraczające granice", czyli finał Szczecin European Film Festival [ZDJĘCIA] 100 projekcji filmowych i blisko 40 wydarzeń towarzyszących. Tak wyglądała jesienna edycja Szczecin European Film Festival, która właśnie się zakończyła. » więcej 2018-10-29, godz. 18:07 Filharmonia zaprasza na świętowanie odzyskania niepodległości 'Jesteśmy w domu' - na tydzień z najlepszą polską muzyką na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski zaprasza Filharmonia w Szczecinie. » więcej 2018-10-28, godz. 14:10 "Przekraczanie granic" z wieloletnim asystentem Freddiego Mercury'ego [ZDJĘCIA] Peter Freestone, wieloletni asystent i przyjaciel lidera legendarnej grupy Queen, był gościem Szczecin European Film Festiwal i Radia Szczecin. » więcej
224225226227228229230