Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa w 2015 roku. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa w 2015 roku. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Rozpoczynają się Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa. Oficjalna inauguracja odbędzie się w sobotę w Sławnie. Początek o godzinie 11.
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Ich celem jest promowanie zabytków, a także szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna oraz promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego. Tegoroczne hasło to "Krajobraz dziedzictwa-dziedzictwo krajobrazu".

W Zachodniopomorskiem EDD odbywają się od 14 lat. Trwają cztery tygodnie, a nie dwa, tak jak w wielu miejscach Europy. Łącznie to 100 wydarzeń w 40 miejscowościach całego województwa.

- Oficjalna inauguracja Dni odbędzie się w sobotę w Sławnie. Pretekstem jest 700-lecie tego miasta - mówi Anna Bartczak z Biura Dokumentacji Zabytków, koordynatora Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa. - Sławno to miasto z wielką przeszłością, w tej chwili troszeczkę zapomniane. Inauguracja Dni Dziedzictwa jest więc zamknięciem obchodów święta tego miasta.

W Zachodniopomorskiem wydarzenia przebiegają pod hasłem "Smaki dziedzictwa". - Będzie ono realizowane na wiele sposobów - dodaje Bartczak. - Można wybrać się na przykład na rajd lub wykład, wziąć udział w grze miejskiej, rowerowej grze terenowej, a także w warsztatach i konkursach plastycznych bądź fotograficznych. Chętni mogą też nakręcić własny film, żeby przekonać, że to właśnie ich miejscowość jest tą najsmakowitszą.

Szczegółowe informacje na temat Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa można znaleźć na stronie internetowej Biura Dokumentacji Zabytków . EDD obchodzone są w Polsce już po raz 25.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2018-02-20, godz. 17:10 "Złożymy w końcu hołd ludziom, którzy zaangażowali się w walkę z komunistami" Jaka była rola szczecińskiej Solidarności w obaleniu komuny - odpowiedź na to pytanie padnie we wtorek w studiu koncertowym S1 Radia Szczecin. » więcej 2018-02-20, godz. 10:46 Zabytkowy kościół do remontu XIV-wieczny kościół w Białogardzie przejdzie remont. Świątynia pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny będzie miała odnowione witraże i nowe nagłośnienie. » więcej 2018-02-19, godz. 06:52 Nagrody BAFTA wręczone. Kto zgarnął najwięcej statuetek? Tegoroczne nagrody BAFTA rozdane. Nominowany, polsko-brytyjski 'Twój Vincent' nie otrzymał statuetki w kategorii 'animacja'. Wygrał amerykański musical 'Coco'. » więcej 2018-02-17, godz. 09:25 Filharmonia świętuje jubileusz. "Rozkłada na łopatki" [ZDJĘCIA] Bisy i długie owacje na stojąco - tak zakończył się wieczorem koncert w Filharmonii w Szczecinie. Znakomita sopranistka Aleksandra Kurzak i równie wyśmienity tenor Roberto Alani zauroczyli publiczność swoim występem. » więcej 2018-02-16, godz. 11:40 Nadchodzi weekend z żeglarskim kinem Można już odbierać bezpłatne wejściówki na szczecińską edycję festiwalu JachtFilm. Zaproszenia dostępne są w trzech miejscach: Centrum Żeglarskim przy ul. Przestrzennej, Akademii Sztuki oraz Centrum Informacji Turystycznej w Alei… » więcej 2018-02-16, godz. 10:28 "Początek" w Trafostacji Sztuki Szczecin Najstarsze na świecie miejsce kultu, górska kolejka linowa zarządzana społecznie i pochodzenie Piastów to tematy wideoinstalacji Huberta Czerepoka. Wystawa zatytułowana 'Początek' została w czwartek wieczorem otwarta w Trafostacji… » więcej 2018-02-15, godz. 17:49 Jubileusz Filharmonii Szczecińskiej: gwiazdy, koncerty, wydawnictwa Liczne koncerty i siedem nowych płyt - tak zamierza obchodzić jubileusz 65-lecia Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-02-15, godz. 14:06 Powstaje kolejna płyta z piosenkami o Szczecinie Niebuszewo kontra Pogodno, szczecińskie magnolie czy Puszcza Bukowa - to tylko przykładowe tematy na piosenki o Szczecinie. Rusza druga edycja plebiscytu 'I żyli długo i w Szczecinie', w którym wybrane zostaną piosenki, które znajdą… » więcej 2018-02-15, godz. 08:12 Antoni Krauze nie żyje W wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze. Był reżyserem i scenarzystą twórcą filmów krótkometrażowych i fabularnych, w tym 'Monidło', 'Party przy świecach', 'Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł' oraz 'Smoleńsk'. » więcej 2018-02-14, godz. 13:09 Studenci pokazali Chopina na plakatach [ZDJĘCIA] Ponad 20 plakatów przedstawiających postać Fryderyka Chopina oraz instrumentalne motywy obrazujące związek artysty z muzyką można zobaczyć w szczecińskiej Filharmonii w ramach wystawy 'Nie tylko dla romantyków i reumatyków'. » więcej
265266267268269270271