Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa w 2015 roku. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa w 2015 roku. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Rozpoczynają się Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa. Oficjalna inauguracja odbędzie się w sobotę w Sławnie. Początek o godzinie 11.
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Ich celem jest promowanie zabytków, a także szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna oraz promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego. Tegoroczne hasło to "Krajobraz dziedzictwa-dziedzictwo krajobrazu".

W Zachodniopomorskiem EDD odbywają się od 14 lat. Trwają cztery tygodnie, a nie dwa, tak jak w wielu miejscach Europy. Łącznie to 100 wydarzeń w 40 miejscowościach całego województwa.

- Oficjalna inauguracja Dni odbędzie się w sobotę w Sławnie. Pretekstem jest 700-lecie tego miasta - mówi Anna Bartczak z Biura Dokumentacji Zabytków, koordynatora Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa. - Sławno to miasto z wielką przeszłością, w tej chwili troszeczkę zapomniane. Inauguracja Dni Dziedzictwa jest więc zamknięciem obchodów święta tego miasta.

W Zachodniopomorskiem wydarzenia przebiegają pod hasłem "Smaki dziedzictwa". - Będzie ono realizowane na wiele sposobów - dodaje Bartczak. - Można wybrać się na przykład na rajd lub wykład, wziąć udział w grze miejskiej, rowerowej grze terenowej, a także w warsztatach i konkursach plastycznych bądź fotograficznych. Chętni mogą też nakręcić własny film, żeby przekonać, że to właśnie ich miejscowość jest tą najsmakowitszą.

Szczegółowe informacje na temat Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa można znaleźć na stronie internetowej Biura Dokumentacji Zabytków . EDD obchodzone są w Polsce już po raz 25.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2017-11-13, godz. 16:55 Zmarła Alina Janowska Nie żyje aktorka filmowa i telewizyjna Alina Janowska. Zmarła 13 listopada. Miała 94 lata. » więcej 2017-11-12, godz. 20:22 Artyści Opery na Zamku wyróżnieni Artyści szczecińskiej Opery na Zamku z ministerialnymi wyróżnieniami. Odznaczenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego otrzymało pięć osób. » więcej 2017-11-12, godz. 16:27 Boso po piasku, grając na wiadrach. Specjalne warsztaty dla maluchów Najmłodsi szczecinianie, razem ze swoimi rodzicami, przechadzali się w niedzielę "ścieżką doznań". To w ramach warsztatów dla dzieci "Naj czuje. Mobilna ścieżka zabaw sensorycznych". » więcej 2017-11-11, godz. 22:35 Dzieła Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian. Wyjątkowy koncert i płyta Kompozycje Karola Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian zabrzmiały w sobotę wieczorem w filharmonii w Szczecinie. Co ciekawe, kompozytor, który tworzył w pierwszych dekadach XX wieku, nie napisał ani jednej nuty na wiolonczelę … » więcej 2017-11-11, godz. 11:48 Prace Beksińskiego w Muzeum Sztuki Współczesnej [ZDJĘCIA] 10 prac Zdzisława Beksińskiego z różnych okresów życia artysty od piątku można oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2017-11-11, godz. 08:32 "Polskie drogi do niepodległej" [ZDJĘCIA] Mapy pokazujące ruch wojsk polskich na froncie wschodnim, zdjęcia marszałka Józefa Piłsudskiego, ryciny przedstawiające los polskich zesłańców na Syberii. To wszystko można zobaczyć na otwartej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim… » więcej 2017-11-10, godz. 07:50 Absurdy podczas odzyskiwania zrabowanych dzieł sztuki Procedura odzyskiwania zrabowanych podczas wojny dzieł sztuki jest absurdalna, czego przykładem jest sytuacja z obrazem Henryka Siemiradzkiego - mówili goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór". » więcej 2017-11-09, godz. 21:39 „Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów" [ZDJĘCIA] Dzieje dynastii Gryfitów - książąt pomorskich mają dziś bogatą literaturę, obejmującą wiele zagadnień historycznych i artystycznych. Nie było wśród nich jednak pozycji poświęconej książęcym sarkofagom. » więcej 2017-11-09, godz. 18:50 Wyjątkowa wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA] 1000 najcenniejszych pamiątek pochodzących z darów od osób prywatnych można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego w stolicy. Wystawa jest wyjątkowa, bo w gablotach pokazano m.in. biało-czerwone opaski powstańców zaplamione k… » więcej 2017-11-09, godz. 16:01 Prestiżowe wyróżnienie dla szczecińskiego fotografika Szczeciński fotografik Cezary Dubiel ze "złotym" tytułem "Wybitnego artysty" Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP. To pierwszy Polak w historii, który dostał takie wyróżnienie właśnie na poziomie "złotym". » więcej
302303304305306307308