Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wiesław Michnikowski w filmie „Dzięcioł". Fot. Fototeka Filmoteki Narodowej / Jerzy Troszczyński
Wiesław Michnikowski w filmie „Dzięcioł". Fot. Fototeka Filmoteki Narodowej / Jerzy Troszczyński
W czwartek pogrzeb gwiazdy kabaretu "Dudek" i Kabaretu Starszych Panów - Wiesława Michnikowskiego.
Pożegnanie artysty rozpocznie o godzinie 14 msza święta w kościele świętego Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie.

O godzinie 14 w kościele św. Karola Boromeusza zostanie odprawiona msza żałobna, po której nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego. Artysta zmarł 29 września. Miał 95 lat.

Obdarzony talentem komediowym był jedną z gwiazd telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów, kabaretu Dudek, Wagabunda oraz radiowego Podwieczorku przy mikrofonie.

Zagrał w ponad 40 filmach, jak: "Seksmisja", "Gangsterzy i filantropi", "Hallo Szpicbródka (...)" i "Rififi po sześćdziesiątce". Wybitne role w teatrze Michnikowski kreował w sztukach Sławomira Mrożka, wśród nich słynne "Tango" czy "Emigranci", za które publiczność wielokrotnie honorowała aktora owacjami na stojąco.

Przez kilkadziesiąt lat współpracował z Teatrem Polskiego Radia. W telewizji zagrał w blisko dwustu programach. Piosenki wykonywane przez Wiesława Michnikowskiego w Kabarecie Starszych Panów, nie tylko przyniosły aktorowi ogromną popularność, lecz także nie poddały się upływowi czasu. Nadal bawią subtelnym humorem i erudycją takie utwory, jak: "Odrobina mężczyzny na co dzień", "Bo we mnie jest seks" czy "Już kąpiesz się nie dla mnie".

Przez wiele lat Wiesław Michnikowski użyczał swojego głosu postaci Papy Smerfa w popularnej dobranocce. Grał też role dubbingowe w filmach: "Iniemamocni", "Pinokio", "Śnięty Mikołaj II", "Rodzinka Robinsonów".

W 2006 roku aktor został laureatem nagrody "Splendor Splendorów", przyznanej wówczas po raz pierwszy w historii Polskiego Radia. Otrzymał też Wielką Nagrodę za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem zasłużony kulturze Gloria Artis.
Relacja Michała Fedusio (IAR).

Zobacz także

2018-03-02, godz. 19:02 "Łzawe zjawy roku pamiętnego" w Teatrze Współczesnym Premiera 'Łzawych zjaw roku pamiętnego' Bogusława Kierca odbędzie się Malarni, czyli scenie kameralnej Teatru Współczesnego w Szczecinie. » więcej 2018-03-02, godz. 08:08 "Absolutnie petarda". Szczecin Jazz w Trafo Keyon Harrold i Pharoahe Monch, mistrz trąbki i niezależny raper, wystąpili w czwartek wieczorem w Trafostacji Sztuki w ramach festiwalu Szczecin Jazz 2018. » więcej 2018-03-01, godz. 22:54 Język polski na sportowo Pisanie krótkich form literackich, wykłady czy gry językowe, a wszystko w konwencji Zimowych Igrzysk Olimpijskich - tak wygląda Festiwal Języka Polskiego w Zespole Szkół nr 7 w Szczecinie. To inicjatywa polonistów, którzy chcą zachęcić… » więcej 2018-03-01, godz. 11:28 "Umarli, abyśmy mogli żyć. Stanisław Kasznica". Słuchowisko w Radiu Szczecin 'Umarli, abyśmy mogli żyć. Stanisław Kasznica' - słuchowisko Sylwestra Woronieckiego to historia polskiego adwokata działacza Obozu Wielkiej Polski i Obozu Narodowo-Radykalnego, dowódcy wojskowego, skazanego na karę śmierci, zamordowanego… » więcej 2018-02-27, godz. 18:55 Tydzień Kresowy rozpoczęty [ZDJĘCIA] Wystawą Ferdynanda Ruszczyca rozpoczął się w Szczecinie Tydzień Kresowy - Kaziuki. Na wernisażu zaśpiewały też kresowe pieśni dzieci ze szkoły muzycznej w Szczecinie. » więcej 2018-02-25, godz. 21:04 Upamiętniono 208. urodziny Fryderyka Chopina Na Białorusi upamiętniono 208. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Kilkugodzinny koncert odbył się w największym w Mińsku centrum handlowym „Dana Mall”. Imprezę rozpoczęli uczniowie stołecznej szkoły muzycznej imienia Fryderyka… » więcej 2018-02-25, godz. 20:32 300 tys. zabytków znaleziono podczas budowy metra W Salonikach (Grecja) podczas prac przy metrze znaleziono 300 tysięcy antycznych przedmiotów - 50 tysięcy z nich to starożytne monety. Ostatnio odkopano bezgłową figurę Afrodyty i mozaikę podłogową z IV wieku przed naszą erą. » więcej 2018-02-25, godz. 16:08 Nowy projekt, czyli "Saksofonowa niedziela w muzeum" [ZDJĘCIA] XIX-wieczne utwory w nowoczesnej aranżacji na fortepian i saksofon: w niedzielę w samo południe w Muzeum Narodowym w Szczecinie odbył się koncert w ramach ''Saksofonowej niedzieli w muzeum''. Na scenie wystąpiły… » więcej 2018-02-25, godz. 08:38 Szumowska nagrodzona w Berlinie! Polska reżyserka Małgorzata Szumowska nagrodzona na festiwalu Berlinale w stolicy Niemiec. Jury przyznało jej Srebrnego Niedźwiedzia za film 'Twarz'. » więcej 2018-02-24, godz. 10:26 Materna, Poniedzielski, Tym... Goście, goście na urodzinach Kota Rudego Krzysztof Materna, Andrzej Poniedzielski i Stanisław Tym - to tylko niektórzy goście 21. urodzin 'Czarnego Kota Rudego', czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Tegoroczny jubileusz, rozpisany na cztery wieczory, przebiega… » więcej
263264265266267268269