Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wiesław Michnikowski w filmie „Dzięcioł". Fot. Fototeka Filmoteki Narodowej / Jerzy Troszczyński
Wiesław Michnikowski w filmie „Dzięcioł". Fot. Fototeka Filmoteki Narodowej / Jerzy Troszczyński
W czwartek pogrzeb gwiazdy kabaretu "Dudek" i Kabaretu Starszych Panów - Wiesława Michnikowskiego.
Pożegnanie artysty rozpocznie o godzinie 14 msza święta w kościele świętego Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie.

O godzinie 14 w kościele św. Karola Boromeusza zostanie odprawiona msza żałobna, po której nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego. Artysta zmarł 29 września. Miał 95 lat.

Obdarzony talentem komediowym był jedną z gwiazd telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów, kabaretu Dudek, Wagabunda oraz radiowego Podwieczorku przy mikrofonie.

Zagrał w ponad 40 filmach, jak: "Seksmisja", "Gangsterzy i filantropi", "Hallo Szpicbródka (...)" i "Rififi po sześćdziesiątce". Wybitne role w teatrze Michnikowski kreował w sztukach Sławomira Mrożka, wśród nich słynne "Tango" czy "Emigranci", za które publiczność wielokrotnie honorowała aktora owacjami na stojąco.

Przez kilkadziesiąt lat współpracował z Teatrem Polskiego Radia. W telewizji zagrał w blisko dwustu programach. Piosenki wykonywane przez Wiesława Michnikowskiego w Kabarecie Starszych Panów, nie tylko przyniosły aktorowi ogromną popularność, lecz także nie poddały się upływowi czasu. Nadal bawią subtelnym humorem i erudycją takie utwory, jak: "Odrobina mężczyzny na co dzień", "Bo we mnie jest seks" czy "Już kąpiesz się nie dla mnie".

Przez wiele lat Wiesław Michnikowski użyczał swojego głosu postaci Papy Smerfa w popularnej dobranocce. Grał też role dubbingowe w filmach: "Iniemamocni", "Pinokio", "Śnięty Mikołaj II", "Rodzinka Robinsonów".

W 2006 roku aktor został laureatem nagrody "Splendor Splendorów", przyznanej wówczas po raz pierwszy w historii Polskiego Radia. Otrzymał też Wielką Nagrodę za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem zasłużony kulturze Gloria Artis.
Relacja Michała Fedusio (IAR).

Zobacz także

2017-04-21, godz. 12:04 Rusza Kontrapunkt! Na początek kolorowa parada i "Cisza w Troi" Kolorowa parada ulicami Szczecina rozpocznie w piątek wieczorem jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce, czyli Kontrapunkt. » więcej 2017-04-20, godz. 21:11 65 lat małżeństwa Kulmów Joanna i Jan Kulmowie obchodzili na Uniwersytecie Szczecińskim żelazny jubileusz, czyli 65. rocznicę swojego ślubu. » więcej 2017-04-20, godz. 08:11 Pamiętali o powstańcach z getta Szczecinianie pamiętali o bohaterach Powstania w Getcie Warszawskim. W środę, w 74. rocznicę wybuchu zrywu, w siedzibie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie odbyło się okolicznościowe spotkanie. Ze spektaklem poetycko-muzycznym… » więcej 2017-04-19, godz. 19:41 Żelazny jubileusz Kulmów w Szczecinie Joanna Kulmowa - poetka, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz Jan Kulma - reżyser, muzyk, filozof, pisarz - obchodzą 65. rocznicę ślubu czyli żelazny jubileusz. » więcej 2017-04-16, godz. 18:57 Trwają prace nad scenariuszem wystawy stałej Muzeum Historii Polski Ma być nowoczesna, multimedialna i ukazująca najdawniejsze dzieje Polski po czasy współczesne - w Muzeum Historii Polski trwają prace nad koncepcją wystawy stałej. » więcej 2017-04-16, godz. 15:29 Polski film w finale konkursu w Cannes Szansa na Złotą Palmę dla polskiego reżysera, absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Krótkometrażowy film Grzegorza Mołdy "Koniec widzenia" znalazł się w finale konkursu w Cannes. » więcej 2017-04-15, godz. 18:36 Poznaliśmy laureatkę nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego Marta Nieradkiewicz została laureatką nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego. Aktorka była nominowana za role w filmach "Zjednoczone stany miłości" oraz "Kamper". » więcej 2017-04-13, godz. 14:26 Historyczny moment dla XIV-wiecznego kościoła w Jasienicy [ZDJĘCIA] Najprawdopodobniej po raz pierwszy dźwięki organów rozbrzmiały XIV-wiecznym kościele w Jasienicy. » więcej 2017-04-13, godz. 13:03 The Rolling Stones zagrali w Warszawie pół wieku temu [WIDEO] Mija 50 lat od legendarnego koncertu The Rolling Stones w Warszawie. 13 kwietnia 1967 roku zespół zagrał dwa koncerty w Sali Kongresowej. Pomysł występu w Warszawie pochodził od członków zespołu. » więcej 2017-04-11, godz. 21:41 Ponad setka gryfów w Szczecinie. Gdzie ich szukać? [ZDJĘCIA] Ponad 120 gryfów znalazł w Szczecinie Szymon Jeż. Postanowił je sfotografować i pokazać w jednej książce, którą zatytułował "Gryfy w Szczecinie". Wyszedł z tego przewodnik po mieście, z gryfem w roli głównej. Premiera książki… » więcej
339340341342343344345