Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wstęp na wszystkie czytania w ramach "Festiwalu" jest bezpłatny. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Wstęp na wszystkie czytania w ramach "Festiwalu" jest bezpłatny. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Ewa Kasprzyk, Krzysztof Kowalewski, Michał Ogórek i Anna Kamińska to goście pierwszego dnia 5. Festiwalu Czytania "Odkrywcy Wyobraźni" , który rozpoczął się w piątek w Szczecinie.
"Sekretne życie drzew" Petera Wohlbena czytała Krystyna Czubówna, zaś książkę "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz" Anny Kamińskiej czytała Ewa Kasprzyk.

Najważniejszym punktem programu było wspomnienie o Januszu Głowackim z udziałem m.in. Krzysztofa Kowalewskiego, Jerzego Iwaszkiewicza i Janusza Kukuły.

- Znałem Janusza "od zawsze". W latach 60. zdawaliśmy na dziennikarstwo, obydwu nas nie przyjęli. Dostaliśmy wtedy zaświadczenie, że przyczyną był brak miejsc, a ponadto nie zdradzamy żadnego talentu w tym trudnym zawodzie - mówił ze sceny Jerzy Iwaszkiewicz.

Janusz Kukuła, główny reżyser Teatru Polskiego Radia zrealizował wiele dzieł Głowackiego w radiu.

- Wiedział, że Teatr Polskiego Radia to miejsce wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, gdzie rządzi słowo i aktor. Niestety, jego odejście zatrzymało wszystkie te plany - powiedział Janusz Kukuła.

Krystyna Czubówna z festiwalem związana jest od samego początku.

- Dlatego, że kocham czytać i wszyscy o tym wiedzą - potwierdziła.

Wielu zwykłych czytelników jest tu także z tego samego powodu.

- Jestem zadowolona, kocham tę imprezę. Poznajemy aktorów, poznajemy literaturę - mówiła jedna z uczestniczek Festiwalu.

Program 5. Festiwalu Czytania "Odkrywcy wyobraźni"
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2020-07-18, godz. 13:36 Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga, czyli otwarte magazyny Muzeum Techniki To jedyna okazja, aby zajrzeć tam, gdzie do tej pory zwiedzający nie byli wpuszczani. Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie po raz pierwszy otworzy swoje magazyny. » więcej 2020-07-18, godz. 10:20 Neapolitańskie espresso kandydatem do listy dziedzictwa kultury UNESCO Neapolitańską kawę espresso ogłoszono kandydatką do listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Władze regionu Kampania przekazały już kapitule specjalną dokumentację. » więcej 2020-07-17, godz. 11:57 Zmarł Andrzej Strzelecki Informację o śmierci artysty podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. » więcej 2020-07-12, godz. 17:43 Wyśmienita wokalistka jazzowa koncertuje w Szczecinie Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe zaprasza, jak co roku w lipcu, na "Amfiteatr Jazz Cafe". To cykl koncertów jazzowych realizowany w szczecińskim amfiteatrze. » więcej 2020-07-12, godz. 09:11 Różany Ogród Sztuki - reaktywacja Od niedzieli, co tydzień w samo południe w szczecińskiej Różance odbywać się będą plenerowe koncerty. Otwarta zostanie również wystawa z okazji 70-lecia Pałacu Młodzieży. » więcej 2020-07-11, godz. 17:28 Światowej sławy polski wiolonczelista wystąpi w szczecińskiej katedrze Tomasz Strahl, światowej sławy polski wiolonczelista, wystąpi w sobotę w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w szczecińskiej katedrze. » więcej 2020-07-09, godz. 08:50 Kino na leżakach zaprasza Robocop, E.T., Rodzina Adamsów i inne kultowe filmy lat 80. i 90. w Szczecinie przez całe wakacje. » więcej 2020-07-09, godz. 07:47 Filharmonia dostępna tylko wirtualnie [WIDEO] Od czwartku, w związku z pracami konserwatorskimi, szczecińska filharmonia będzie zamknięta. Nie oznacza to jednak, że nie można podziwiać jej wnętrz. Można, ale... wirtualnie. » więcej 2020-07-06, godz. 09:48 Zmarł laureat dwóch Oscarów, kompozytor Ennio Morricone W klinice w Rzymie zmarł jeden z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej Ennio Moriccone. Miał 91 lat. » więcej 2020-07-06, godz. 07:47 Kina plenerowe wracają do Szczecina Wygodne leżaki i malownicze widoki zastąpią kinową salę. W kilku miejscach Szczecina pojawią się plenerowe kina. » więcej
154155156157158159160