Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Anna Szałapak. Źródło fot.: www.annaszalapak.com
Anna Szałapak. Źródło fot.: www.annaszalapak.com
Nie żyje Anna Szałapak. Pieśniarka i artystka kabaretu "Piwnica Pod Baranami" zmarła 14 października, po długiej i ciężkiej chorobie. Miała 65 lat.
- To jest szok dla nas wszystkich, mimo że wiedzieliśmy, że Anna choruje od jakiegoś czasu - mówi piosenkarka, reżyser i aktorka Magda Umer i podkreśla, że artystka odeszła za wcześnie. - Łatwiej pogodzić się z odejściem osoby, która dożywa sędziwego wieku. Ta granica młodości tak się przesunęła, że to jest dużo, dużo za wcześnie. Bardzo to jest smutne. Nie chciałam w to uwierzyć - dodała piosenkarka.

Ania była jak jej piosenki: delikatna, wrażliwa - mówi aktorka i działaczka społeczna Anna Dymna.

- Ania dla mnie zawsze będzie. Wydaje mi się, że znałam ją całe życie. Spotykałam ją przez wiele lat w Piwnicy pod Baranami i utrzymywałyśmy kontakt. Ania zawsze była taka, nazywało się ją, że jest to biały anioł - mówi Dymna.

Wielki żal, że Ania odeszła - mówił dziennikarz Artur Andrus.

- Ona była takim uniesieniem na scenie. Tzn. uniesienie było w tym co śpiewa, jak śpiewa. Wydawało się, że ona jest odrobinkę nad tą sceną uniesiona. Taki niezwykły klimat stwarzała podczas swoich występów - mówi Andrus.

Anna Szałapak wykonywała utwory najsłynniejszych polskich poetów i kompozytorów, między innymi: Czesława Miłosza, Zygmunta Koniecznego i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Teksty piosenek pisały dla niej m.in. Agnieszka Osiecka i Ewa Lipska, z którymi prywatnie się przyjaźniła.

Anna Szałapak, nazywana "Białym Aniołem Piwnicy", była nie tylko znaną pieśniarką, ale także etnologiem. Współpracowała z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, specjalizując się między innymi w tematyce szopek krakowskich.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej, w 60. rocznicę powstania kabaretu "Piwnica pod Baranami" Anna Szałapak została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
- To jest szok dla nas wszystkich, mimo że wiedzieliśmy, że Anna choruje od jakiegoś czasu - mówi piosenkarka, reżyser i aktorka Magda Umer.
Ania była jak jej piosenki: delikatna, wrażliwa - mówi aktorka i działaczka społeczna Anna Dymna.
Wielki żal, że Ania odeszła - mówił dziennikarz Artur Andrus.

Zobacz także

2020-02-22, godz. 08:57 "To jest taki człowiek jak cukierek". Benefis Andrzeja Szpaka Były wspomnienia, piosenki i sporo gości - w Szczecińskiej Agencji Artystycznej odbył się benefis Andrzeja Szpaka. » więcej 2020-02-21, godz. 17:22 Prestiżowe amerykańskie wydawnictwo naukowe wydało doktorat gryfinianki [ZDJĘCIA] Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press. To rezultat jej kilkuletniej pracy na Uniwersytecie York w Anglii. » więcej 2020-02-21, godz. 07:25 "Muzyczny Szczecin lat 60-tych". Szczecin kolebką Bigbitu Szczecin lat 60-tych XX wieku nazywano kolebką polskiego big-bit-u. To tu swoja karierę rozwinęli Czerwono-Czarni, to stąd były Filipinki, i tu odbywał się Festiwal Młodych Talentów. » więcej 2020-02-19, godz. 08:02 Jubileusz Czarnego Kota Rudego Premierą "Przechowalni pod dziurawym parasolem" rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej 2020-02-18, godz. 17:52 Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] 18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2020-02-16, godz. 15:38 "Był mistrzem telewizji". Jerzy Gruza zdaniem Wiktora Zborowskiego Kochał aktorów i traktował ich jak partnerów - tak Jerzego Gruzę, w audycji "Trochę Kultury", wspominał Wiktor Zborowski. » więcej 2020-02-15, godz. 20:19 Dźwiękowe obiekty w Trafostacji Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA] Koncerty, dyskusje i spotkania - wszystko to na sobotnim wernisażu Zorki Wollny „Środowisko. Retrospektywa na przyszłość” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. » więcej 2020-02-15, godz. 12:00 Premiera w Operze na Zamku Historia inspirowana słynnym dramatem Szekspira "Romeo i Julia" z muzyką Charles'a Gounoda miała swoja premierę w piątek na deskach Opery na Zamku. » więcej 2020-02-11, godz. 18:26 "Romeo i Julia" na Walentynki w Operze na Zamku Premiera "Romea i Julii" w Operze na Zamku już w najbliższy piątek. To znana historia dwojga kochanków wprost ze słynnego dramatu Szekspira. » więcej 2020-02-09, godz. 16:47 Opóźniony samolot z Londynu, winna "Ciara" W Goleniowie samolot miał wylądować o godz. 17. Wystartował o godz. 16.30 - opóźnienie spowodował silny wiatr. » więcej
182183184185186187188