Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Cienie zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Fot. Dagmara Maciejewska [Radio Szczecin/Archiwum]
"Cienie zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Fot. Dagmara Maciejewska [Radio Szczecin/Archiwum]
Paweł Sroczyński, założyciel organizacji Cohabitat, będzie gościem specjalnym 10. edycji "Cieni zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Spotkanie odbędzie się w sobotę wieczorem w spichlerzu XIII-wiecznego kościoła pocysterskiego.
Cohabitat to grupa ludzi poszukujących nowych idei i praktycznych rozwiązań stanowiących alternatywę dla konsumpcyjnej rzeczywistości. Skupia m.in. architektów i specjalistów od odnawialnych źródeł energii.

W Kołbaczu, w ramach "Cieni zapomnianych kultur", zaplanowano m.in. spotkanie na temat budownictwa naturalnego. Zaproszeni goście odpowiedzą na pytanie, czy można zbudować wygodny, tani i bezpieczny dom z gliny i kostek słomy?

- Jest to pewna próba powrotu do źródeł, do przejęcia steru we własne ręce, ale bez odrzucenia technologii - wyjaśnia Radosław Palus, prezes Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki, która organizuje imprezę. - To grupa młodych ludzi, entuzjastów życia w zgodzie z natura, ale z wykorzystaniem internetu i różnych narzędzi, bo podczas zajęć, które organizuje Cohabitat, odbywają się warsztaty ciesielskie, ślusarskie czy ogrodnicze. I to będziemy pokazywali podczas wystawy.

Otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 19. O 20 rozpocznie się koncert. - Wystąpi zespół Banda Nella Nebbia. To laureat folkowego konkursu "Nowa Tradycja". Będzie można usłyszeć połączenie etnicznych, polskich, litewskich i klezmerskich brzmień. Myślę, że będzie to ciekawe - zapowiada Palus.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. "Cienie zapomnianych kultur" to cykl wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w niezwykłej atmosferze XIII-wiecznego kościoła cysterskiego w Kołbaczu, najstarszego ceglanego obiektu na Pomorzu Zachodnim. Impreza ma na celu prezentowanie tematów kulturowych, etnograficznych i historycznych zacieranych przez czas, a wartych ocalenia i skonfrontowania ze współczesnością.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2017-04-05, godz. 17:34 Muzyka Pasyjna w międzynarodowym wydaniu w Szczecinie Kilkuset chórzystów z Polski i Białorusi wystąpi w IV Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej. » więcej 2017-04-04, godz. 13:15 Cała Polska czyta dzieciom, czytali też dziennikarze Radia Szczecin Dziennikarze Radia Szczecin czytali gimnazjalistom: Joanna Skonieczna, Rafał Molenda i Tobiasz Madejski wzięli udział w turnieju, w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Kampania zachęca rodziców i nauczycieli, by codziennie, przez… » więcej 2017-04-04, godz. 07:40 Sąd odrzucił wniosek pełnomocnika Romana Polańskiego Sędzia sądu Los Angeles nie uznał wniosku pełnomocnika Romana Polańskiego, który uważał, że odbył on już karę za przestępstwo które się dopuścił przebywając 42 dni w areszcie. » więcej 2017-04-03, godz. 19:19 Największy audiobook w Europie. Rozdziały ST w internecie To największy audiobook w Europie - podkreślają twórcy superprodukcji Biblia Audio, która powstaje dzięki wsparciu licznych instytucji i osób prywatnych. » więcej 2017-04-02, godz. 10:16 Bob Dylan odebrał nagrodę Nobla Bob Dylan odebrał w sobotę w Sztokholmie Literacką Nagrodę Nobla za 2016 rok. » więcej 2017-04-01, godz. 17:38 Koncert Wielkopostny w Cerkwi św. Mikołaja Chór parafii świętego Mikołaja w Szczecinie oraz Zespół Kameralny "Analipsis" wystąpią w sobotę wieczorem z pieśniami wielkopostnymi w Cerkwi Prawosławnej. » więcej 2017-04-01, godz. 13:32 Wystawa w podziemiach Kosmosu [ZDJĘCIA] Dużo schodów, potem tunel i surowe, betonowe ściany oświetlone mocnymi żarówkami - tak wygląda wejście do podziemi kina Kosmos w Szczecinie, gdzie w piątek odbył się wernisaż wystawy "Zmiana postaci kształtu". » więcej 2017-03-31, godz. 21:24 Skandynawska potańcówka w Trafostacji Znikomym zainteresowaniem cieszyła się skandynawska potańcówka w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Na zorganizowanej przez miasto w ramach Dni Skandynawskich imprezie, bawiło się kilkanaście osób. » więcej 2017-03-31, godz. 17:16 Filmy o Piotrze Klimku i Arkadiuszu Buszko w Kamerze Stowarzyszenie Kamera w piątek wieczorem otwiera cykl pokazów filmowych zatytułowany "Portrety miasta". » więcej 2017-03-31, godz. 16:28 Opowieść o niemieckim rycerzu w Operze na Zamku [ZDJĘCIA] Przed nami szczecińska premiera "Tannhäusera" Ryszarda Wagnera. To opowieść o niemieckim rycerzu Tannhäuserze, który odnalazł drogę do legendarnej góry Wenus a po czasie spędzonym z boginią wraca do ziemskiego świata i bierze udział… » więcej
342343344345346347348